271 yıllık tabyanın betonlarını kestiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Osmanlı-Rus Savaşı başta olmak üzere çok sayıda savaşta yıkılmayan, halk ortasında ’borazanlı tabya’ olarak bilinen 271 yıllık Karadağ Tabya’nın betonları kimliği meçhul kişi yahut bireylerce kesildi.

Üzerindeki dinleme borusuyla düşmanları püskürten tabya Kars’ın savunmasında kullanıldı. Onlarca savaşta yıkılmayıp ayakta kalan tabyanın demir malzemelerini çıkarmak için pencere bloklarının betonlarının kesildiği görüldü. Tabyanın blokları adeta birbirinden ayrılmış vaziyette duruyor.

Kars’ın en yüksek bölgesinde yapılan ve Kars Kalesi’nin kuş bakışı görüldüğü tabyanın her tarafı yıkılmış, içerisinde kırılmamış beton aksamı kalmamış durumda. Hiç kimsenin sahip çıkmadığı, adeta mukadderatına terk ettiği Karadağ Tabya için tedbir alınmadığı takdirde betonları kesilen ön duvarları büsbütün yıkılacak.

“Buradaki tahribat en üst safhaya gelmiş”

Tabyanın gözler önünde yok olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Burası Karadağ Tabya, ‘Borazanlı Tabya’ buradaki tahribat en üst safhaya gelmiş. Betonları şuurlu olarak kesmişler. Eksiksiz burayı uçuracaklar. Burası definecilerin yeri olmuş. Şurayı tam uçuracaklar, şuurlu formda burayı kesmişler. Kesip duvarı yıkacaklar. Biran evvel buraya el atılması lazım, tahlil bulunması lazım” dedi.

“Burada bir tarih yok ediliyor”

Tabyanın betonlarının kesildiğini tabir eden vatandaşlar, “Arkamda müthiş bir görüntü var. Asırlarca savaşlara direnen Kars’ın savunmasında en etken rollerden birisini oynayan Karadağ Tabya yani Borazanlı Tabya gerimde gördüğünüz pencerelerin demirlerini çıkarmak için resmen betonlarını kesmişler. Kısa müddette bunları koparacaklar. Burada bir tarih yok edilmek üzere, yetkililerin bir an evvel buna tahlil bulması gerekiyor” diye konuştular.

Kars Kalesi ile bütünleşen tabya, adeta can çekişiyor. Rastgele bir tedbirin alınmadığı tabya adeta vakte direniyor. Kars’ta bulunan 46 tabya içerisinde en kıymetlisi olan Karadağ Tabya’nın üzerindeki dinleme borazanlarından biri de sökülerek götürüldü. Atatürk Mahallesi’nin üst kısmında bulunan birçok tabyadan biri olan Karadağ Tabya, her geçen gün biraz daha yok oluyor. Hayvan barınağı olarak çobanlar tarafından kullanılan 271 yıllık tabya, kurtarılmayı bekliyor.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin