Arslantepe Höyüğü’nün Dünya Miras Listesi’nde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi, Malatya’da memnunlukla karşılandı.

Duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, birinci kılıç ve mızraklarıyla tarih kitaplarını değiştiren ve 2014 yılında Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne alınan Battalgazi ilçesindeki Arslantepe Höyüğü, Çin’in konut sahipliğinde UNESCO Dünya Miras Komitesinin online toplantısında kalıcı listeye alındı. Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi, Malatya protokolü tarafından memnunlukla karşılandı. Vilayet protokolü, Arslantepe Höyüğü’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Vilayet protokolüyle telefonda görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasında emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, memnunluklarını ifade ettiler.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bugün Malatya ve Battalgazi olarak farklı bir sevinci yaşıyoruz. Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Kalıcı Miras Listesi’ne kaydı Malatya’da bayram havası yaşattı” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Arslantepe’nin bu günkü toplantıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasının Malatya’mıza, ülkemize ve dünya insanlığına güzel uğurlu olmasını temenni ediyorum” halinde konuştu.

Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fenoğlu, “Arslantepe Höyüğü resmi olarak UNESCO’nun kalıcı listesine girmiştir. 44. toplantıda bu kararın alınması Malatya’mız için manidar olmuştur. Arslantepe Höyüğü Malatya’nın değil, ülkemiz ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Arslantepe Höyüğü’nün Malatya’mıza turizm açısından getirileri çok farklı olacaktır” dedi.

Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “Bugün Malatya için kıymetli bir gün, turizm manasında Malatya kadim bir kent. Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO’nun kalıcı listesine girmesiyle artık Malatya turizm noktasında muhakkak bir noktalardan biri haline gelmiş durumda. Bu güne gelmesinde büyük emekler var” sözlerini kullandı.

Malatya Valisi Aydın Baruş, Arslantepe Höyüğü’nün geçmişinin yapılacak kazılarla daha evvelki tarihlere gidebileceğini belirterek, “UNESCO Dünya Miras Komitesinin online toplantısından çıkan karar ile Malatya, Türkiye’nin 19. varlığı olarak Dünya Kalıcı Miras Listesi’ne dahil edildi. Bundan büyük gurur duyuyoruz. Malatya tarihiyle, kültürüyle ve bütün zenginlikleriyle, bütün güzellikleriyle bunu hakkeden bir kenttir. Hakkeden bir kent olarak bunu elde etmenin sevincini daima birlikte yaşıyoruz ve vatandaşlarımızla da paylaşıyoruz. Burası insanlık tarihinin dünyanın dönüm noktalarından yapıtlara sahip bir yer. M.Ö. 5 bin yıllarına kadar giden bir yerleşime sahip burası. Devam edecek hafriyatlarda bundan evvelki tarihlere de gidebilecek potansiyele sahip” tabirlerini kullandı.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin