IC İçtaş İnşaat’ın Vietnam’daki yeni projesi Long Thanh Havalimanı’nın temeli atıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IC İçtaş İnşaat öncülüğünde oluşturulan VIETUR Konsorsiyumu’nun ihalesini kazandığı, Vietnam’ın en itibarlı projesi Long Thanh Milletlerarası Havalimanı’nın terminal binasının temel atma merasimi gerçekleştirildi. İlk etapta 25 milyon yolcu ve 1,2 milyon ton kargo kapasitesiyle hizmet verecek olan havalimanı, tüm fazları devreye girdiğinde yılda 100 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak.

Kuruluşundan bu yana yurt içi ve yurt dışında pek çok şiddetli projeyi hayata geçiren ve dev işlere imza atan IC İçtaş İnşaat’ın 55 yıla yaklaşan deneyimini Vietnam’a taşıdığı Long Thanh Milletlerarası Havalimanı projesi için temel atma merasimi Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’in iştirakiyle düzenlendi.

Vietnam’ın Ho Chi Minh Şehri’nin doğusunda kurulacak olan havalimanı, IC İçtaş İnşaat önderliğindeki VIETUR Konsorsiyumu tarafından hayata geçirilecek. Projenin 1,5 milyar dolarlık ilk fazını üstlenen konsorsiyum, terminal binası ve ekipman montajından oluşan ilk fazı 39 ay içerisinde tamamlayacak. İlk etapta 25 milyon yolcu ve 1,2 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacak olan Long Thanh Milletlerarası Havalimanı, tüm etapları devreye girdiğinde yılda 100 milyondan fazla yolcuya hizmet verecek. Long Thanh Milletlerarası Havalimanı projesinde 10 binin üzerinde çalışanın misyon alması bekleniyor.

 

IC İÇTAŞ İNŞAAT OLARAK, DENEYİMİMİZİ DENİZ ÇOK ÜLKELERE TAŞIYORUZ”

IC İçtaş İnşaat İdare Şurası Başkanı Fırat Çeçen ile Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh ve bakanlarının katıldığı temel atma merasiminde, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Hanoi Büyükelçisi Haldun Tekneci, Vietnam Havalimanları şirketi başkanı, IC İçtaş İnşaat yöneticileri, projede yer alan Vietnamlı firmaların üst seviye yöneticileri ile lokal ve memleketler arası basın temsilcileri hazır bulundu.

Temel atma merasiminde yaptığı konuşmada, bugüne kadar ortalarında Suudi Arabistan’da ilk fazı bitirilen ve ikinci fazına başlanılan King Khalid Memleketler arası Havalimanı’nın mühendislik ve üretim işleri de dâhil olmak üzere 12’yi aşkın havalimanı projesine imza atan IC İçtaş İnşaat’ın, Long Thanh Memleketler arası Havalimanı Projesi ile üretim ve işletme hususlarındaki deneyimini Uzakdoğu’ya taşıyacağını tabir eden IC İçtaş İnşaat İdare Konseyi Başkanı Fırat Çeçen, şunları söyledi: “Vietnam’ın Ho Chi Minh kentinin doğusundaki Dong Nai eyaletinde kurulacak yeni havalimanı; bu kadim kenti tekrar eski transfer merkezi konumuna taşıyacak ve Asya’nın cazibe merkezi haline getirecek. Bu projede yer almak bize memleketler arası arenada sahip olduğumuz önemli tecrübe ve bilgiyi bir defa daha gösterme fırsatı sunuyor. İhalede birlikte yer aldığımız VIETUR konsorsiyumunun içinde kendi alanlarında başkan Vietnamlı firmalar da bulunuyor. Long Thanh Memleketler arası Havaalanı 5 başka faz halinde ihale edilecek. İlk fazın ihalesini kazanan konsorsiyumda biz, terminal binası üretim işini üstleneceğiz. Lokal ve milletlerarası partnerlerimiz ile koordineli bir formda hareket ederek Long Thanh Havaalanını Memleketler arası Projesi ilk fazını standartlara uygun bir halde 39 ay üzere bir müddette teslim edeceğiz. Ülkenin süratle büyüyen iktisadı, bu havalimanı üzere büyük altyapı yatırımlarını mecburî kılıyor. Vietnam Hükümeti’nin bu tıp kilit projeleri tamamlama konusundaki kararlılığını takdir ediyoruz. Hazırlık sürecindeki adil yaklaşımı ve dayanağı için ayrıyeten Vietnam Havalimanları Kurumu’na (ACV) teşekkür ederiz. ACV’nin bu takviyesinin, projenin muvaffakiyetinde kilit bir rol oynayacağına inanıyoruz.”

 

İKİ ÜLKE ORTASINDAKİ ALAKALARA PAHA KATACAK BİR PROJE

Bu projenin Türkiye ve Vietnam’ın iş birliğini güçlendireceğini, iki ülke ortasındaki bağlara bedel katacağını tabir eden Çeçen, “Kuruluşumuzdan bu yana benimsediğimiz yenilikçi yaklaşım, mühendislik disiplini ve şiddetli projelerdeki başarılı yönetimsel kabiliyetimizle, altyapı projelerinde milletlerarası arenada sahip olduğumuz tartısı artırmayı hedefliyoruz. Bilhassa havalimanı üretim ve işletme hususlarındaki deneyimimizi, bu projeyle birlikte deniz çok ülkelere taşımanın heyecanını yaşıyoruz. İstanbul’un 8 bin km batısında yer alan New York’ta gerçekleştirdiğimiz Türkevi projesinin akabinde İstanbul’un 8 bin km doğusunda yer alan ve ismini ülkenin bağımsızlık çabasında önderlik etmiş Ho Chi Minh’den alan kentinde yeni bir proje gerçekleştirecek olmanın gururunu taşıyoruz” dedi.

 

VİETNAM’IN ANA HAVALİMANLARINDAN BİRİ HALİNE GELECEK

Vietnam Havalimanı Otoritesi’nin 2020-2025 planlarına nazaran, ülkedeki 23 havalimanının kapasitesi 173 milyon yolcuya çıkarılacak. Bu kapsamda, Long Thanh Havalimanı’nın ilk fazında yıllık 25 milyon yolcu ve 1,2 milyon ton kargo kapasitesine ulaşılması hedefleniyor. Havalimanının ülkenin 2050 vizyonu dâhilinde süratle gelişen iktisadına hizmet edecek altyapıların tamamlanmasındaki en değerli yapı taşlarından biri olması planlanıyor. Bu kapsamda yapılacak genişletmeler ile Long Than Havalimanı’nın ikinci fazla birlikte yıllık 50 milyon, son faz sonrasında ise yıllık 100 milyondan fazla yolcuya hizmet edecek kapasiteye ulaşması amaçlanıyor. Vietnam’ın simgelerinden olan “lotus çiçeğini” yansıtacak formda tasarlanan proje, tamamlandığında Vietnam’ın ana havalimanlarından biri haline gelecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin