Akfen Yenilenebilir Enerji’den Dev Karbon Kredisi Satışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneş, su ve rüzgar olarak yalnızca yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretim yapan 700 MW’lık heyeti güce sahip Akfen Yenilenebilir Güç, sürdürülebilir güç üretimi ve çevresel tesirlerin azaltılmasına yönelik çalışmalarını sürdürürken, Türkiye iktisadına de müspet katkı sağlamaya devam ediyor.

Akfen Yenilenebilir Güç,  Çanakkale’de bulunan 112 MW gücündeki Üçpınar Rüzgar Güç Santrali’nde (RES), çevresel sürdürülebilirlik ve iktisada katkı sağlama maksatları doğrultusunda değerli bir muvaffakiyete imza attı. Şirket, İngiltere merkezli EOS Climate&Energy şirketine tek seferde gerçekleştirdiği karbon kredisi satışıyla 1.8 milyon dolarlık gelir elde etti. 

Akfen Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, “Karbon kredisi satışıyla elde ettiğimiz gelir, hem çevresel amaçlarımıza olan taahhüdümüzü yansıtıyor hem de Türkiye iktisadına olumlu bir katkı sağlıyor” sözlerini kullandı. 

Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye ismine günümüz karbon piyasasında büyük montanlı satışlardan bir adedine imza atma muvaffakiyetini gösterdi.

Güneş, su ve rüzgar olarak yalnızca yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretim yapan 700 MW’lık konseyi güce sahip Akfen Yenilenebilir Güç, sürdürülebilir güç üretimi ve çevresel tesirlerin azaltılmasına yönelik çalışmalarını sürdürürken, birebir zamanda ekonomiye de olumlu katkı sağlamaya devam ediyor.

Akfen Yenilenebilir Güç, Çanakkale’de bulunan 112 MW gücündeki Üçpınar Rüzgar Güç Santrali’nde (RES), çevresel sürdürülebilirlik ve iktisada katkı sağlama maksatları doğrultusunda kıymetli bir muvaffakiyete imza attı. Şirket, İngiltere merkezli EOS Climate&Energy şirketine gerçekleştirdiği karbon kredisi satışıyla 1.8 milyon dolarlık gelir elde etti.

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği karbon satışlarının miktarı 1.4 milyon tona ulaşırken, bunun Türkiye’ye yarattığı ekonomik bedel 2.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Elde edilen gelir işletmede olan çevresel sürdürülebilirlik odaklı güç projelerin devam eden faaliyetleri kapsamında pahalandırılacak.

 

“HER ALANDA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İNŞA EDİYORUZ”

Akfen Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, yaptığı açıklamada, “Enerji dalındaki liderliğimizi sürdürürken, çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik büyüme amaçlarımızı de bir ortada tutmayı amaçlıyoruz. Karbon kredisi satışıyla elde ettiğimiz gelir, hem çevresel amaçlarımıza olan taahhüdümüzü yansıtıyor hem de Türkiye iktisadına olumlu bir katkı sağlıyor” dedi.

Güngör, güç dalında sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye kararlılıkla devam ettiklerini belirterek, “Günümüzde etrafa verilen ziyanı minimize etmek ismine; karbon salınımlarını azaltmak için şirketlerin muhtaçlığı olan karbon emisyonu denkleştirme uygulamasına katkıda bulunuyor olmak, hem daha yeşil, pak ve sürdürülebilir bir dünya gayemize bir adım daha yaklaşmamızı; hem de şirket amaçlarımıza ahengimizi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 

Akfen Yenilenebilir Güç Hakkında:

Akfen Holding, temellerini 2007 yılında attığı Akfen Yenilenebilir Güç A.Ş. bünyesinde tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan, sürdürülebilir güce yatırım yapan Türkiye’nin ilk yenilenebilir güç platformunu hayata geçirdi. 2016 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Memleketler arası Finans Kuruluşu’nun (IFC) şirkete ortak olarak katılmış olup,  18.01.2023 tarihinde gerçekleştirilen hisse evresi sonrasında Akfen Holding, Şirket’in hisselerinin tamamının sahibi oldu. Akfen Yenilenebilir Güç’ün Türkiye’nin 18 vilayetinde her teknoloji için en uygun doğal kaynaklara sahip bölgelerde konumlandırılan tamamı yenilenebilir kaynaklardan oluşan ve kaynak bazında istikrarlı yaklaşık 700 MW gücündeki hidro, rüzgâr ve güneş elektrik üretim portföyü bulunuyor. Akfen Yenilenebilir Enerji’nin, Mart 2023’te gerçekleştirilen halka arz sonrasında, halka arz edilen şirket hisseleri (toplam sermayenin %33,5’i) 16.03.2023 tarihinden itibaren Borsa İstanbul’da AKFYE kodu ile süreç görmeye başlamıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin