Ford üretimini durdurabilir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ford‘dan yapılan açıklamada, Malezyalı tedarikçinin, Fiesta modelinin elektronik kapı modülünde kullanılan yarı iletkenlerin sevkiyatını pandemi nedeniyle geciktirmesi sonucu Köln’deki fabrika işçilerinin 17 Ağustos’tan itibaren 2 hafta kısa süreli vardiyalar halinde çalışacağı belirtildi.

Fabrika yönetimi tarafından çalışanlara gönderilen açıklamada 6 Eylül‘den sonra yarı iletken malzeme temininin hala belirsiz olduğu, kısa süreli vardiyaların daha uzun sürebileceği açıklandı.

Daha önce de 3 ay ara verilmişti

Otomotiv üreticisi Ford geçtiğimiz Mayıs ayı başında, Fiesta modelinin üretimi için yarı iletkenlerin yetersizliği nedeniyle 3 aydan fazla üretime ara vermek zorunda kalmıştı.

Ford’un Köln tesislerinde yaklaşık 15 bin personel çalışıyor. Personelin 5 bini, şirketin Fiesta modelinin üretimini gerçekleştiriyor. Tedarik sıkıntısı çalışanları da olumsuz etkiliyor.

Ford otomobil üretimini durdurabilir!

Son dönemde çip krizi sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşanan otomotiv sektöründe üretimlerin bir bir duracağından korkuluyor.

Analistler Almanya gibi otomobil üretiminde ciddi istihdam sağlayan ve ihracat yapan ülkeler için çip krizinin “hayli kritik” olduğuna vurgu yaparak, çip tedarikinin bugünden yarına çözüm bulunacak bir sorun olmadığını belirtiyor.

Üretim yapısının karmaşıklığı ve ham maddesinden başlayarak üretiminin zaman almasının çipler konusunda ilerleyen günlerde yeni sorunlar yaşanmasına sebep olabileceğine dikkat çekiliyor.

2021 yılı boyunca çiplerde tedarik sorununun devam edebileceğini öngörüyor. Az miktarda üretilen çipleri kimin alacağı konusunda tüketici elektroniği devleri ile otomotiv şirketleri, hatta ülkeler arasında sorunlar yaşanabileceğini belirtiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin