Fildişi Sahili Fahri Konsolosu Ölmez: “Dünyanın geleceği Afrika”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti Samsun Fahri Konsolosu Adnan Ölmez, “Geride bıraktığımız faal 10-11 yıl içerisinde bugün Borsan olarak dünyanın 4 kıtasında 75 ülkeye ihracat yapıyoruz fakat en yeni girdiğimiz kıta Afrika kıtasıdır. Birkaç yıl içerisinde gördük ki dünyanın geleceği Afrika’dır” dedi.

Fildişi Kıyısı Türkiye Büyükelçisi Khadidjata Toure’nin iştirakiyle Fildişi Kıyısı Samsun Fahri Konsolosluğu Merkez Ofisi açılışı yapıldı. Açılışın ardından Tekkeköy Organize Sanayi Bölgesi’nde(OSB) bulunan Borsan Bakır Fabrikası Toplantı Salonunda iş adamlarının iştirakiyle Fildişi Cumhuriyeti’ndeki yatırım fırsatlarının görüşüldüğü bir konferans düzenlendi.

Konferans birinci olarak Samsunlu iş adamı Adnan Ölmez’in konuşmasıyla başladı. Adnan Ölmez yaptığı konuşmasında Afrika’daki yatırım fırsatlarına değinerek, “Afrika kıtasında, Batı Afrika ve bilhassa Fildişi’ndeki değerli fırsatlardan Borsan Küme olarak o bölgelerde yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Afrika kıtasını kıta olarak aslında Türkiye olarak yeni tanımaya ve hissetmeye başladık. Bundan 20 yıl evvel birçoğumuz aklına tahminen Afrika denildiğinde bir ülke üzere düşünüyorduk. Dünyanın en büyük kıtası ve en büyük yer altı zenginliklerine, birçok ülkesinde yer üstü zenginlikleri olan koca bir kıtayı maalesef 20 yıl öncesine kadar çabucak hemen hiç tanımıyorduk. Biz Borsan olarak 15 yıl evvel yakında olması hasebiyle birinci Kuzey Afrika’dan çalışmalarımıza başladık. Devamında Batı Afrika, Güney Afrika ve Doğu Afrika bölgelerini güya yokmuş üzere tekrar keşfettik. Doğal, hiçbir şey çok kolay olmuyor. Tahminen bizim Türk yatırımcısı olarak kimi mevzularda biraz erken beklentilere giriyoruz. Bu kadar fırsatı içerisinde bulunan ülkelerde ve bir kıtada doğal ki bir grup zorluklar bunun beraberinde geliyor. Bunun için evvel inanmak, devamında ise biraz sabırlı olmak gerekiyor. Olağan, evvel birçok ziyaretler yaparak, fuarlara katılarak birçok mahallî partner, müşteri arayarak yani bunlar çabucak bir günde olmuyor. Birkaç yıl içerisinde gördük ki dünyanın geleceği Afrika. Bizim Türk yatırımcısı olarak Avrupa ve Çin’e nazaran daha avantajlı olduğumuzu fark ettik. Geride bıraktığımız etkin 10-11 yıl içerisinde bugün Borsan olarak dünyanın 4 kıtasında 75 ülkeye ihracat yapıyoruz fakat en yeni girdiğimiz kıta Afrika Kıtası’dır. Bu 75 ülkenin 26 ülkesi şu anda Afrika Kıtası oluşturuyor” diye konuştu.

“Gelecek vaat eden ülkenin Fildişi Cumhuriyeti olduğunu tespit ettik”

Fildişi Sahili’nin 2012 yılından günümüze kadar her yıl yüzde 9 büyüdüğünü belirten Ölmez şöyle devam etti:

“Deneyimlendikçe fark ettik ki Afrika kıtasında da daha çok odaklanmamız gereken bölgenin Batı Afrika bölgesi olduğunu tespit ettik. Çalışmalarımızı Batı Afrika bölgesinde ağırlaştırdık. En sonda fark ettik ki tekrar bu Batı Afrika ülkeleri içerisinde birçok taraftan en istikbal, gelecek vaat eden ülkenin Fildişi Cumhuriyeti olduğunu tespit ettik. Öncelikle Fildişi’nin yabancı yatırımcıya karşı olan ilgisinin öbür ülkelere nazaran daha fazla olduğunu fark ettik. Başkalarına nazaran yabancı yatırımcıya sağladıkları teşviklerinin yanında yabancı yatırımcıyı kollayan, kendini inançta hisseden ortamın burada daha uygun olduğunu tespit ettik. Fildişi, Batı Afrika’da iktisatta 3. durumundadır. Birebir vakitte dünyanın en değerli hammaddelerinde biri olan kakaonun dünya üretiminde birinci üreticisi ve üretilen kakaonun yüzde 45’ini tek başına üreten bir ülke Fildişi… Bunun yanında kauçuk, pamuk, kaju üzere katma bedeli çok yüksek olan eserlerinde dünyada çok değerli üreticilerinden biri. Bununda yansımasıyla 2012 yılından beri ortalama yüzde 9 her yıl büyümeyi başarabilmiştir. Alışılmış, içerisinde birçok bölümden fırsatları bulunduruyor. Bu süreçte bürokratlarla, siyasilerle, tanışma fırsatımız oldu. Bunun üzerine fahri konsolosluk teklifi geldi. Yapmaktan onur duyuyorum.”

“İlişkileri daha da uyguna getirme çalışmaları yapacağız”

İlgili şahıslarla Fildişi’ne ziyaretler gerçekleştireceğini söz eden Ölmez, “İthalat, ihracat yatırım konusunda bizim geride bıraktığımız 25 yılda edindiğimiz deneyimlerde Fildişi’ni yatırım yapılacak, iş yapılacak en değerli ülkelerden biri olarak görüyoruz. Hepimizin gereksinimi var daha çok yurt dışına açılmaya. Önümüzdeki günlerde ilgili beşerlerle Fildişi ziyareti yapmayı planlıyoruz. Oradan bizim iş yaptığımız beşerlerle bir ortaya gelerek bu bağlantıları daha da güzele getirme çalışmaları yapacağız” tabirlerini kullandı.

Adnan Ölmez’in konuşmasının akabinde Fildişi Sahili’ne online olarak bağlanılarak bir uzman oradaki fırsatlar hakkında bilgi verdi. Konferansa Tekkeköy Belediye Lideri Hasan Togar, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Salih Zeki Murzioğlu ve iş adamları katıldı.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin