Halil Altındere’nin ‘Troya Video Üçlemesi’ Sergisi Ziyaretçilere Açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Troya Müzesi, Troya Hafriyat Başkanlığı ve Çanakkale Bienali İnisiyatifi / CABININ işbirliğiyle ve Datassist Bordro Servisi’nin sponsorluğunda hayata geçirilen Halil Altındere “Troya Görüntü Üçlemesi” standı, Troya Müzesi’nde görülebilecek. 

Sergi hakkında bilgi veren Troya Müzesi müdürü Rıdvan Gölcük şunları söyledi: 

Çanakkale’nin metal ustalarından katkı

“Halil Altındere’nin 2016 yılında Berlin ve Çanakkale Bienalleri kapsamında ürettiği, günümüzün göç olgusuna odaklanan “Homeland” görüntüsü; sanatkarın, Troya Atıyla ilk teması. Akabinde gelen pandemi sürecini Troya yakınında geçiren Altındere, üretimlerine devam etmek için bir yandan Çanakkale’nin metal ustalarından, maket ve enstrüman yapımcısına bölgenin mahallî maharetleriyle etkileşime ve işbirliğine giren bir dizi heykel üretirken; bir yandan da bugünün bağlamıyla olduğu kadar geleceği hayal eden teknolojilerle de alakası üzerinden komşusu Troya’nın hayal dünyasına ağırlaştı. 

Sanatçı Utku Turan 3D uygulamalarını gerçekleştirdi

Sanat yapıtının izleyicisiyle bir ortaya gelmesinin imkânsız hale geldiği pandemi ortamında kısa görüntüler ve dijital imgelerle üretimlerinin herkese ulaştırabileceği alternatif bağlantı kanallarının imkanlarını da araştırdı. Altındere Troya üçlemesi için ürettiği görüntünün 3D uygulamaları için ise sanatçı Utku Turan ile işbirliği yaptı. Halil Altındere’nin bu son devirdeki üretim mantığının kristalleştiği “Troya Görüntü Üçlemesi”, Troya Müzesi’nin mimarisine, Troya ören yeri ve oradan da arkeolojik buluntular cihanına sızarak müze ziyaretçilerine özel bir müsabaka yaşatmaya hazırlanıyor. 

Sergi Ekim sonuna kadar gezilebilecek

Üçlemenin ilk görüntüsü “Yaşayan Heykel: Troya”da da rol alan Troya Hafriyat Başkanı Rüstem Aslan’a nazaran bugün dünyadaki birçok müze ya da ören yerinde olduğu üzere çağdaş sanat ve arkeoloji ortasında münasebet kuran sanat üretimlerine alan açılmasına gereksinim var. Ziyaretçilerin bağ kurmakta zorlandığı, günümüzden kopuk, vakitte donmuş objeler dünyasının hem sergileme hem de anlatım açısından çağdaş sanat üretimleri aracılığıyla kendini güncelleyeceğine inanıyor. 29 Ağustos 2023 Salı gününden itibaren açılan stant, 2 ay müddetle Troya Müzesi’nde görülebilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin