Coca-Cola İçecek’ten Özbekistan’a yatırım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coca-Cola İçecek ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık İdaresi Ajansı (UzSAMA) yüzde 57,118 oranındaki Coca-Cola Bottlers Uzbekistan paylarının özelleştirilmesi için açılan ihalenin kazananı olarak Pay Alım Kontratını imzaladı.

Coca-Cola İçecek (CCI) ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık İdaresi Ajansı (UzSAMA) LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ın (CCBU) çoğunluk payı için Pay Alım Kontratını imzaladı. Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ın özelleştirilmesi için düzenlenen rekabetçi açık satış sürecine katılan CCI, 430 milyon dolar kıymetindeki CCBU’nun yüzde 57,118 payı için 252,28 milyon dolarlık son teklifi sundu. Sürecin pay satın alım mukavelesinin imzalandığı tarihten itibaren 2 ay içinde, düzenleyici kurum onayları da dahil olmak üzere, ilgili mutat onayların alınmasıyla tamamlanması bekleniyor. Onayları takiben satın alım sürecinin CCI’ın konsolide karlılığına anında katkı sağlaması öngörülüyor.

Özbekistan’ı, mevcut faaliyet gösterdikleri coğrafyaya uygun bir ülke olarak gördüklerini belirten Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, “Özbekistan’ın iştirakiyle 11 ülkede 435 milyonun üzerinde bir nüfusa hizmet sunacak olmanın heyecanı içindeyiz. Şirket olarak Orta Asya’daki tecrübemiz ile büyüme potansiyeli olan Özbekistan pazarına da kıymet katacağımıza inanıyoruz” diye konuştu. Başarır, kelamlarına şöyle tamamladı: “Şirketin güçlü icra kabiliyeti, bedel büyümesi modeli ve faal operasyon stratejisinin getirdiği bilgi birikimi ve deneyiminin kısa müddette CCBU’ya da yansımasını hedefliyoruz”.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin