Anadolu Hayat Emeklilik, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 20. Yılında Gelecek için Güvence Sağlamaya Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 20 yıllık seyahatini kıymetlendiren Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay hem şirket hem de kesim özelinde öne çıkan gelişmelere ışık tuttu. Toplumsal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak hayata geçen BES kapsamında, bugün prestijiyle 17,6 milyon kişi geleceği için tasarruf yapıyor. Aktüel datalara nazaran, istekli ferdi emeklilik iştirakçi sayısı kategorisinde özel sermayeli şirketler ortasında önder pozisyonda bulunan Anadolu Hayat Emeklilik’in iştirakçi sayısı ise 2,8 milyon düzeyinde bulunuyor. 

Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) temellerinin atıldığı 27 Ekim 2003’ten bugüne, toplumumuz nezdinde oluşan birikim ve tasarruf şuuru gelişimini süratle sürdürmeye ve hafızalardaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. 20 yıl evvel toplumsal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak hayata geçen BES, yıllar içinde gösterdiği istikrarlı büyüme performansını devam ettirerek, bugün prestijiyle 17,6 milyon kişinin geleceği için tasarruf yaptığı emniyetli bir yatırım sistemi haline geldi. Sistemdeki iştirakçilerin devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü ise 680 milyar TL’ye ulaştı. Gelecek için yatırımlarını Anadolu Hayat Emeklilik garantisiyle BES kapsamında gerçekleştiren 2,8 milyon kişi bulunurken, bu yatırımcıların devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü 120 milyar TL düzeyine ulaştı.

 

“BES en emniyetli tasarruf ve yatırım aracı olarak bireylere tahlil oluyor”

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, “BES’in uygulamaya geçtiği yıldan bu yana, toplumdaki yerini sağlamlaştırdığını ve finansal kapsayıcılığını her geçen yıl artırdığını söylemek mümkün. Bununla birlikte, dalımız öteki ülkelerdeki emeklilik dalları ile kıyaslandığında hâlâ çok yüksek bir büyüme potansiyeline sahip. Birikim yapmanın ve gelecek için garantiye sahip olmanın daha da ön plana çıktığı son yıllarda, BES en emniyetli tasarruf ve yatırım aracı olarak şahıslara tahlil oluyor” dedi.

“BES’te 1 milyon iştirakçi sayısına ulaşan ilk şirket olduk”

1990 yılında Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi olarak kurulan Anadolu Hayat Emeklilik’in, bireylerin hayatta karşılaşabileceği çeşitli risklere karşı hem kendilerini hem de sevdiklerini müdafaa gereksinimine tahlil olmayı hedeflediğini belirten Atalay, Türkiye’nin halka açılan ilk hayat sigortası şirketi olarak, büyüme seyahatlerine ferdi emeklilik branşını da dâhil ettiklerini ve 27 Ekim 2003 tarihinde ilk ferdi emeklilik mukavelesini düzenlediklerini tabir etti. “BES dahilinde sunduğumuz emeklilik planları ile ilk günden itibaren en çok tercih edilen emeklilik şirketlerinden biri olduk. BES aracılığıyla tasarruf yapan bireylere yönelik özelleştirilmiş eserler ve hizmetler sunma gayesiyle çalışmalarımıza istikamet verdik. 2004 yılında bir birincisi gerçekleştirerek, hiçbir toplumsal garantisi ve ek geliri olmayan mesken hanımlarının emeklilik devrinde ek gelir sahibi olabilmelerini sağlayan ‘Ev Hanımları Emeklilik Planı’ eserimizi satışa sunduk. Sistemde daha uzun mühlet tasarruf yapılmasını teşvik etmek ve uzun vadede bireylerin gelecek planlarına ve ömür standartlarına katkı sağlamak, gençlerin sisteme dahil olmasını teşvik etmek üzere yeni eserler geliştirdik. 2010 yılında BES’te 500 bin iştirakçi sayısına ulaşan ilk emeklilik şirketi olduk. Tam 5 yıl sonra ise 1 milyon iştirakçi sayısına ulaşan ilk şirket olmayı başardık. Şirketimiz kurulduğu günden bugüne, gelişim ivmemizi her geçen yıl artırarak, eser ve hizmetlerimizi müşterilerimizin beklentilerine uygun biçimde ve şahsileştirilmiş tahlillerle birlikte sunuyoruz. Bu manada bölümde birçok alanda birincilerin şirketi olduk ve öncü şirket unvanımızı müdafaaya devam ediyoruz” diye ekledi.

“BES gelecekte daha da fazla dijitalleşecek”

Günümüz trendlerine ve dijital dönüşüme ahenk sağlamanın kıymetine dikkat çeken Atalay, “Önümüzdeki devirde ferdî emeklilik dalında dijitalleşmenin artacağını ve inovatif alandaki gelişmeleri görmeye devam edeceğimizi öngörüyoruz. Mevzuatsal düzenlemeler, kamu otoritesinin teşvikleri ve kesimde dijitalleşmeye verilen değer; sistemin gelecek 20 yılı ismine umutlu olmamız için en önemli sebepleri oluşturuyor. BES kapsamına, büsbütün dijital ortamda uçtan uca kağıtsız bir süreç ile dahil olunabiliyor. Gelecekleri için şimdiden harekete geçerek tasarruf yapmak isteyen iştirakçiler, her an her yerde kolay kolay BES müşterisi olabiliyor. Buna ek olarak, iştirakçiler robot fon danışmanları sayesinde fon dağılım haklarını profesyonel portföy idare şirketlerine devredebiliyor, birikimlerini yatırımcı karakterlerine uygun fonlarda değerlendirebiliyor. Bu yeni teknolojilerin hem BES ile şimdi tanışmayan bireylerin tasarruf şuurunun gelişimine katkıda bulunacağını hem de sistemdeki iştirakçiler için memnuniyet yaratarak süreçleri daha kolay hale getireceğini düşünüyoruz.

Sektörümüz 20 yılda kıymetli bir gelişim ivmesi yakalayarak, rüştünü tüm ekonomik konjonktürlerde ispatladı. İstekli BES’te 8,5 milyon, otomatik iştirakte ise 9,2 milyon kişinin emeklilik devri için birikim yaptığı adres BES oldu. Uzun vadeli fonlara yapılan yatırımlar da hem sistemdeki birikim meblağlarını artırdı hem de ülke ekonomimize kıymetli ölçüde kaynak sağladı. Önümüzdeki periyotlarda de sisteme olan teveccühün katlanarak artacağına, sistemde biriken fon ölçüsünün, bugüne kadar olduğu üzere hem yatırımcılara hem de ülke iktisadına katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

BES’in son 20 yıldaki gelişimine ait değerli kilometre taşları:

  • BES’in en değerli dönüm noktasını 2013 yılında hayata geçen devlet katkısı uygulaması oluşturuyor. Ödenen katkı hisselerinin yüzde 25’i kadar devlet katkısı ile tasarrufların desteklendiği yeni bir devrin başlamasıyla, uygulamanın ilk yılında sisteme giren iştirakçi sayısı yüzde 33 arttı. 
  • Bir öbür kıymetli gelişme ise 2017 yılında otomatik iştirakin faaliyete geçmesi ile oldu. Bugün otomatik iştirakte 9,2 milyon çalışanın 50 milyar TL’lik fon meblağı bulunuyor.
  • 2021 yılının haziran ayında getirilen düzenleme ile BES’e katılmak için iştirakçinin fiili ehliyetine sahip olma kaidesi kaldırıldı, böylelikle 18 yaş altındaki bireyler de artık sistemde tasarruf yapmaya başladı.   Kısa müddette sistemdeki çocukların sayısı 1 milyona yaklaştı, devlet katkısı dahil fon büyüklüğü ise 9,7 milyar TL’yi aştı. 
  • Sistemi başka yatırım enstrümanlarından ayıran eşsiz avantajı devlet katkısı oranı 2022 yılı prestijiyle yüzde 30’a yükseltildi.  
  • Sistemin büyümesi, tabana yayılması ve iştirakçi devamlılığının artırılması ismine BES’ten kısmi çıkış, birikimlerin kredilere teminat olarak gösterilmesi üzere yeni düzenlemeler getirildi. 
  • Bu yeniliklerin 2024 yılında hayata geçmesi bekleniyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin