Fiba Yenilenebilir Enerji, Sürdürülebilirlik Raporu’nun ikincisini yayımladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiba Kümesi şirketlerinden Fiba Yenilenebilir Güç, ikinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Kesimde yalnızca Fiba Yenilenebilir Enerji’yi değil birebir vakitte Türkiye’nin güç ekosistemini de dönüştürmeye yönelik öncü adımlar attıklarını belirten Fiba Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Koray Kıymaz “Rüzgar gücü santrallerimizin kapasitelerinin artırılmasına ve güneş panelleri eklenerek hibrit santrallere dönüştürülmesine ait yatırımlarımızla konseyi gücümüzü 2025 yılı sonuna dek yüzde 25 oranında artırma amacımızda kararlıyız” dedi.

PORTFÖYÜNÜN tamamı yenilenebilir güç kaynaklarından oluşan Fiba Yenilenebilir Güç, ikinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Rapor, Global Raporlama Teşebbüsü (GRI) standartlarıyla uyumlu olarak hazırlandı. 2022 yılına ilişkin rapora nazaran şirket; 14 rüzgar ve 5 güneş gücü tesisi ile 1 milyon 716 bin 662 MWh pak güç üreterek bir evvelki yıla nazaran yüzde 11 oranında artış kaydetti.

Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) yaklaşımını tüm operasyonlarına entegre ettiklerini belirten Fiba Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Koray Kıymaz şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik Raporumuz kapsamında paydaşlarımızla tüm şeffaflığıyla paylaştığımız faaliyetlerimiz hem Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ve hem de imzacısı olduğumuz Birleşmiş Milletler Global Prensipler Sözleşmesi’nin (UNGC) insan hakları, çalışma standartları, etraf ve yolsuzlukla gayret mevzularını içeren 10 unsuruna ahenk sağlıyor. Yenilenebilir güç alanında ülkemizde önder şirketlerden biri olmayı hedefliyor, bu doğrultuda çalışmalarımızı şeffaflıkla sürdürüyoruz. Fiba Yenilenebilir Güç olarak, toplumumuzun refahı için temel aldığımız sürdürülebilirlik siyasetimizi tüm tedarikçilerimizde yaygınlaştırmayı, yenilenebilir güçteki yükseliş trendinin bir kesimi olmayı ve güç dönüşümünü daha da hızlandırmayı hedefliyoruz. Yenilenebilir güç alanında yalnızca Fiba Yenilenebilir Enerji’yi değil birebir vakitte Türkiye’nin güç ekosistemini de dönüştürmeye yönelik öncü adımlar atıyoruz.”

“Ülkemizin 2053 Net Sıfır seyahatine eşlik ediyoruz”

2022 yılında tüm dünyada tesirleri görülen bölgemizdeki jeopolitik gelişmeler, çok hava olayları, güç fiyatlarındaki artış üzere gelişmelerin, güç dalının rolünü bir defa daha gözler önüne serdiğine dikkat çeken Kıymaz şunları söyledi:

“İklim krizi, global riskler ortasında öne çıkıyor. Bu da ülkelerin kısa, orta ve uzun vadeli gayelerine ulaşmak için esaslı bir değişim yapma muhtaçlığını beraberinde getiriyor. Böylelikle yenilenebilir kaynaklar, emisyon azaltımı ve güç verimliliği bahisleri global öncelik haline geliyor. 2022 yılı sonu prestijiyle ülkemizin elektrik konseyi gücünün yaklaşık yüzde 54’ü yenilenebilir güç kaynaklarından oluşurken Ulusal Güç Planı’na nazaran bu oranın 2053 yılında yüzde 69,1’e yükselmesi bekleniyor. Biz de toplam 581 MW şurası gücümüzle ülkemizin 2053 Net Sıfır seyahatine gururla ve heyecanla eşlik ediyoruz. Rüzgar gücü santrallerimizin kapasitelerinin artırılmasına ve güneş panelleri eklenerek hibrit santrallere dönüştürülmesine ait yatırımlarımızla heyeti gücümüzü 2025 yılı sonuna dek yüzde 25 oranında artırma gayemizde kararlıyız.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin