Emirates, 950 milyon ABD Doları tutarında yeni bir mühendislik merkezi inşa edecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emirates, 950 milyon ABD Doları meblağında yeni bir mühendislik merkezi inşa edecek

  • Dubai World Central’daki (DWC) yeni mühendislik merkezi, ticari havacılıktaki en büyük ve en gelişmiş tesis olacak. Ayrıyeten Dubai’nin havacılık altyapısını da güçlendirecek

Dünyanın en büyük milletlerarası havayolu olan Emirates, Dubai World Central’da (DWC) yeni bir ultra çağdaş mühendislik merkezi inşa etmek için 950 milyon ABD doları fiyatında devasa bir yatırım yaptığını duyurdu.

1 milyon metrekareye yayılan mühendislik kompleksi, rastgele bir havayolu şirketi tarafından işletilen en büyük ve en gelişmiş mühendislik kompleksi olacak. Ayrıyeten, Dubai’nin dünya çapındaki havacılık altyapısına da takviye sağlayacak.

Emirates’in uçak filosunu ve 2040’lı yıllara kadar operasyon ihtiyaçlarını desteklemek gayesiyle inşa edilen tesis, öteki havayolu operatörlerine potansiyel olarak sunulan yedek kapasiteyle tıpkı vakitte Orta Doğu’daki ticari havacılık mühendisliği hizmetleri için en üst düzeyde bir merkez olacak.

Emirates Havayolu ve Kümesi Başkan ve CEO’su, Majesteleri Pir Ahmed bin Saeed Al Maktoum, Dubai Airshow’daki yatırım hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Bu kıymetli yatırım, Emirates’in ve havacılık bölümünün gelecekteki büyümesine olan inancımızın bir göstergesidir. Yeni tesis; bakım, tamir, revizyon (MRO) ve uçak filomuzun tüm mühendislik ihtiyaçları kelam konusu olduğunda Emirates’in büsbütün kendi kendine kâfi olmasını sağlayacak. Bu da bize operasyonel istikrar, esneklik ve kalite garantisi veriyor. Bölgenin havacılık bölümünün öngörülen büyümesiyle birlikte, Emirates’in yeni mühendislik tesisi birebir vakitte en üst düzeydeki merkez olarak kilit bir rol oynayacak ve havacılık tedarik zincirindeki küresel oyuncuları da iştirakleri için cezbedecek. Ayrıyeten, binlerce ustalık gerektiren teknik iş yaratarak Dubai iktisadına bedel katacak.”

Emirates’in yeni mühendislik tesisi; rutin uçak denetimlerinden siparişli boya işlerine, hafif ve ağır bakım programlarından motor tamiratı ve testlerine, kabin içi donanımlardan uçak dönüşümlerine kadar tüm uzman uçak mühendisliği hizmetlerini yerine getirecek donanıma sahip olacak.

Tesisler, Proje İdaresi, Küme Satın Alma ve Tedarik Zincirinden Sorumlu Emirates Küme Genel Müdür Yardımcısı Ali Mubarak Al Soori ise mevzu hakkında şunları söyledi: “İlk basamaktaki inşaat çalışmalarının 2024’te başlaması ve 2027’de tamamlanması bekleniyor. Emirates’in filosunun büyümesi ve operasyonel ihtiyaçları doğrultusunda, ikinci basamakta kapasiteyi potansiyel olarak iki katına çıkaracak formda daha fazla genişleme için hazırlıklar yapıldı. Yeni Emirates Mühendislik kompleksi tıpkı vakitte kompleks boyunca yeşil yapı gereçlerinin kullanımı, tüm yerleşkedeki çatılara güneş panelleri konseyimi, yağlar ve atık sular için geri dönüşüm sistemlerinin kurulması da dahil olmak üzere sürdürülebilirliği dizaynına dahil edecek.”

Projenin ilk etabının akabinde tamamı F Koduna (A380) kadar her boyuttaki ticari uçağı taşıma kapasitesine sahip 8 bakım ve 1 boya hangarı, bir motor çalıştırma tesisi, yaklaşık 20 dayanak atölyesi, büyük depolama tesisleri ve idare ofisleri hazır olacak.

Dubai International’daki (DXB) mevcut Emirates Mühendislik Merkezi, havayolunun operasyonlarını desteklemeye devam edecek. DWC’deki yeni kompleks ise başlangıçta çok iş yükünü ve daha uzun yerde kalma mühletine sahip uçakların ağır bakım programlarını yönetecek.

ADP Ingénierie proje danışmanı olarak atandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin