Golden Global Yatırım Bankası  9 Ayda 4 Kat Büyüdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Golden Küresel Yatırım Bankası 

9 Ayda 4 Kat Büyüdü

 

Türkiye’de faizsiz finans uygulamalarını benimseyerek hizmet veren ilk yatırım bankası olan Golden Küresel Bank’ın üçüncü çeyrek bilançosu açıklandı. Bilançoya nazaran; Golden Küresel Yatırım Bankası, bu yılın Ocak-Eylül periyodunda etkin büyüklüğünü 9,8 milyar TL’ye, üçüncü çeyrek kârını da 859 milyon TL’ye çıkardı.

 

2020 yılında 150 milyon TL sermaye ile faaliyetine başlayan Golden Küresel Yatırım Bankası’nın güçlü büyüme ivmesi, 2023’ün üçüncü çeyreğinde de sürat kesmedi. Geçen yılın tıpkı periyodunda 98 milyon TL kâr açıklayan banka, bu sene yılın ilk dokuz ayında 859 milyon TL fiyatında net kâr elde etti. Bankanın ortalama etkin kârlılığı yüzde 21, ortalama öz kaynak kârlılığı ise yüzde 141 olarak gerçekleşti. Böylece Golden Küresel Yatırım Bankası’nın nakdi ve gayri nakdi finansman aracılığıyla iktisada olan takviyesi de 3,8 milyar TL’ye ulaştı.

 

Golden Küresel Yatırım Bankası Genel Müdürü Ahmet Sefa Şen, 3,5 yıl evvel faaliyete başladıklarını ve bu kısa müddette yatırım bankacılığına ivme kazandırdıklarını belirterek “Finansal sonuçlarımızla itimat vermeye ve istikrarlı büyümemize devam ediyoruz. Her çeyrekte artan performansımızı üçüncü çeyreğe de taşıyarak kârımızı artırarak bilançomuzu 9,8 milyar TL faal büyüklüğe ulaştırdık. Bu büyük muvaffakiyete ulaşmamızda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kesimimiz ve ülke iktisadı için faizsiz finans prensipleri çerçevesinde sürdürülebilir katma kıymet yaratmaya, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında ekonomik kalkınmaya güçlü takviye vermeye devam edeceğiz” dedi.

 

Ahmet Sefa Şen, Golden Küresel Yatırım Bankası’nın, yurt içinde Türk Lirası cinsinden nitelikli yatırımcılara yönelik kira sertifikası süreçlerinin akabinde, 2023 yılında yurt dışında yabancı para cinsinden ilk kira sertifikası ihracını da gerçekleştirdiğini söyleyerek “Bunun yanında müşterilerimize iştirak bankacılığı prensiplerine uygun yatırım fonlarını sunmak maksadıyla Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) üyeliğini tamamlayarak yatırım fonu alım satım süreçlerine başladık. Bankamız 2023 yılında Visa’nın B2B Connect platformuna da dahil oldu. Bu iş birliği ticari müşterilerimize memleketler arası ödeme ve alacak tahsilatlarını daha süratli, daha inançlı ve daha uygun maliyetle yapma imkânı sağladı” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin