Amanos Dağları’nın zirvesine solo tırmanış yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin birinci ve tek solo tırmanış alpinisti olan Erdek Cennet’in ’81 Vilayet 81 Tepe Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı Projesi’ kapsamında 18. durağı Hatay Amanos Dağı’nın 2240 metrelik tepesi Mığır Zirvesi oldu.

Türkiye’nin birçok yerinde yüksek irtifa tırmanışları gerçekleştiren Türkiye’nin ilk ve tek solo tırmanış alpinisti Erdek Cennet, kendisinin geliştirdiği ’81 Vilayet 81 Tepe Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı Projesi’ni sürdürüyor. Proje ile Türkiye’de bulunan 81 ilin en yüksek rakımdaki tepelerine solo tırmanışlar yaparak tabiat turizmine dikkat çekmek ve yaygınlaştırmayı amaçlayan Cennet, 18. tırmanışını Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bulunan 2240 rakımlı Amanos Dağı’nın tepesine yaptı. Cennet, “Diğer ülkelerde dağcılık alanında unvan veriliyor. Ülkemizde dağcılık yapılıp verilecek bir unvan yok. Projemle Anadolu Parsı unvanı verilmesi için dağlara çıkış yapıyorum. Mığır Dağı, Hatay vilayetimizin Dörtyol ilçesi içerisinde bulunan süper görünümlere sahip en yüksek 2240 metre rakımlı dağ olması nedeniyle benim için çok kıymetli. Münasebetiyle 18. tepe tırmanışımı burada gerçekleştirme kararı aldım. Tepe tırmanışımı Dörtyol ilçesi akabinde Karakese Mahallesi’nden geçerek 1700 metre irtifadaki Topaktaş Yaylası’ndaki rotama kıymetli alpinist dostum Hüseyin Ağırbaş ile bir arada ulaştım. Akabinde kalan yolu yürüyerek 2 bin 240 metrelik doruğa ulaşarak muvaffakiyetle gerçekleştirdim. Aktifliğim toplamda 6 saat sürdü. Gidiş ve dönüş olarak 18 kilometre yürüdüm” dedi.

Cennet şöyle devam etti:

“Yürüyüşüm çok keyifliydi. İrtifa yüksek olmamasına karşın bulut akışı çok hoş. Yürüyüş sırasında o bulutların serinliğini adeta içime çektim. Ayrıyeten ormanlarının eşsiz hoşluklarına hayran kaldım. Ülkemizde daima muhakkak yer ve noktalarda dağcılık faaliyetleri yapılmakta. Burası da dağcılık manasında birden fazla faaliyet yapılabilecek bir nokta, birden fazla rotası var. Ülkemizde hiking ve trekking yapan arkadaşlara burayı görmelerini tavsiye ediyorum. Burada yaşayan lokal halk çok hoş beşerler, misafirperverler. Bunu yaşamalarını isterim.”

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin