DFDS Lojistik Zirvesi’nde, sektörün ve dünya ekonomisinin röntgeni çekildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg HT kanalının mesken sahipliğinde düzenlenen DFDS Lojistik Zirvesi’nde, Lojistikte 2022 Değerlendirmeleri, Şimdiki Gelişmeler ve 2023 Beklentileri, Sürdürülebilirlik ve Bayan İstihdamı, Lojistikte Teknoloji ve İnovasyon başlıkları ele alındı. Alanında uzman konuklar, kritik değerlendirmelerde bulunup öngörülerini paylaşırken, DFDS Akdeniz İş Ünitesi Yöneticileri de şirket olarak bu alanlardaki çalışmaları hakkında bilgi verdi 

Yolcu ve yük nakliyeciliğinde Avrupa’nın başkan firması DFDS tarafından, Bloomberg HT’nin konut sahipliğinde gerçekleştirilen DFDS Lojistik Zirvesi’nde, dala yönelik kıymetli hususlar ele alındı. Lojistikte 2022 Değerlendirmeleri, Şimdiki Gelişmeler ve 2023 Beklentileri, Sürdürülebilirlik ve Bayan İstihdamı, Lojistikte Teknoloji ve İnovasyon başlıklarında gerçekleşen aktiflikle, DFDS yöneticileri ve alanında uzman konuklar hem bugünü kıymetlendirdi hem de geleceğe yönelik projeksiyonlarda bulundu. 

2023’te dünya iktisadında büyüme yavaş olacak

DFDS Akdeniz İş Ünitesi Satış, Pazarlama, İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu moderatörlüğünde Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ile gerçekleştirilen “Lojistikte 2022 Değerlendirmeleri, Şimdiki Gelişmeler ve 2023 Beklentileri” başlıklı ilk oturumda Gürlesel; 1973 petrol krizinden sonra, tahminen de en ağır enflasyon krizini denetim altına alabilmek için çok kuvvetli sıkı para siyasetlerine muhtaçlık olduğunu vurguladı. Dr. Gürlesel, bu nedenle 2023’te dünya iktisadı açısından çok yavaş büyümenin beklediğini belirtti. Dr. Can Fuat Gürlesel, global ticarette alıcının belirlenmesindeki en kıymetli ögenin yeşil yatırımlar olacağını da kelamlarına ekledi.

Fuat Pamukçu ise “Avrupa’nın Asya’dan ya da Rusya müttefiki ülkelerden alım yapmak yerine yakın kıyı ülkelerden satın alım yapması bekleniyor. Bu kapsamda Polonya, Türkiye ve Afrika’nın kuzeyindeki endüstrileşmiş olan Fas üzere ülkeler ön plana çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Sürdürülebilirlik ve bayan istihdamı

Zirvenin “Sürdürülebilirlik ve Bayan İstihdamı” bahisli ikinci oturumu ise yine Fuat Pamukçu moderatörlüğünde, Hürriyet İktisat Müdür Yardımcısı Yasemin Salih ve Agenti Kurucu Ortağı Selen Okay Akçalı’nın katılımıyla gerçekleşti. Yasemin Salih, sürdürülebilirlik kavramını “Gelecek kuşakların kendi muhtaçlıklarını karşılamaları için o kaynaklardan çalmadan bugünkü muhtaçlıkları karşılayabileceğimiz bir anlayış” şeklinde tanımlarken. DFDS Akdeniz İş Ünitesi Satış, Pazarlama, İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, şirketin sürdürülebilirlik vizyonu hakkında bilgi vererek, “Karbon salınımı sıfır olan ilk gemimizi 2025 yılında filomuza katacağız ve gayemiz 2050 yılında sıfır karbon bir şirket haline gelmek” dedi.

Türkiye’nin ilk bayan kaptanı DFDS bünyesinde

Kadın istihdamı başlığında ise Agenti Kurucu Ortağı Selen Okay Akçalı, Türkiye’de bayan istihdamının OECD ortalamasına nazaran çok düşük olduğuna ve bu durumun ekonomik gelişmenin önünde önemli bir mahzur oluşturduğuna dikkat çekti. Fuat Pamukçu da KAGİDER ile gerçekleştirdikleri “Kadın için Taşıyoruz” projesi kapsamında DFDS olarak bayan girişimcilerin ihracat eserlerini Avrupa’ya fiyatsız taşıma projesi gerçekleştirdiklerini hatırlattı. YANINDAYIZ derneğinin kurumsal üyesi ve Women in Logistics and Transport derneğinin kurucularından olduklarına işaret eden Pamukçu, şirket genelindeki %30 bayan istihdamı maksadını Akdeniz İş Ünitesi olarak tutturduklarını ve DFDS bünyesinde Türkiye’nin ilk bayan kaptanının vazife yaptığını aktardı.

Belli ölçekteki her şirket, bir teknoloji şirketine dönüştü

“Lojistikte Teknoloji ve İnovasyon” başlıklı son oturum ise DFDS AR-GE Merkezi Direktörü Jan Berslen Devrim moderatörlüğünde, Inspark CEO’su Serdar Susuz ile gerçekleştirildi. Inspark CEO’su Serdar Susuz zengin, dengeli ve ferdî bir müşteri tecrübesi için müşteriyi tanımak gerektiğini ve bunun yolunun da müşteriyle ilgili bütün bilgilerin yapay zekâ tarafından işlenmesi olduğunu tabir etti. DFDS AR-GE Merkezi Direktörü Jan Berslen Devrim ise dijital dönüşümün geldiği noktaya değinerek, “Günümüzde aşikâr bir iş hacminin üzerine çıkan bütün şirketler, buna bağlı olarak birebir vakitte birer teknoloji şirketine dönüşmek zorunda kaldı” yorumunu yaptı. Berslen, “DFDS olarak lojistik bölümündeki fırsatları teknoloji ile birlikte yakalamak için önemli yatırımlar yapıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin