Eskişehir’de gurbetçiler kiralanacak araç bırakmadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt dışında yaşayan, Türkiye’ye tatil için gelen gurbetçiler Eskişehir’de kiralık araçlara yoğun talep gösterdi. Pandemi sebebiyle uzun süredir memleketlerine gelemeyen gurbetçiler, kısıtlamalar kalkınca Türkiye’ye yoğun ilgi gösterdiler. Memleketlerine gelen gurbetçiler çoğunlukla kalacakları süre boyunca kiralık araç tercih ediyorlar.

Yaz aylarında kiralık araç popülasyonu, bayram etkisi ve gurbetçilerin talebi neredeyse Eskişehir’de kiralık araç bulunamamasına sebep oluyor. Araç kiralayan esnaf, gelen taleplere yanıt veremiyor. Bayram sonuna kadar devam edeceği öngörülen durum fiyat artışını da beraberinde getirecek. 


“Ayın 25-26’sine kadar kimsede araç gözükmüyor”

Eskişehir’de 13 yıldır araç kiralama sektöründe bulunan Hasan Köle, Eskişehir’de bayram yoğunluğunu anlattı. Köle, “Araç kiralamalarda tabi bir yoğunluk var. Bu yoğunluk yaklaşık 15-20 gün öncesinden başladı. Şu an biz bayram dolaysıyla talepleri karşılayamıyoruz. Bizim rezervasyonlarımız ayın 26’sine kadar dolu. Öbür meslektaşlarımızda da tıpkı olduğunu görüyoruz. Görüştüklerimize, duyduklarımıza bakarak Eskişehir’de şu an araç yok. Günü birlik yahut 10 günlük, 15 günlük de olsa ayın 25-26’sine kadar kimsede araç gözükmüyor” diye konuştu.

Gurbetçiler araçları erken rezervasyonla kiraladı
Yurt dışından gelen olan vatandaşların daha gelmeden evvel rezervasyonları yaptırdıklarını söyleyen Hasan Köle, “Şu anda çok ağır bir telefon trafiği var. Neredeyse her gün yüzlerce kişi arıyor bizi, lakin talep veremiyoruz. Gurbetçiler bizi yaklaşık 1- 1 buçuk ay evvel arayıp bu tarihlere rezervasyon yaptırdılar. Onlar tabi her sene devamlı tatile geldikleri için araç kiralama konusunda daha bilgililer. O yüzden evvelce arayıp rezervasyonları yaptırıyorlar. Onlar her sene geliyorlar aslında. Lakin bu sene bir az daha yüklü geldiler. 1- 1 buçuk yıldır gurbetçi yoğunluğu yoktu. Ayda 1-2 kişi geliyordu. Lakin şu anda gurbetçilerden daha fazla yoğunluk var. Onlar tatile daha sürat vermiş durumdalar” dedi.

Fiyatlar artacak

Araç kiralamanın bedeli hakkında konuşan Köle, geçen seneye nazaran bu sene pek fiyat farkı olmadığını söyledi. Lakin bundan sonra fiyatlarda artış olacağı belirten Köle, “Şu an talepten ötürü günlük araç yok. Genelde bir haftanın üzerinde araç kiralanıyorlar. 1 hafta, 10 gün, 30 gün, 40 günlük araç kiralıyorlar. Fiyatlarda aslında çok da bir artış yok. Şu an bizim en az ekonomik B gurubu dediğimiz araçlar günlük 300-350 TL. Geçen senede biz bu araçlar 270-280 TL’ye verdik. Fiyatlar çok abartılı değil aslında. İstediğimiz yerde değil yani. Bu tarihlerden sonra bu talebe bakarak fiyatlarda daha da artış olacağı gözüküyor” dedi.

Bayramdan sonra da talebin bu yoğunlukta devam edeceğini söyleyen Hasan Köle, “Bayramdan sonra da biz bu hareketliği bekliyoruz. 9’üncü ayın sonuna kadar biz bu türlü bir hareketlik bekliyoruz” diye bilgi verdi.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin