Alkollü araç kullanma cezası ne kadar?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alkollü araç kullanma cezası, 1.defa alkollü yakalanma, 2.defa alkollü yakalanma ve 3.defa alkollü araç kullanma olarak farklılık göstermektedir.

Karayolları Trafik Kanunu 48.madde’de şu şekilde bir ibare bulunmaktadır;

Yapılan tespit sonucunda, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanununun 179 uncu maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri uygulanır.

Hususi otomobil sürücüleri bakımından 0.50 promilin, diğer araç sürücüleri bakımından 0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına sebebiyet vermesi hâlinde, ayrıca Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

Türk Ceza Kanunu 179. maddede ise;

“Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

1.00 promil alkol sınırını aşan sürücü için cezai süreç başlayacağı gibi ayrıca idari para cezası ve ehliyete el koyma yaptırımı da uygulanacaktır.”

Şeklindedir.

İlk defa alkollü yakalanma durumunda;

Alkollü araç kullanma cezası her sene değişmektedir. 2021 yılı alkollü araç kullanma cezası ilk defa alkol promil limitini aşan sürücüler için 1340 TL’dir. Para cezasının yanı sıra sürücünün ehliyetine de 6 ay el konulur.

İkinci kez alkollü yakalanma durumunda;

İkinci defa alkollü yakalanma durumunda sürücünün ehliyetine 2 yıl el konulur ve 1679 lira para cezasına tabi tutulur.

Promil sınırını 3.kez aşma durumunda;

ya da daha fazla kez alkolden yakalanan sürücüler için 2021 yılı para cezası ise 2699 TL’dir. 3.kez alkollü yakalanmada sürücünün ehliyetine 5 yıl süreyle el konulur.

Alkollü araç kullanma kamu davası

Kişinin kaçıncı kez alkol sınırını aşarak ceza aldığını bakılmaksızın 1.00 promil alkol sınırının geçilmesi durumunda sürücüye adli para cezası ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan kamu davası açılır ve yargılaması yapılır. Alkollü araç kullanma para cezası idari para cezası olduğundan adli para cezaları gibi ödenmemesi durumunda hapis cezası yoktur, icra yoluyla tahsil edilir. Alkollü araç kullanma idari para cezası kişiye tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödenirse indirim söz konusu olur. 30 gün içinde ödenmemesi durumunda ise faiz işletilir ve sonrasında icra süreci başlatılarak kişiden icra yoluyla alınabilir.

Tüm bu durumlara düşmemeniz için çok az bir miktarda olsa alkollü araç kullanmamanız gerektiğini hatırlatır, konuyla ilgili 1 bira kaç promil çıkar başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin