Hayvanseverler cezaların caydırıcı olmasını istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Patileri Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Lideri Sinem Mansur, hayvanlara karşı yapılan şiddet, azap, tecavüz ve taciz olaylarına verilecek cezaların caydırıcı olması gerektiğini belirterek, “Hangi havyan olursa olsun ortada bir şiddet, azap, tecavüz yahut taciz varsa kesinlikle o kişi muhakkak ceza meskenine girmeli. Zira bunu yapanlar gereken cezayı almalılar ki hem o kişi hem de diğer şahıslar bu cins şeylere teşvik etmesinler” dedi.

Hayvanları Koruma Kanunu, 9 Temmuz’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmıştı. Kanuna göre, kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022’ye kadar dijital kimliklendirme yollarıyla kayıt altına aldıracak. Bu kapsamda hayvanlarını kayıt altına almayanlara, hayvan başına 1200 lira ceza kesilecek. Bir mesken hayvanını yahut evcil hayvanı taammüden öldüren kişi, 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak. Jenerasyonu yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişi 1 yıldan 5 yıla kadar mahpus, bir hayvan kuşağını yok eden kişi ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Hayvanları dövüştüren kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis yahut para cezası alacak. Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan ve tecavüz eden kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere isimli para cezasına çarptırılacak.

Hayvanseverler yeni maddeyi olumlu karşılarken, cezaların caydırıcı olmasını istiyor. Mersin Patileri Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Lideri Sinem Mansur, derneklerini 7 ay evvel kurduklarını ve o günden beri çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Yeni çıkan yasanın bir nebzede olsa hayvanlara işkenceyi ve tecavüzü engelleyeceğini söyleyen Mansur, “Taciz ve tecavüz olaylarında ne yazık ki hapis cezası yok. Lakin jenerasyonu tükenmekte olan hayvanları avlandığı vakit bunlar için hapis cezası uygulanacak. Tabi aslında azap, tecavüz, taciz üzere bahislerde da mahpus cezası var lakin bunlar para cezasına çevrilebilecek yahut ceza ertelemesi yapılabilecek. Biz nesli tükenmekte olan hayvanları avlayanlara uygulanan direkt hapis cezasının her hayvana yapılan şiddet, tecavüz olaylarında uygulanması gerekiyor” dedi.

Cezaların caydırıcı olması gerektiğini vurgulayan Mansur, “Hangi havyan olursa olsun ortada bir şiddet, azap, tecavüz yahut taciz varsa kesinlikle o kişi mutlaka ceza evine girmeli. Zira bunu yapanlar gereken cezayı almalılar ki hem o kişi hem de diğer bireyler bu cins şeylere teşvik etmesinler. İnsanların mahallelerindeki, sokaklarındaki hayvanlara kesinlikle sahip çıkması gerekiyor. Şayet bulundukları yerde bu türlü bir cürüm gördükleri vakit hiçbir formda sessiz kalmamalarını ve çabucak şikayet etmelerini istiyoruz” diye konuştu.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin