ÇATES’in Halka Arzına Yoğun Katılım Oldu 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ÇATES’in Halka Arzına Yoğun İştirak Oldu 

 

 

Ülkemizin ilk ve tek yerli taş kömürü santrali Çatalağzı Termik Santrali’nin halka arzı kapsamında 30 Kasım-1 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleşen talep toplamaya, yoğun iştirak sağlandı. 

 

Şirketin halka arzına, planlananın 3.7 katı talep gerçekleşti. 

 

 

Ürettiği kesintisiz elektrik ile Türkiye’nin artan güç gereksiniminin karşılanmasına kritik bir katkı sunan ÇATES’in halka arzına, yoğun talep geldi. 

 

Yurt içi ferdî yatırımcılar tahsisat fiyatının yaklaşık 2 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılar tahsisat meblağının yaklaşık 10,5 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılar tahsisat meblağının 2,3 katı, Küme çalışanları tahsisat meblağının yaklaşık 1 katı olmak üzere toplamda, planlanandan 3,7 kat fazla talep geldi.

 

ÇATES halka arzında talep toplama süreçleri, 30 Kasım- 1 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilmişti. Talep toplama sonuçlarına nazaran; şirketin nominal hisseleri 57,15 TL fiyattan halka arz edilerek; 33.050.000 TL nominal pahalı hisselerin satışı sonucunda, halka arz büyüklüğü 1.888.807.500 TL olarak gerçekleşti.

 

Halka arza, İnfo Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.’nin liderliğinde kurulan konsorsiyum içinde 36 aracı kurum iştirak etti.

 

ÇATES’in halka arzından elde edilen fiyat, şirketin öz kaynakları ile sermaye gücünün artırılması kapsamında kullanılacak. ÇATES, sağladığı sürdürülebilir gelir ile yatırımcısına da düzenli temettü geliri sağlamayı hedefliyor.

 

Şirket, Borsa İstanbul’da ‘CATES’ koduyla süreç görmeye başlayacak. 

 

Halka arz sonuçları ile ilgili değerlendirmede bulunan ÇATES Genel Müdürü Hamdi ALP, “ÇATES’in, ülkemiz için ürettiği kıymeti, halka arz sayesinde yatırımcılarımız ile paylaşacağımız için heyecanlı ve memnunuz. ÇATES’e gelen bu yoğun talebin akabinde, yatırımcılarımızdan aldığımız güç ve itimatla; bugüne kadar ülkemize ve kesimimize sunduğumuz katkıları daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle; başta şirketimizin bugününe ve geleceğine güvenen yatırımcılarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza, halka arza liderlik eden İnfo Yatırım ile birlikte misyon alan aracı kurumlara ve natürel ki ÇATES’e gönül vererek, işine dört elle sarılan mesai arkadaşlarıma başka farklı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin