Borsa İstanbul’da Gong, ÇATES için Çaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da Gong, ÇATES için Çaldı

 

Ülkemizin ilk ve tek yerli taş kömürü santrali Çatalağzı Termik Santrali, 

7 Aralık’ta gerçekleştirilen gong merasimi sonrası Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı.

 

ÇATES gong merasimi, Borsa İstanbul’un mesken sahipliğinde; Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, ÇATES Genel Müdürü Hamdi Alp ve Konsorsiyum Öncüsü İnfo Yatırım Genel Müdürü Tarkan Akgül ile birlikte Borsa İstanbul yöneticileri ve iş dünyası temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirildi. 7 Aralık’ta gerçekleştirilen merasim sonrası şirket, Borsa İstanbul’da “CATES” koduyla süreç görmeye başladı.

 

ÇATES’in halka arzına yoğun iştirak oldu

 

Ürettiği kesintisiz elektrik ile Türkiye’nin artan güç gereksiniminin karşılanmasına kritik bir katkı sunan ÇATES’in halka arzına, yoğun iştirak oldu. Yurt içi ferdi yatırımcılar tahsisat meblağının yaklaşık 2 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılar tahsisat meblağının yaklaşık 10,5 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılar tahsisat meblağının 2,3 katı, Küme çalışanları tahsisat meblağının yaklaşık 1 katı olmak üzere toplamda 3,7 kat fazla talep geldi. 33.050.000 TL nominal bedelli hisselerin satışı sonucunda, halka arz büyüklüğü 1.888.807.500 TL olarak gerçekleşti.

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun merasimde yaptığı konuşmasında “ÇATES’in bugün süreç görmeye başlaması sebebiyle düzenlenen halka arz merasimine, Borsamıza güzel geldiniz. Ülkemizin ilk termik santrali olan Çatalağzı Termik santralini, bugün çağdaş imkânlarla işleten ÇATES, ülkemizin endüstrisine güç sağlamada kıymetli bir rol üstlenmektedir. Klasik güç kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmek için aldığı Borsada süreç görme kararıyla, bir yandan öz kaynağını güçlendirmekte, başka yandan finansman maliyetlerini azaltma ve kurumsal yapısını sağlamlaştırma üzere gayelere ulaşmada kıymetli bir adım atmaktadır. Bu halka arzda emeği geçen şirketimizin bedelli yönetici ve çalışanlarına, değerli aracı kurumumuza teşekkür ediyorum. ÇATES’e Borsamız ailesine beğenilen geldiniz diyor, sermaye piyasalarımıza iyi olmasını diliyorum” dedi. 

Gong merasiminde, ÇATES halka arzının başarısına değinen ÇATES Genel Müdürü Hamdi ALP, süreçte emeği geçenlere teşekkür ederek; “Bugün gerçekleştirdiğimiz gong merasimi ile ÇATES’in tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Artık, sorumluluklarımız çok daha büyük; motivasyonumuz ise çok yüksek.  Halka arz bizim için şirketimizin gücünü ve potansiyelini, ülkemizin geleceğine paha katma ortak maksadı doğrultusunda, yatırımcılarımız ile paylaşmayı söz ediyor. ÇATES olarak, ülkemizin ekonomik kalkınmasına yarar sunmak için kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

ÇATES’in halka arzında konsorsiyum öncüsü olan İnfo Yatırım’ın Genel Müdürü Tarkan Akgül, “İnfo Yatırım olarak bu yıl, Mackolik, Graınturk, Katılımevim, Forte, Tatlıpınar Enerji ve Hat-San Gemi şirketlerinin halka arz süreçlerine aracılık ettik. ÇATES ile birlikte 2023 yılında 7. halka arzı gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz halka arz sürecinde başarılı bir talep toplama periyodu geçirdik. İnfo Yatırım’ın konsorsiyum öncüsü olduğu halka arzın muvaffakiyet ile tamamlanmasının gurur ve memnunluğunu yaşarken, bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, başta İnfo Yatırım’a güvenerek bizimle iş birliği yapan ÇATES Ailesi’ne, yoğun ilgi gösteren yatırımcılarımıza, bedelli kurumlarımız Sermaye Piyasası Konseyi, Borsa İstanbul, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Takasbank’ın tüm yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyor, iyi uğurlu olmasını diliyorum” açıklamasını yaptı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin