Deniz araçları bağlama noktalarında çevreci yaklaşımlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1480 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Muğla’da, deniz araçlarının trafiğinin düzenlenmesi ve deniz kirliliğinin önüne geçmek hedefiyle Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında istişare toplantısı düzenlendi.

Valilik Avrupa Birliği ve Dış İşler Ofisi tarafından koordine edilen toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, ilçe kaymakamları, Belediye Liderleri Kıyı Güvenlik, Üniversite, Etraf ve Şehircilik Müdürlüğü, Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman, Deniz Ticaret Odası Liderleri, Ticaret Odaları ve Liman Başkanlıklarından temsilciler ile WWF Türkiye, Deniz Pak Derneği TURMEPA üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Gökhan Bozkurt ve toplantının uyumundan sorumlu AB ve Dış İlgiler Ofisi Koordinatörü Dr. Ahmet Esen tarafından birer sunum yapıldı. Sunumların akabinde Vali Orhan Tavlı başkanlığında paydaşlar tarafından tespit edilen problemler ve tahlil teklifleri görüşüldü.

Toplantı sonucunda deniz araçlarının bağlanma yerlerinin çevreci teknikler ile sayısının arttırılması üzerine, il genelinde gereksinim duyulan alanları tespit etmek hedefiyle çalışma kümesinin kurulması kararı alındı. Toplantıda, mapa şamandra projelerinin desteklenmesi; atıklar ile ilgili olarak, atık toplama noktası ve tekne sayısının arttırılması, atık kontrollerinde teknolojik yaklaşımların benimsenmesi istendi. Kurumların kontrol ve denetim kapasitesinin arttırılması da görüşülürken, karasal kirlilik ile ilgili olarak, vilayet genelindeki atık su, ziraî ilaç, yat çekek yerleri, kanallardan denize ulaşan alüvyonlar, yük gemileri kaynaklı deniz kirliliğin boyutlarının tespit edilmesi üzerine araştırma projelerinin yapılması; marinaların ve yat çekek yerlerinin mevcut kapasitelerinin ve muhtaçlıklarının belirlenmesi, ticari tekne ve özel yat sayıları ve ilin dinamik nüfusu değerlendirildiğinde gelecek periyot senaryolarının belirlendi. Akyaka, Köyceğiz, Dalyan kanallarındaki teknelerin dönüşümlerinin sağlanmasına yönelik mümkün paydaşları da içerecek formda planlama yapılmasına karar verildi.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin