Emlakjet CEO’su Tolga İdikat: “Yıl sonunda satılık konut fiyatlarında artış yüzde 50 bandına gerileyecek”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, Türkiye çapında temmuz ayı datalarını yayınladı. Buna nazaran temmuz ayında Türkiye genelinde hem satılık fiyatları hem de kiralık fiyatları evvelki aya nazaran yüzde 8 artış gösterdi. Emlakjet datalarına nazaran ayrıyeten satılık konut fiyat değişiminde Konya, kiralıkta ise Bursa Temmuz ayının öncüsü olurken, en çok arama yapılan ilçeler ortasında Ankara’nın 4 ilçesi ile, fiyat artışında ise Gaziantep’in Şahinbey ilçesi birinci oldu. Emlakjet bilgilerine nazaran arsa fiyatlarında 8 vilayette yıllık fiyat artışı yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşti.

Temmuz ayı datalarını pahalandıran Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Emlakjet bilgilerine nazaran listelenen konut fiyatlarında ise geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 80 civarında bir artış var. Türkiye’de ortalama satılık konut fiyatları yaklaşık 2 milyon 450 bin TL bandına gelmiş durumda. Maliyet ile fiyatlar ortasındaki farkın temel nedeni arzın fazla talebe yetişememesinden kaynaklanıyor. Lakin fiyatların artış suratında da bir yavaşlama gözlemliyoruz. Yıl sonunda satılık konut fiyatlarındaki artışın yüzde 50 bandına gerileyeceğini öngörüyoruz.” dedi.

Ayda 80 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 20 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan kesiminin öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bilgi tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2023 yılı Temmuz ayı emlak bilgilerini yayınladı. 

TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 16,7 artarak 109 bin 548 olurken, Ocak-Haziran periyodunda bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 17,7 azalışla 675 bin 327 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 24,1 azalış göstererek 14 bin 533 olurken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı ise, Temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 10,3 artarak 31 bin 641 olurken, toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının hissesi yüzde 28,9 seviyesinde gerçekleşti. 

Satılık konut fiyat değişiminde Konya, kiralıkta ise Bursa Temmuz ayının öncüsü

Emlakjet datalarına nazaran haziran ayında Türkiye genelinde hem satılık fiyatları hem de kiralık fiyatları evvelki aya nazaran yüzde 8 artış gösterdi. Datalara nazaran ayrıyeten Temmuz ayında kiralık ve satılık konut aramaları yarı yarıya gerçekleşti.

En çok konut aranan vilayetler ortasında Ankara ilk sırada yer alırken, listede ilk 10 il içerisinde yer alan Konya satılık konutlarda Temmuz ayında yüzde 11 artışla bu alanda 10 il içerisinde birinci oldu. Kiralık konutlarda aylık fiyat değişiminde ise Bursa yüzde 56 ile en yüksek artış yaşayan il olurken, Konya ise yüzde 27 artışla ikinci sırada yer aldı

Aramalarda Ankara’nın 4 ilçesi, fiyat artışında ise Gaziantep’in Şahinbey ilçesi lider

Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Mamak ve Sincan ilçeleri en çok konut aranan ilçeler ortasında ilk sıraları alırken, onları yaz mevsiminin de tesiriyle Aydın’ın Kuşadası ilçesi takip etti. İlçeler bazında satılık konut ve kiralık aylık fiyat değişiminde Temmuz ayı itibariyle Gaziantep’in Şahinbey ilçesi iki başlıkta da başkan oldu. Şahinbey ilçesinde satılık konut aylık fiyat değişimi yüzde 12 olurken, kiralık konut aylık fiyat değişiminde ise yüzde 77’lik artışla dikkat çekti. 

Arsa fiyatlarında 8 vilayette yıllık fiyat artışı yüzde 100’ün üzerinde oldu

Gayrimenkul kesiminde bilhassa yatırım aracı olarak tercih edilen emlakta ise, Osmaniye ili bir evvelki aya nazaran yüzde 59’luk artışla arama hacmi olarak ilk sırada yer alırken, bu ili Kırklareli (yüzde 56 artış), Malatya (yüzde 48 artış) ve Edirne (yüzde 35 artış) takip etti. Arsa fiyat değişimlerine bakıldığında ise yıllık fiyat değişiminde Antalya yüzde 183’lük artışla ilk sırada yer alırken, onu yüzde 180 artışla Edirne takip etti. Emlakjet üzerinden en çok arsa araması gerçekleştirilen vilayetler ortasında yer alan ilk 10 ilin 8’inde yıllık fiyat değişimi yüzde 100 ve üzerinde olurken, yalnız Malatya (yüzde 88 artış) ve Manisa (yüzde 69 artış) ile listede yer aldılar. Arsa için aylık fiyat değişiminde ise Ankara geçen aya nazaran yüzde 20 artışla bu alanda başkan oldu. 

Arsa yatırımında öncelikli neden “yüksek getiri”

Emlakjet, Temmuz ayına özel olarak gerçekleştirdiği araştırma belgesinde ise kullanıcılarına gayrimenkul ve arsa satınalma tercihlerini inceledi.  Araştırmaya katılanların yüzde 50,25’i kiralık konut arayışında olduğunu belirtirken, satılık konut arayanların oranı yüzde 39,8 ve arsa yahut arayışında olanların oranı ise yüzde 6,4 oldu. Gayrimenkul satın alırken en çok dikkat edilen faktörler ortasında ise “fiyat / yatırım getirisi” seçeneği yüzde 39,1 ile ilk sırada yer alırken, akabinde pozisyon ve etraf faktörleri geldi. 

Katılımcılar gayrimenkul satın alırken öncelikli maksatlarının yüzde 46,4 ile “kendi ömür alanını oluşturmak” olduğunu söylerken, yüzde 22,8’i ise yatırım yapmak olduğunu belirtti. Arsa arayışı içinde olduğunu belirtenlerin ise yaklaşık yarısı (yüzde 48,6) bu arayışlarının nedenleri ortasında ilk sırada “konut inşası” olduğunu belirtirken, yüzde 36,9’u ise “yatırım” gayesiyle arsa araması gerçekleştirdiğini söz etti. Arsa yatırımı yapmak isteyenlerin temel sebepleri ortasında ile “yüksek getirili olması” yüzde 25 ile ilk sırada yer aldı. 

Tolga İdikat: “Finansman imkanlarının genişlemesi ile satışlar tekrar artacaktır.”

TÜİK datalarına nazaran Temmuz ayında gerçekleşen yüz binin üzerinde yapılan konut satışının bölüm için güzel bir sayı olduğunu ve konuta bir talebin olduğunu gösterdiğini belirten Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, şu değerlendirmeyi yaptı: “Öte yandan iş günü bazında bakıldığında geçtiğimiz yıl bayram nedeniyle daha az iş günü vardı, bu ayki artışın bir kısmı baz tesirinden kaynaklanıyor, münasebetiyle bir sakinlikten da bahsedebiliriz. Başka yandan ipotekli, yani kredi ile konut alma metodunda de önemli bir düşüşün olduğunu gözlemliyoruz. Talebin yüz binin üzerinde olması talebin hala etkin olduğunu gösteriyor, lakin önemli bir artış olduğunu da söyleyemeyiz.” dedi. Türkiye nüfusunun daima artan, yabancıların da ilgisinin olduğu bir ülke olduğunu belirten İdikat, “Konuta olan talep bir yerlerde duruyor. Konuta olan talep şu anda finansman imkanlarının kısıtlanması nedeniyle biraz azalmış üzere gözükse de bu talep birikiyor. Zira konut temel bir gereksinim. Finansman imkanlarının genişlemesi ile birlikte satışlar tekrar artacaktır. Lakin şu anda yüksek fiyat devrindeyiz. Bu durumun da satış adetlerini baskıladığını görüyoruz.” dedi. 

Son yayınlanan İnşaat Maliyet Endeksi’nde inşaat maliyetlerinde yüzde 50’lik bir artış görüldüğünü tabir eden İdikat, “Emlakjet bilgilerine nazaran listelenen konut fiyatlarında ise geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 80 civarında bir artış var. Türkiye’de ortalama satılık konut fiyatları yaklaşık 2 milyon 450 bin TL bandına gelmiş durumda. Maliyet ile fiyatlar ortasındaki bu farkın temel nedeni arzın fazla talebe yetişememesinden kaynaklanıyor. Lakin fiyatların artış suratında da bir yavaşlama gözlemliyoruz. Yıl sonunda satılık konut fiyatlarındaki artışın yüzde 50 bandına gerileyeceğini öngörüyoruz. Kiralıklarda ise satılıklara nazaran daha fazla bir artış gözlemliyoruz. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran kiralıklarda yüzde 108’lik bir artış var. Bunun da sebebi orta gelir kümesinin mecburen kiralık konuta yöneldiğini, kiralık tarafında da arzın limitli olması ve artan talep sebebiyle de fiyatların olağandan biraz fazla arttığını görüyoruz. Türkiye’de şu anda ortalama kiralık konut fiyatı 13 bin 500 TL. Bunun tüm Türkiye’nin ortalaması olduğunu düşünürsek önemli bir artış olduğunu görüyoruz.” halinde konuştu.

Mehmet Andaç Kaş: Artık gayrimenkul alım-satımı yatırım aracı olmaktan çıkıyor

Emlakjet İtibar Üyesi Emlak Danışmanı Mehmet Andaç Kaş yaptığı değerlendirmede, müşterilerin çoğunluğunun konut inşası için arsa arayışında olduğunu ve ticari hedefli arsa taleplerinin de yaygın olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Son devirde, 6 Şubat sarsıntısının de tesiriyle yatırım gayesinin ötesine geçen bir talep artışı görüyoruz. Kişisel müşterilerimiz yatırımın yanı sıra kendi hayat alanlarını oluşturma isteğiyle ekseriyetle 400-500 metrekarelik emlakı tercih ederek bütçelerine uygun barınma seçenekleri oluşturmayı hedefliyorlar. Bununla birlikte, arsa talebindeki artışın tesiriyle yatay mimari muhtaçlığı da arttı. Bilhassa İstanbul’dan Güney Marmara ve Trakya bölgelerine yanlışsız bir yönelim gözlemliyoruz. Lakin artan talep ile arz ortasındaki dengesizlik nedeniyle fiyatlarda yükselme görüldü, bu da alıcıları olumsuz etkileyebiliyor.” dedi.

Gayrimenkulün yatırım olarak değerlendirilmesini de yorumlayan Kaş, “Artık gayrimenkul alım-satımı yatırım aracı olmaktan çıkıyor. Evvelce kira getirisi hedeflenerek daire alımları yapılırken, günümüzde satın almalar çoğunlukla barınma gereksinimleri gözetilerek yapılıyor. Başka taraftan, bilhassa ferdî yatırımcılar daire alımı için kâfi finansmanları olmadığında ellerindeki bütçeyi uygun fiyatlı arsa yatırımlarına yöneltebiliyorlar. Bu gelişmelerle birlikte gayrimenkul piyasasındaki dinamikler değişiyor. Talep, arz ve fiyatlar ortasındaki bağlantıların yeni bir boyut kazandığını gözlemliyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin