“Emlak İşletmeleri Yetki Belgesi” için son hafta

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yetki dokümanı alınabilmesi için sağlanan muafiyetlerde son haftaya girildi” dedi.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yetki evrakı alınabilmesi için sağlanan muafiyetlerde son haftaya girildi. Bahse ait değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak işletmelerinin yetki dokümanı alabilmesine yönelik olarak getirilen muafiyetler 31 Temmuz’da sona eriyor. 14 Ekim 2020 tarihi prestijiyle taşınmaz ticaretine ait gelir yahut kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletme ve kontratlı işletmeler ismine 31 Temmuz’a kadar yapılan yetki dokümanı müracaatlarında tecrübe kaidesi aranmıyor. Ayrıyeten eğitim sertifikalarının yüklenmesi için de 31 Aralık 2021 tarihine kadar müddet verilmiş oluyor. Lakin 31 Temmuz’dan sonra bu muafiyetlerden faydalanılamayacak” diye konuştu.

“Son değişiklik 16 Nisan tarihinde yapılmıştı”

Yönetmeliğe ait son düzenlemelerin 16 Nisan tarihinde yapıldığını tabir eden Özelmacıklı, “Son düzenlemede yetki evrakı almak için istenen lise koşulu da kaldırılmıştı. Yani ilköğretim mezunları da yetki dokümanı alabiliyor. 14 Ekim 2020’den sonra yetki dokümanı müracaatında bulunan bu bireyler için Sorumlu Emlak Danışmanı mesleksel yeterlilik dokümanı, tecrübe koşulu ve 100 saatlik eğitim kuralı bulunuyor” tabirlerini kullandı.

“Hala eksiklerimiz var”

Tıpkı vakitte İstanbul Ticaret Odası 21. Gayrimenkul Hizmetleri komite ve meclis üyesi olan Özelmacıklı, “Yönetmeliğimizde hala revizeye gereksinim duyulan konular kelam konusu. Bunları rapor halinde meclis toplantısında Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a ilettik. Kontrolün sağlanması, entegrasyon gereksinimlerimizin tahlili, sahibinden olarak verilen ilanların denetimi, portalların haksız uygulamaları, haksız hizmet bedeli talep eden aracılara ait düzenlemeler, yabancılara pazarlama yapan firmaların takipleri, günlük kiralık süreçlerdeki aksaklıklar, TTBS sistemindeki güzelleştirme gereksinimleri, pandemi kapsamına emlak işletmelerinin dahil edilmesi, damga vergisi ve hizmet bedeli düzenlemesi üzere birçok başlıkta tahlil istiyoruz” dedi.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin