Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde Muhteşem Etkinliker Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, dünyanın en uzun vadeli şenlikleri ortasında yer alan, 100 günde 11 vilayette gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin en özel duraklarından biri olan Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği, tüm coşkusuyla devam ediyor.

 

“KÜHEYLAN” AKM’DE AYAKTA ALKIŞLANDI

 

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment’ın ortak sahneye koyduğu Kerem Alışık, Buyruk Özden, Hatice Aslan, İhtilal Nas, Açelya İhtilal Yılhan, Gizem Katmer üzere oyuncuların sahneye taşıdığı “Küheylan” oyunu Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında dün akşam AKM Tiyatro Salonu’nda izleyici ile buluştu. “Amadeus”un oyun müellifi Peter Shaffer’ın gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulayıp kaleme aldığı, Broadway’de 1200 kere sahnelenen Tony ödüllü başyapıtı “Küheylan” Barış Erdenk rejisi ile sahneye taşındı. Tutkularının esiri olup gerçekleştirdiği dehşetli bir olaydan dolayı hastaneye yatırılan 17  yaşındaki ‘Alan Strang’ (Emir Özden) ile onu tahlil eden ve güzelleştirmeye çalışan psikiyatrist ‘Martin Dysart’ın’ (Kerem Alışık) öyküsünü bahis alan oyun seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. 

 

İSKENDER PALA’DAN “TARİH VE MÜZİK” PANELİ

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği içinde yer alan 5. Memleketler arası Halk Müzikleri Festivali’nde 12 Ekim Perşembe günü fiyatsız olarak “Tarih ve Müzik” isimli bir panel yer aldı. Prof. Dr. İskender Pala tarafından AKM Türk Telekom Opera Sahnesi fuayesinde gerçekleştirilen panelde, günümüz dünyasında halk müziklerinin kültürel bağlamdaki tesirleri detaylı olarak konuşuldu. Kültür dünyamızın kıymetli isimlerinden olan Pala, eşsiz bilgileri ile izleyenleri aydınlattı. 5. Milletlerarası Halk Müzikleri Şenliği programı Sanat Hayattır Derneği tarafından hazırlanıyor. Yavuz Bingöl’ün Sanat Direktörü olduğu tertip, 13 Ekim Cuma günü (bugün) “Aşık Veysel Senfoni ile Buluşuyor” konseri ile kapanış yapacak. Yavuz Bingöl, Oktay Kaynarca, Kubat ve Murat Dalkılıç’ın solist olarak yer aldığı konser Şef Eray İnal idaresindeki senfoni orkestrası ile gerçekleştirilecek. Şenlikte bugüne dek Tunuslu müzikçi Emel Mathlouthi ve Afrika’nın divası olarak bilinen Angelique Kidjo konser vererek farklı coğrafyaların tempolarını tuttu.

 

EBRU YAŞAR GALATAPORT’U SALLADI

 

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde ünlü isimler Galataport İstanbul sahnesinde sevenleriyle buluşuyor. Evvelki akşam sahnede sevilen isim Ebru Yaşar vardı. Yaşar, müziklerini alanı dolduran hayranlarıyla daima bir ağızdan seslendirdi. 

 

İSTANBUL FOTOĞRAF VE HEYKEL MÜZESİ DİKKAT ÇEKİYOR

 

İstanbul Fotoğraf ve Heykel Müzesi, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde merak edilen adreslerden biri haline geldi. İstanbul Fotoğraf ve Heykel müzesi ‘ARTI 700’, ‘Hat ve Kaligrafik Eğilimler’, ‘Osman Hamdi Bey’, ‘Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu’ üzere koleksiyon ve stantlara ve sahipliği yapıyor. Eserler 10.00-17.00 saatleri ortasında görülebiliyor. 

 

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ’NDE DOPDOLU İÇERİKLER

 

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde çocuk aktiflikleri dopdolu geçiyor. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde de öteki kentlerdeki Kültür Yolu Festivalleri’nde olduğu üzere yetişkinler kadar çocuklar da kültür ve sanatla buluşturuluyor. Şenlik kapsamında evvelki gün Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Resim Sevinci’, ‘Resimle Tanışıyorum’, ‘Çocuk Arkeologlar Kazıda’, ‘Ebeveyn-Çocuk Müzikle Tanışıyorum’ üzere etkinlikler düzenledi. Çocuk Sanat Merkezi’nde çocuklar kadar ebeveynleri de keyifli vakit geçirdi.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin