EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

Uluslararası danışmanlık, kontrol, kurumsal finansman, strateji ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), yapay zekâ (AI) inovasyon ve geliştirme çalışmalarının tümünü tek bir platformda, “EY.ai” altında topladı. 1,4 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilen bu birleşik platform, şirketlerin yapay zekâ teknolojisinin avantajlarına verimli bir formda erişmesi, işlerini geliştirip dönüştürmesi için yardımcı olacak.

On yılı aşkın müddettir yapay zekâyı birçok global teknoloji tahliline yerleştiren ve bunu üç yıllık bir yatırım planıyla güçlendiren EY; 2023 yılında bilhassa insan yeteneklerini ve yapay zekâyı (AI) bir ortaya getiren “EY.ai” platformuna 1,4 milyar dolarlık yatırım yaptı. EY.ai, güçlü bir yapay zekâ ekosistemi tarafından desteklenen strateji, operasyon, dönüşüm, risk, kontrol ve vergi üzere hususlarda derin tecrübeye sahip, öncü EY teknoloji yetkinliklerinden ve yapay zekâ platformundan oluşuyor. 

EY bu yatırım ile yapay zekâ ve son teknoloji geliştirme araçlarını, başarısı kanıtlanan global teknoloji aracı olan EY Fabric’e yerleştirerek 60.000’den fazla EY müşterisinin ve 1.5 milyonun üzerinde tekil kullanıcının kullanımına sunacak. Atılan bu adımla müşterilere hizmet veren takımların şirketler için öncelikli olan iş dönüşümü hususlarına daha süratli karşılık vermeleri sağlanacak. Yapay zekâya yapılan yatırım sayesinde müşterilerle çalışma biçimini de geliştiren EY’a nazaran, bu gelişmiş teknolojinin benimsenmesinin önündeki en değerli mahzurlardan biri, itimat konusuydu. Bu nedenle; 2022’de hesap verebilirlik, güvenlik, saklılık, şeffaflık, adalet, kapsayıcılık ve mesleksel sorumluluk bedellerini içeren EY.ai unsurlarını resmileştiren EY; bu prensiplerin rehberliğinde hükümetlerle, çok uluslu standart belirleyici kurumlarla, bölüm dernekleriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla faal olarak birlikte çalışıyor. Bu doğrultuda, yapay zekânın faal ve emniyetli kullanımına yönelik en âlâ uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Bu yatırım, birebir vakitte AI alanında bilgi ve marifetlere sahip EY çalışanlarının potansiyellerini daha üste çıkarmalarına da yardımcı olacak. 4.200 teknoloji odaklı EY takım üyesi ile başlayan pilot programın akabinde oluşturulacak “EY.ai EYQ” programı ile EY, çalışanlarına özel yapay zekâ tabanlı öğrenme ve gelişme imkanları sunacak. EY’ın geniş kapsamlı öğrenme programı, 2018’de başlatılan ve bugüne kadar 100.000’den fazla sertifikanın alındığı AI, data ve analitik öğrenme programlarının yanı sıra 2020’de başlatılan EY Tech MBA eğitim programını da içeriyor.

EY.ai, yapay zekâ alanındaki çeşitli çalışmaları, teknolojileri ve akademik yetenekleri kapsayan bir ekosistemi de bir ortaya getiriyor. Bu ekosistem; Dell Technologies, IBM, Microsoft, SAP, ServiceNow, Thomson Reuters ve UiPath dahil olmak üzere dünyanın en yenilikçi kuruluşlarından kimilerinin yanı sıra yapay zekânın geleceğini tanımlayan başka önder şirketlerle yapılan öncü iş birliklerini içeriyor.

EY Türkiye Danışmanlık Kısım Başkanı ve Şirket Ortağı Gökhan Gümüşlü, hususla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“EY.ai platformunu “daha düzgün bir çalışma dünyası oluşturma” amacımız doğrultusunda, müşterilerimiz ve toplum genelinde inanç oluşturmak ve kıymet yaratmak üzere hayata geçirdik. Çok sayıda data ve yapay zekâ profesyoneli tarafından güçlendirilen EY.ai, EY takımlarının yapay zekâ ile operasyonlarında ihtilal yaratmayı hedefleyen şirketlere sağlayabileceği tüm bilgi ve içgörü yelpazesinin kilidini açmaya hazırlanıyor. Daha da değerlisi, iş birliğine dayalı olan EY ekosistemi, müşterilerini bugün mevcut olan en gelişmiş teknoloji, altyapı ve yeterlilik ile buluşturmada kritik bir rol oynuyor. EY.ai, bu ekosistemde yer alan iş birliği içinde olduğumuz başkan firmaların yetenekleri ile yapay zekâ teknolojisinde uzman gruplarımızı bir ortaya getirirken, müşterilerimize eşsiz bir hizmet sunmayı amaçlıyor.”

 

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye EY web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

 

EY Hakkında

EY olarak maksadımız; müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için bedel yaratırken birebir vakitte sermaye piyasalarında inancın ve daha âlâ bir çalışma dünyasının oluşmasına katkıda bulunmaktır. Dünya çapında 150’den fazla ülkede, sahip olduğumuz bilgi ve teknoloji ile hizmet veren gruplarımızla, kontrolde itimadı sağlarken müşterilerimizin gelişmesine ve dönüşmesine takviye oluyoruz. Bağımsız kontrol, danışmanlık, hukuk, kurumsal finansman, strateji ve vergi hizmetlerimizle iş dünyasının karşılaştığı zorluklara yeni tahliller sunacak yanlışsız soruları soruyoruz.

EY ismi global tertibi temsil eder ve Ernst&Young Küresel Limited’in her biri farklı birer hükmî kişiliğe sahip olan, bir yahut daha çok, üye firmasını temsil edebilir. Sonlu sorumlu bir Birleşik Krallık şirketi olan Ernst&Young Küresel Limited müşteri hizmeti sunmamaktadır. 

Kişisel Dataları Müdafaa Kanunu (KVKK) kapsamında; EY’ın ferdî bilgileri nasıl topladığı, kullandığı ve bireylerin sahip olduğu haklara dair bilgilere ey.com/tr_tr/privacy-statement adresinden ulaşabilirsiniz. EY üye şirketleri mahallî kanunların yasakladığı bölgelerde hukuk hizmeti sunmaz.

 Daha fazla bilgi için lütfen ey.com adresini ziyaret edin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin