Arzum’dan yılın ilk yarısında 119,6 milyon TL net kâr

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılı ilk çeyrek satış gelirlerini 539,2 milyon TL’ye, net kârını 21,7 milyon TL’ye taşıyan Arzum, yılın ilk yarısında net kârını 119,6 milyon TL’ye, toplam satış gelirini 1,3 milyar TL’ye yükseltti.        

 

Arzum Elektrikli Mesken Aletleri 2023 yılı ilk yarı yıl finansal sonuçlarını açıkladı. 2023 yılı ilk yarısında satış gelirini geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 87,6 oranında artırarak 1,3 milyar TL’ye taşıyan Arzum’un net kârı yüzde 179,2 artış göstererek 119,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Birebir periyotta temel faaliyet kârı yüzde 130,8 artışla 210 milyon TL oldu. FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı) sonucu ise yüzde 114,6 artışla 208,9 milyon TL’ye yükselirken, Arzum’un öz kaynakları 326,4 milyon TL’ye ulaştı.   

“Karlılığı odağımıza aldığımız 2023 yılında, büyümemizi de sürdürdük” 

Yılın ilk yarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Arzum Mali ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Arda Altınok, “Arzum olarak ilk çeyrekte yakaladığımız büyüme süratimizi yılın ikinci çeyreğinde de istikrarlı bir halde sürdürdük. Büyüme suratımızın olumlu seyrinin yanı sıra, brüt kâr marjımızı, faaliyet kârımızı, FAVÖK ve net kârımızı optimum noktaya getirerek karlılıktan ödün vermeden bu büyüme suratını yakalamış olmamız, çalışmalarımızın karşılığını aldığımız gelişmelerden oldu. Yakaladığımız istikrar yalnızca satış sayılarımızla sonlu kalmadı. Çoklu kanal stratejimiz ve sürdürülebilir iş modelimiz sayesinde yılın ikinci çeyreğinde yurt içi ve yurt dışında mevcut pazarlarımızı güçlendirirken, yurt dışında birçok yeni pazara açılma fırsatı bulduk” dedi. 

“Baltık ülkelerine satışımız başladı” 

Global marka olma amaçları doğrultusunda yurt dışı atılımlarını da sürdürdüklerini kaydeden Arda Altınok, “Arzum olarak bugün 48’i direkt olmak üzere online kanallarla birlikte toplamda 60’tan fazla ülkeye satış gerçekleştiriyoruz. Yılın ikinci çeyreğinde Estonya, Litvanya, Letonya’nın ortalarında bulunduğu Baltık ülkelerine satışımız başladı ve zincir mağazalara giriş yaptık” açıklamalarında bulundu.    

Yeni eser yatırımları devam etti

Ürün geliştirme çalışmalarına 2023’ün ilk yarısında da devam ettiklerini lisana getiren Arda Altınok, “Ürün çeşitliliğimizi artırmak ismine bu periyotta de çok çalıştık ve yılın ilk yarısında farklı kategoride birçok yeni eser geliştirdik” diye kelamlarına devam etti.  

“Dijitalleşmeye yönelik yatırım ve atılımlarımıza devam ediyoruz” 

Ayrıca dijitalleşmeye yönelik yatırım ve atılımlarının da sürdüğünü belirten Arda Altınok, “Finansal ve operasyonel süreçlere ait dijital dönüşüm projelerimiz bir bir hayata geçerken, SAP dönüşüm sürecimiz de devam ediyor” dedi.    

“Şampiyonlara ve şampiyonalara sponsor olduk”

Arzum olarak yılın ilk yarısında da kahve ile anılan etkinliklere sponsorluklarını sürdürdüklerini, şampiyonlara ve şampiyonalara sponsor olduklarını kaydeden Arda Altınok, sözlerine şu biçimde devam etti: “OKKA serimiz ile Coffex İstanbul 2023 çerçevesinde SCA Türkiye tarafından düzenlenen 2023 SCA Türkiye Ulusal Cezve/Ibrik Şampiyonası’nın ana sponsorluğunu ve şampiyona birincisi Kevser Atmaca’nın sponsorluğunu üstlendik. Ayrıyeten 21-24 Haziran’da World Coffee Championship Athens 2023 kapsamında Atina’da düzenlenen, dünyanın dört bir yanından yüzlerce yarışmacının kendi kahve pişirme kültürleriyle yarıştığı Cezve/Ibrik Dünya Şampiyonası’nın diamond sponsoru olduk.”

Evde Şef Var’ın ziyaretçi sayısı her geçen gün büyüyor  

55 yıllık esaslı geçmişleri boyunca eser ve hizmetleriyle kullanıcılarının hayatlarına dokunmayı amaçladıklarını ve bu gaye doğrultusunda birçok unsur imza attıklarını vurgulayan Arda Altınok, “Arzum olarak konutta yemek pişirmeyi sevenlerin hayatını kolaylaştırmak için yeni web sitemiz ‘Evde Şef Var’ı hizmete açtık. Atıştırmalıklar, çorbalar, ızgaralar, soslar, klasik yemekler, tatlılar, sıcak ve soğuk içeceklere kadar Arzum Kurumsal Mutfak Şefi Murat Çakmak’ın onlarca farklı kategoride yüzlerce sağlıklı ve besleyici tanımının yer aldığı web sitemizin, ziyaretçi sayısı her geçen gün büyük bir süratle artmaya devam ediyor. Biz de web sitemize her gün yeni tarifler ekleyerek yemek pişirmek isteyenlerin aradığı tanımlara karşılık vermeye devam ediyoruz” dedi.   

Yeni devir idare konseyi üyeleri seçildi

Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen 2022 yılı Olağan Genel Konsey Toplantısı’nda Arzum’un yeni idare konseyi üyeleri de seçildi. İdare şurası, ikisi bağımsız idare heyeti üyesi olmak üzere, toplamda 6 kişi olarak belirlendi. Yeni idare konseyi üyeleri, Talip Murat Kolbaşı (Yönetim Konseyi Başkanı), Yasemin Rezan Kolbaşı (Yönetim Konseyi Başkan Vekili), Ali Osman Kolbaşı (Yönetim Şurası Üyesi), Şecaettin Arda Altınok (İcra Heyeti Başkanı & İdare Konseyi Üyesi), Elif Ateş Özpak (Bağımsız İdare Konseyi Üyesi) ve Cenk Serdar (Bağımsız İdare Şurası Üyesi) olarak onaylandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin