Hiroşima’da atom bombası saldırısının 76. yılında kurbanlar anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’ya karşı yapılan dünyanın birinci atom bombası saldırısının kurbanları akının 76. yılında Hiroşima’da düzenlenen merasimle anıldı.

Dünyanın birinci atom bombası akınında hayatını kaybedenler, atağın gayesi olan Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen merasimle anıldı. Felaketin 76. yıl dönümünde Hiroşima Barış Anıtı Parkı’nda bir ortaya gelen kurban yakınları ve politikler ABD’nin kullandığı “Little Uzunluk” isimli atom bombasının atıldığı tam saat olan 08.15’te hürmet duruşunda bulundu.

Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında iştirakçi sayısının olağan yıllara nazaran azaltılarak 880’e düşürüldüğü merasimde ayrıyeten atom bombası saldırısı ve sonrasında hayatını kaybeden 328 bin 929 kişinin isimlerinin yer aldığı bir liste Barış Anıtı’na asıldı.

Belediye liderinden hükümete çağrı

Merasimde kelam alan Hiroşima Belediye Lideri Kazumi Matsui, milletlerarası camiayı ve Japonya hükümetini atom bombası saldırısından sağ kurtulan ve sayıları giderek azalan “Hibakuşa”ların sesine kulak vererek, ABD ve Rusya üzere nükleer güçlerin desteklemediği, ayrıyeten ABD’nin muhafaza şemsiyesi altında bulunan Japonya’nın da imzalamadığı Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması’nı (TPNW) imzalamaya çağırdı. Japonya hükümetinden nükleer silah sahibi olan ve nükleer silahı bulunmayan devletler ortasında arabuluculuk yapmasını talep eden Matsui, kelam konusu arabuluculuk rolünün nükleer silahların yer almadığı, memleketler arası inanç ve güvenliğin tekrar sağlanmasını kolaylaştıran bir ortamın tesisini içermesi gerektiğini de kelamlarına ekledi.

“Nükleersiz dünya için ortak taban bulunmalı”

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ise, nükleer silahsızlanma maksadının nasıl gerçekleştirileceğine dair ülkeler ortasında fikir ayrılıklarının olduğuna dikkat çekti. Farklı duruşlar sergileyen ülkeler ortasında köprüler kurarken gerçekçi gayretleri ısrarla teşvik etmenin ehemmiyetine dikkat çeken Suga, “Savaşta atom bombalarına maruz kalan tek ülke olarak Japonya, nükleer silahların acımasızlığını öteki tüm uluslardan daha düzgün biliyor. Bu nedenle nükleer silahlardan arınmış bir dünyanın gerçekleşmesi için daima efor sarf etmemiz bizim için kıymet taşıyor” tabirlerini kullandı. Suga, bu bağlamda Japonya’nın ülkeler ortasında ortak bir yer bulmak için çalışarak bir sonraki Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Antlaşması gözden geçirme konferansını verimli kılmak için efor göstermeye devam edeceğini tabir etti. Geçen yıl olduğu üzere pandemi nedeniyle merasime katılmaktan vazgeçen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise gönderdiği görüntü iletisinde, “Nükleer silah kullanımına karşı tek kesin tahlil, kelam konusu silahların büsbütün ortadan kaldırılmasıdır” tabirlerine yer verdi.

Tarihin acı yüzü: 6 Ağustos 1945

6 Ağustos 1945’te ABD tarihte birinci sefer Japonya’ya karşı atom bombası kullanmıştı. Yaklaşık 140 bin kişinin hayatını kaybettiği Hiroşima saldırısı, dolaylı olarak yüz binlerce insanın yaralanmasına ve radyasyon kaynaklı hastalıklara maruz kalmasına neden olmuştu. Japonya atılan birinci atom bombasının şokunu şimdi atlatamamışken, tarihler 9 Ağustos 1945’i gösterdiğinde Nagazaki’ye yapılan ikinci hücumda büyük bir yıkımla yüz yüze gelmişti.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin