Eksim Enerji CEO’su Arkın Akbay: “Hedefimiz; 4 Milyon Ton Karbon Salınımını Engellemek”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin önde gelen güç şirketlerinden Eksim Güç, etraf dostu güç üretimiyle karbon salınımı azaltma amaçlarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Yüzde 100 yenilenebilir güç santrallerinden oluşan portföyüyle sürdürülebilirlik odaklı çalışmalara imza atan şirket, 2022 yılında 1,3 milyon ton karbon salınımını önlemeyi başardı. Mevzuyu kıymetlendiren Eksim Güç CEO’su Arkın Akbay, “Kömür, petrol, doğalgaz üzere fosil yakıtlardan kaynaklı emisyonun önüne geçmek için yenilenebilir güç kaynaklarından güç üretiminin artırılması büyük değer taşıyor. Bilhassa ülkemizde hidrolik, güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle alanlarında güç üretimi için büyük bir potansiyel kelam konusu. Eksim Güç olarak global iklim değişikliğinin önüne geçmek ve ekolojik dengeyi bozmadan gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için yeşil gücün en değerli güç olduğuna inanıyoruz.” dedi. 

İklim değişikliğinin hayatı olumsuz etkilemesinde büyük rolü olan fosil yakıtlarının tüketiminin gözle görülür azalması için yeşil güç yatırımlarının sürat kazanması gerekiyor. Portföyünün tamamı etraf ve sürdürülebilirlik odaklı yenilenebilir güç santrallerinden oluşan Eksim Güç ise yeni yatırımlarıyla birlikte 2025 yılı sonunda yıllık toplam 4 milyon ton karbon salınımını engellemeyi hedefliyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eksim Güç CEO’su Arkın Akbay, “Yeryüzünden atmosfere salınan karbon bileşenlerinin sera tesiri oluşturup iklimi değiştirmesi ve asit yağmurlarının oluşmasında fosil kaynakların tesirinin artarak devam ettiğini gösteriyor” dedi. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmanın yeşil güçle mümkün olduğunu vurgulayan Akbay, “Kömür, petrol, doğalgaz üzere fosil yakıtlardan kaynaklı emisyonun önüne geçmek için yenilenebilir güç kaynaklarına sürat vermemiz büyük ehemmiyet taşıyor. Bilhassa ülkemizde hidrolik, güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle alanlarında güç üretimi için büyük bir potansiyel kelam konusu. Kaynakların çok yakın bir gelecekte büsbütün tükenme tehlikesine karşı en ekonomik finansman kaynaklarıyla toplumsal ve çevresel katkıyı azami temin eden yenilenebilir gücün artması gerekiyor. Bu noktada Eksim Güç olarak global iklim değişikliği yarattığı olumsuz tesirin önüne geçmek ve ekolojik dengeyi bozmadan gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için yeşil gücün en kıymetli güç olduğuna inanıyoruz.” sözlerini kullandı. 

 

1MWh üretim 648,2 kilogram karbon salınımının önüne geçiyor.

Başta rüzgar gücü santralleri (RES) olmak üzere tüm yenilenebilir güç iş kollarına, sürdürülebilir proaktif bir yaklaşımla yatırım yaptıklarını belirten Arkın Akbay, Eksim Enerji’ye ilişkin santrallerin karbon emisyon datalarını kıymetlendirdi. Akbay, “Tamamı yenilenebilir güç santrallerinden oluşan portföyümüz sayesinde büyük ölçülerde karbon salınımının önüne geçiyoruz. Türkiye’de Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın hesaplamış olduğu birleşik marj emisyon faktörüne nazaran Eksim Güç çatısı altındaki RES’lerde üretilen her 1 MWh elektrik gücü için tabiata 648,2 kilogram daha az karbondioksit salınımı gerçekleştiriliyor. Tıpkı biçimde şirketimiz bünyesindeki HES’lerde üretilen her 1 MWh elektrik gücü için tabiata 570,6 kilogram daha az karbondioksit salınımı yapılıyor.” tabirlerini kullandı.  

 

Yatırımlarla 1,3 milyon ton karbon salınımının önüne geçildi

2022 yılında yaklaşık 2 milyar kWh elektrik gücü üreterek yaklaşık 1,3 milyon ton karbon salınımının önüne geçtiklerini belirten Eksim Güç CEO’su Arkın Akbay, “2025 yılına kadar ise yıllık 4 milyon ton karbon emisyonunu azaltacak projelerimizi hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda, yatırımlarımızla ülkemizin 2053 net sıfır emisyon gayesine katkıda bulunuyoruz.” dedi. Akbay, her geçen gün artan elektrik talebine hizmet edebilmek için yatırımlara devam edeceklerini de vurgulayarak, “Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme teşvik sistemi ile devletimiz, yenilenebilir güç kapasitesinin büyümesinin önünü açtı. Bu devirde kurduğumuz santrallerde artırdığımız birikimimizi, yenilenebilir güç kaynak alanlarına yatırımla büyütüyoruz. Elektrik gücünü en ekonomik kaynaklardan tüketicimize sunuyoruz. Portföyümüzdeki yeni GES ve RES lisanslarını işletmeye almak için de kolları sıvadık. Toplam 260 MW büyüklüğünde 6 RES lisansı için 350 milyon USD’lik yatırımla yeni projelerimizi devreye alıyoruz.” biçiminde konuştu.  

 

Yeşil gücün birçok alanında sürdürülebilir yatırımlar

2022 yılında Türkiye’de rüzgar gücünden üretilen elektriğin yüzde 4’ünü üreten ve bu yılın ilk 6 aylık devrinde de yüzde 4’lük bir katkı sağlayan Eksim Enerji’nin, Türkiye’de toplam şurası gücü 464 MW olan 8 adet rüzgar gücü santrali bulunuyor. ; Türkiye’de 1 adet 63 MW ve Gürcistan’da 2 adet toplam 99 MW olmak üzere işlettiği 3 santralde ve 162 MW heyeti güç ile yenilebilir güç portföyü yelpazesini güçlendirmeye devam ediyor. Toplam 626 MW yenilenebilir güç santrali heyeti güce sahip olan şirket, güneş gücü santrali projeleri için de düğmeye bastı. Bu kapsamda Eksim Güç, rüzgar santrallerinin verimliliğini arttırmak için birebir lisans alanı içinde hibrit projeler dâhil yaklaşık 350 MW Güneş Güç Santrali (GES) kurmayı hedefliyor. Ayrıyeten şirket,  2012 yılından bu yana Ar-Ge faaliyeti olarak biokütleden (odun talaşı, ormansal artıklar, vb.) bio yakıt üretimine yönelik projeler üzerinde de çalışıyor. Öte yandan şirket, 1.2 MW elektrik üretebilen motor ve alternatörden oluşan güç kümesini ise işletmeye aldı. Eksim Güç katma değerli yakıt üretimi için teknoloji merkezi takviyeli çalışmalarını da sürdürüyor. 

 

Eksim Güç Hakkında:

Eksim Holding bünyesinde 2000 yılında faaliyetlerine başlayan Eksim Güç, yüzde yüz yenilenebilir güç üreten bir şirket olarak Türkiye’nin tüm bölgelerinde etrafa saygılı bir vizyonla sürdürülebilir yatırımlar gerçekleştiriyor. Bugün 8 RES ve biri Türkiye’de, ikisi Gürcistan’da olmak üzere 3 HES ile toplam 11 adet işletmeye sahip olan Eksim Güç, konseyi gücünü 2022 sonu prestijiyle 626 MW’a yükseltti. Yenilenebilir gücün sürdürülebilirlikte öncü rol oynadığının şuuruyla hareket eden Eksim Güç, 2025 yılı sonuna kadar yılda 4 milyon ton karbon salınımının önüne geçmeyi hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin