Bakanlık kararı Van kedisi hayranlarını sevindirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığının kedi ve köpeklerin yurt dışına çıkarılmasıyla ilgili açıklaması, Van Kedi Villasını ziyaret eden yabancı hayvanseverleri sevindirdi.

Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle kentin en değerli bedellerinden olan Van kedisi, ön müsaadeyle yurt dışına götürülebilecek. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya nazaran, yurt dışına götürülecek evcil hayvanların kimlik dokümanı (sağlık karnesi) bulunacak. Karnede; hayvanın kimliği, sahibinin ismi, adresi ve hayvanın eşkali ile sağlık bilgilerini içerecek. Van kedisi ile Kangal, Akbaş ve Kars çoban köpeği üzere yurt dışına çıkışı yasaklı çeşitler ise fakat ön müsaadeyle yurt dışına götürülebilecek. Van Kedi Villasını ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, pandemi nedeniyle Van kedisine dokunamamanın hüznünü yaşarken, bakanlığın yaptığı açıklamanın kendilerini keyifli ettiğini söyledi.

“Kesinlikle Van kedisi götürmek isteriz”

Los Angeles’tan Türkiye’ye tatile gelen ve birinci olarak Van Kedi Villasını ziyaret eden Elmas Al, kızının Van kedilerini çok sevdiğini belirterek, “Kızım kedileri çok seviyor, bende bilhassa onu buraya getirdim. Kızımla birlikte buradayız. Kızım buradan ayrılmak istemiyor, zira buradaki kediler çok hoşlar. Keşke içeri girip kedilere dokunabilme imkanımız olsaydı. Uzun vakittir yurt dışına nasıl Van kedisi götürebiliriz diye düşünüyorduk, şu an imkan olursa katiyetle götürmek isteriz. Kızımda kedi götürmemizi çok istiyor, müsaade çıkarsa götürmeyi çok isteriz” dedi.

“Van Kedi Villasını 2 ayda 30 bin kişi ziyaret etti”

Olağanlaşma süreciyle birlikte Van Kedi Villasının 30 bin ziyaretçi kabul ettiğini söyleyen Van Kedi Villasında misyonlu Mehmet Atabayır, “Kedi Villasına gelen konuklarımız, kedileri görünce memnun oluyor lakin bir mevzuda içlerinde bir burukluk oluşuyor. Van kedisine temas olayı yok. Pandemi sürecinde hadiselerin düşmesiyle olağanlaşma kararı alındı lakin büsbütün hastalık ülkemizde yok olmadığı için bu birebir temas olayını hala başlatmadık. Evvelki yıllarda Van’a gelen yerli ve yabancı turistlerimiz kedilerin bulunduğu yere gidip onları sevip oynayabiliyordu. Bu yıl pandemi daha tesirli olduğu için ziyaretçilerimizi tam manasıyla kedilerimizle buluşturamadık. Bu da bir burukluk oluşturdu fakat ziyaretçilerimiz yeniden de Van’a gelip kedileri kesinlikle görüyorlar. Bu durumdan da mutlu oluyorlar, zira hijyenik olarak ortamın elverişli olması, kedilerin de bakımının hoş olması insanları memnun ve şad ediyor. Buraya gelen ziyaretçilerimiz fotoğrafta gördükleri üzere değil, teğe bir gördüklerinde daha şad ve memnun oluyorlar. Beşerler kedilerin hem farklı gözüyle hem beyaz ve ipeksi tüylerinden ötürü hayran kalıyorlar. Vakit zaman burada Van kedisi satışı oluyor, sarı ve iki gözü mavi olan kedilerimiz döner sermaye sistemiyle il içine satılabiliyor. Bu yıl yurt dışına satış yapamıyoruz. İl dışından gelen konuklarımız de Van kedisi götürmek istiyor lakin pandemi sürecinde çok fazla yardımcı olamıyoruz. Pandemiden sonra olağan formda devam edeceğiz” diye konuştu.

“Van kedileri çok güzel”

Irak’ın Erbil kentinden Van kedilerini ziyarete gelen bir turist ise “Irak’tan Van kedilerini görmeye geldim. Van kedileri çok hoş. Yalnızca onlara dokunamamanın hüznünü yaşıyoruz. Korona virüs salgını var ve onların da canı değerli. Bu yüzden çocuklarım için fotoğraf çekip gideceğim. Hastalıktan sonra çocuklarımı da alıp ailece ziyaret edeceğiz ve korona virüs salgınından sonra kendi ülkeme götürmek isterim” halinde konuştu.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin