Borusan CAT VE ALTYNALMAS, toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışıyor, Kazakistan iş sahalarında kadın istihdamını artırıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borusan Küme şirketlerinden Borusan Cat, toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirme gayesiyle Türkiye’de başlattığı, alanda bayan operatör istihdamını artırma projesine, Kazakistan’ın değerli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile devam ediyor. Borusan Cat’in kendi yetkinliğini, Altynalmas şirketinin insan kaynakları gücüyle birleştirdiği projede, eğitimlerini muvaffakiyetle tamamlayan 6 bayan operatör, proje alanlarında yerlerini almaya hazır hale geldi. 

“Daha Uygun Bir Dünya İçin Tahlil Üretiriz” şirket emeli ile Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede operasyonlarını yürüten Borusan Cat, toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayan istihdamını artırma amacını Kazakistan’a taşıdı. 

Borusan Cat ve Kazakistan’daki müşterilerinden Altynalmas’ın iş birliğiyle gerçekleşen projede, seçilen 6 bayan kaya kamyonu operatör adayı, sınıfta ve alanda, teorik ve pratik geniş kapsamlı bir eğitim sürecinden geçerek, 90 tonluk kaya kamyonu kullanımı için sertifika almaya hak kazandı. Başarılı adaylar, Borusan Cat Karaganda Revizyon Merkezi’nde gerçekleşen merasimde sertifikalarını, Borusan Cat İnsan Kaynakları ve Gelişimden Sorumlu İcra Heyeti Üyesi İrem Erdoğan, Borusan Cat Kazakistan Ülke Öncüsü Aman Shakenov ve Altynalmas İdare Şurası Üyesi Makpal Yergaliyevna Nussipova’dan teslim aldı. 

 

İş alanlarında ön yargıları yıkılıyor, dalda bayan istihdamını artırıyoruz

Borusan Cat’in, beşere ve etrafa saygıyı odağına alan projelerinin bir yenisine, erkek hâkim bir alan kabul edilen maden alanlarında, bayan çalışan istihdamını artırma gayesiyle başladıklarını belirten Borusan Cat İnsan Kaynakları ve Gelişimden Sorumlu İcra Konseyi Üyesi İrem Erdoğan, “Borusan Cat olarak, Borusan Holding’in toplumsal cinsiyet eşitliği alanında gerçekleştirdiği kapsamlı çalışmaları ele alan ‘Borusan Eşittir’ çatısı altındaki çalışmaları destekliyor, ‘Borusan Eşittir’ anlayışını şirketimize taşıyarak erkek çalışan yüklü dalımıza, bu bahiste farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz. Kurum içi gerçekleştirdiğimiz çalışmaların yanı sıra paydaşlarımızı da toplumsal cinsiyet eşitliği tarafında bilinçlendirmek ve birlikte güçlü adımlar atmak için çalışıyoruz. Borusan kurum kültürünün kıymetli bir modülü olan kapsayıcılık odağı altında toplumun her kesitindeki dezavantajları ortadan kaldırmak, 200 yıl var olma maksadıyla yaptığımız çalışmaların çatısını oluşturuyor” dedi.

Kazakistan’ın değerli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile gerçekleştirilen iş birliği hakkında görüşlerini belirten İrem Erdoğan şunları da söyledi: “Geçtiğimiz sene, Türkiye’de, müşterilerimizden, Feldspat ile kuvars üretiminde Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Kaltun Maden ile gerçekleştirdiğimiz projemizde, bayan iş makinası operatör adaylarının yetiştirilmesine ön ayak olmuş, projeye katılan tüm bayanların maden alanlarında istihdam edilmesinden gurur duymuştuk. Bölümde ve alanda somut katkılarını gördüğümüz bu projemizi, bu sene Kazakistan’a taşıdık. Kazakistan’ın kıymetli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile 6 bayan operatör adayımız, yoğun bir programın akabinde donanımlı birer kaya kamyonu operatörü haline geldi. Ülkemizin akabinde Kazakistan’da da toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yarattık.’

‘Daha Güzel Bir Dünya İçin Tahlil Üretiriz’ şirket hedefimiz ile toplumsal cinsiyet eşitliği için yeni projeler geliştirmeye devam ederken, tüm Borusan Cat müşterilerimizi de bu projelerin bir kesimi olmaya davet ediyoruz.

 

Borusan Eşittir 

10 yıldan uzun müddettir toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yürüten Borusan, bu kapsamdaki uygulamalarını Borusan Eşittir Platformu altında sürdürüyor. Platform altında hayata geçirilen Cinsiyet Gözlüğü programı ile Borusan’da toplumsal cinsiyet eşitliğinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda somut adımlar ve amaçlar belirleniyor, bu gayeler metrikler ile takip ediliyor.

Borusan Cat Hakkında 

Borusan Cat, Caterpillar’ın dünyadaki 160 distribütöründen birisidir. Borusan Cat, ‘Daha Düzgün Bir Dünya İçin Tahlil Üretiriz’ şirket maksadıyla Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede, 3.000’den fazla çalışanıyla inşaat, madencilik, güç ve ulaşım sanayilerinde faaliyet göstermektedir.

Aynı vakitte dünyanın önde gelen jeneratör markalarından FG Wilson’ın Türkiye ve Kuzey Irak distribütörlüğünü de yürüten Borusan Cat’in metaverse evrenindeki en tanınan blockchain platformlarından biri olan Decentraland’da bir mağazası ve ‘Borusan Cat Solutions’ isimli bir NFT koleksiyonu bulunur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin