Ege, ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi’nde yükselişini sürdürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi, TÜBİTAK 2022 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde geçen yıla göre iki basamak yükselerek devlet üniversiteleri arasında 8’inci sırada yer aldı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin bilim ve teknoloji öncelikli, girişimci ve yenilikçi ekosistemine katkı sunan akademisyen ve araştırmacıları tebrik ederek başarılar diledi.

TÜBİTAK öncülüğünde, üniversiteler arasında yenilik ve girişimcilik odaklı rekabeti artırmak amacıyla oluşturulan; 2022 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçları açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan endekste, Ege Üniversitesi bir önceki yıla göre iki basamak yükselerek 58.85 puanla devlet üniversiteleri arasında 8’inci sırada yer alma başarısı gösterdi. Devlet ve vakıf üniversiteleri genel sıralamasında geçen yıl 14’üncü sırada bulunan Ege Üniversitesi, iki basamak daha yükselerek 12’nci sırada yer aldı.

Ege Üniversitesinin, Türkiye’nin bilim ve teknoloji öncelikli, girişimci ve yenilikçi ekosistemine nitelikli katkı sunmaya devam ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Son dönemde üniversitemiz Ar-Ge ve inovasyon alanlarında önemli projelere ev sahipliği yaptı. Hayata geçirdiğimiz bu yenilikçi ve girişimcilik bazlı çalışmaların bir kültüre dönüştüğünü açıklanan somut verilerle müşahede ediyoruz. Üniversitelerin yenilikçilik ve girişimcilik faaliyetlerinin artırılması ve bu alandaki performanslarının ölçülmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açıklanan girişimcilik ve yenilikçilik endeksine göre üniversitemiz, devlet üniversiteleri arasında önceki yıla göre iki basamak yükselerek 8’inci sırada yer aldı. Bu vesile ile bilim, teknoloji ve yenilik ekosistemine değerli katkılar sunan akademisyenlerimize teşekkür ediyorum. Ulusal düzeyde örnek olan eğitim öğretim ve araştırma geliştirme modellerine imza atan üniversitemiz, bu felsefesini sürdürülebilirlik ilkesi kapsamında başta adını aldığı bölge olmak üzere ülke sathına taşımaya ve paylaşmaya büyük özen gösteriyor. Ege Üniversitesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada tüm mensuplarımızla birlikte, Türkiye Yüzyılı’nın lokomotifi olacak; katma değerli projeler üretmeye, nitelikli uluslararası iş birlikleri yapmaya, Ar-Ge ve inovasyona dayanan tematik çalışmaları hayata geçirmeye, toplumumuza her alanda katkı sunmaya devam edeceğiz. Ülkemizin yenilik ekosistemine daha nitelikli katkı sunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşen sonuç açıklama töreninde, Ege Üniversitesi adına düzenlenen belgeyi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, Bakan Varank’ın elinden aldı.

Endeks kapsamında en girişimci ve yenilikçi 50 üniversite, “Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği”, “Fikri Mülkiyet Havuzu”, “İş Birliği ve Etkileşim” ile “Ekonomik ve Toplumsal Katkı” boyutları altındaki 23 göstergeye göre sıralanıyor. Ege Üniversitesi 4 ana göstergede de önemli başarı göstererek, “İş Birliği ve Etkileşim”de17.91 puan,  “Fikri Mülkiyet Havuzu” 9.28 puan, “Bilimsel Teknolojik Araştırma Yetkinliği”nde 9.45puan,  “Ekonomik ve Toplumsal Katkı” kategorisinde 22.20 puan aldı. TÜBİTAK tarafından 2012 yılından bu yana yayımlanan ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralıyor. Endeks, üniversitelerde girişimcilik ve yenilikçilik kültürünün gelişmesine katkı sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin