2030 Hedefleri için Avrupa İş Dünyası Tiflis’te Bir Araya Geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UN Küresel Compact ve UN Küresel Compact Gürcistan Mahallî Ağının Avrupa Bölgesi mahallî ağları iş birliğiyle 9 Ekim’de Tiflis’te 30 ülkeden iş dünyası başkanları, hükümet ve sivil toplum temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleşen “Uniting Business Europe: Halfway to 2030: Stock-taking of SDG Progress in Europe” etkinliğinde SKA’lara yönelik ilerleme, kriz vakitlerinde iş dünyasının liderliği; prensiplere dayalı bir yaklaşımın kritik rolü ve global eğilimler değerlendirildi.

Türkiye’den de konuşmacıların yer aldığı aktiflikte, Fiba Yenilenebilir Güç Genel Müdür Yardımcısı Hasret Çolak “Yenilenebilir Güce Geçişin Hızlandırılması” panelinde, Koç Holding Kurumsal Toplumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Tüzecan “Kriz Vaktinde İş Dünyası” panelinde, Hepsiburada Kurumsal Bağlantı Müdürü Cem Tanır ise “Kadının Ekonomik Güçlenmesi: Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer aldı. UN Küresel Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele ise bu panelde moderatör olarak yer aldı.

 

Fotoğraf İsimleri (soldan sağa)

1- UN Küresel Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı – Gaye Sarıoğlu

2- Arkas Sürdürülebilirlik Yöneticisi – Serra Tükel 

3-Koç Holding Kurumsal Toplumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Tüzecan 

4 – Fiba Yenilenebilir Güç Genel Müdür Yardımcısı Hasret Çolak

5- UN Küresel Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele 

6 – Hepsiburada Kurumsal Bağlantı Müdürü Cem Tanır 

7 – UN Küresel Compact Türkiye – Uzman – Güzin Aycan Öztürk Kocabaş

 

UN Küresel Compact Hakkında

 

United Nations (UN) Küresel Compact 160’ın üzerinde ülkede 20.000’den fazla şirket ve 5.000’in üzerinde şirket dışı üyesi ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifidir. 2000 yılında çalışmalarına başlayan UN Küresel Compact, dünyamız, tüm beşerler, topluluklar ve pazarlara yarar sağlayan sürdürülebilir ve kapsayıcı bir global iktisat yaratmak için kurumların iş birliği ile harekete geçmelerini teşvik eder.

 

UN Küresel Compact dünya çapındaki şirketlerin stratejilerini ve operasyonlarını insan hakları, çalışma standartları, etraf ve yolsuzlukla uğraş alanlarındaki On İlke‘ye uyumlu hale getirmeleri için desteklerken birebir vakitte Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları‘na ulaşılabilmesi için iş dünyasına liderlik eder.

 

UN Küresel Compact Türkiye Hakkında

UN Küresel Compact, prensiplerini ve etkileşim platformlarını lokal ölçekte tanıtmak, geliştirmek ve mahallî gereksinimlere yanıt verebilmek emeliyle 69 ülkede Lokal Ağları üzerinden faaliyetlerini sürdürmektedir. Mahallî Ağlar, UN Küresel Compact’in global ölçekte yaratılan gündemini ulusal, kültürel ve dilsel farklılıkların olduğu coğrafyalara taşıyarak mahallî uygulamalarla yaygınlaştırmaktadır.

 

UN Küresel Compact’in Türkiye Mahallî Ağı olan UN Küresel Compact Türkiye, sürdürülebilir kalkınma için sorumluluk alan şirketlerin yanı sıra ortalarında sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve belediyelerin de yer aldığı çok paydaşlı üye yapısı ile Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için bir gelişim, paylaşım ve işbirliği platformu sunmaktadır. UN Küresel Compact Türkiye gerçekleştirdiği etkinlikler, sunduğu kaynak ve araçlarla üyelerinin sürdürülebilirlik alanında gelişimini desteklerken hem yerelde hem de global ölçekte düzgün uygulamaların paylaşılması ve işbirliklerinin kurulması için bir buluşma noktası fonksiyonu görmektedir.

2002 yılından bu yana Türkiye’de kurumsal sürdürülebilirlik gündemini belirlemede öncü rol oynayan UN Küresel Compact Türkiye, 2013 yılında TÜSİAD ve TİSK iştirakinde bir platform olarak kurulmuştur. UN Küresel Compact Türkiye 2023 yılında “Küresel Unsurlar Mukavelesi İmzacıları Derneği” olarak kurulmuştur.

 

UN Küresel Compact Türkiye, 370 şirket üyesiyle Doğu Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi’nde 1., Avrupa’da 8. sıradadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin