GEN, global oyuncu olma yolunda büyük adımlar atıyor: Azerbaycan’ın ilk ilaç fabrikasını kuracak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk ilaç bölümünün değerli bedellerinden biri olan GEN, küresel oyuncu olma yolunda büyük adımlar atıyor. GEN, paylarının tamamı Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ilişkin olan Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ve ilaç şirketi SIA Pharmaceutical LLC ile birlikte, Azerbaycan’ın ilk ilaç fabrikasını kurmak üzere mutabakat imzaladı.

Kurulduğu tarihten itibaren karşılanmamış sağlık gereksinimlerine tahliller üreten GEN, hem yerli üretimin kıymetli bir kesimi haline geldi hem de yatırımları sayesinde küresel oyuncu olma yolunda stratejik muvaffakiyetler elde etti. Şimdiye kadar Türkiye, Almanya, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan’da faal bir halde faaliyet gösteren GEN, bölüm ismine değerli bir mutabakata daha imza attı. GEN, uzun yıllar faaliyet gösterdiği Azerbaycan’da güvenilirliğini kanıtlayarak Azerbaycan Devleti’nin sahibi olduğu Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ile anlaştı. 

GEN, AZERBAYCAN’IN İLK İLAÇ ÜRETİM TESİSİNİ KURACAK

GEN, AIC ve ilaç şirketi SIA Pharmaceutical LLC ile birlikte, Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin kurulması için hissedarlık mukavelesi imzaladı. Bakü’de imzalanan hissedarlık mukavelesi uyarınca GEN‘in %66, AIC’nin %29, SIA Pharmaceutical LLC’nin ise %5 oranında hissedar olduğu Gen Pharma Caucaus Manufacturing Operations Ltd. kurulması konusunda taraflar muahedeye vardı. Bu değerli mutabakat ile Azerbaycan tarafından tahsis edilen Pirallahi Industrial Zone içerisideki 52.000 m²’lik alana bir ilaç üretim tesisi kurulacak. Böylelikle, şimdiye kadar büsbütün ithalata dayalı olan 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarındaki ilk yerli üretim tesisi hayata geçirilmiş olacak. Bu büyük ölçekli üretim tesisinin Azerbaycan’ın ilaç alanındaki teknolojik gelişimine katkı sağlaması ve ülke için değerli bir istihdam alanı yaratması beklenirken, ilerleyen süreçlerde komşu ülkelere ilaç ihracatına da imkân sağlaması planlanıyor.

Fabrikanın, 36 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilecek olan birinci fazının 14.000 m² kapalı alana sahip olması planlanıyor. Ayrıyeten 2026 yılında tam kapasite ile faaliyete geçmesi öngörülen fabrikada tablet, sinema tablet, sert jelatin kapsül, yumuşak jelatin kapsül, toz süspansiyon, saşe ve likit tip olmak üzere tek vardiyada yıllık 50 milyon kutu ilaç üretilmesi hedefleniyor. 

GEN’İN YURT DIŞINDAKİ İLK ÜRETİM TESİSİ

Ankara Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 43.000 m²’lik üretim alanına sahip olan GEN, bu dev küresel adım sayesinde yurt dışındaki ikinci tesisini açmış olacak. Yatırımları, teknolojik alt yapısı ve tecrübeli takımı ile esnek ve cesaretli adımlar atmaya devam eden şirket, yatırımlarını güçlendirme kelamını tutmaya devam ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin