İranlı kadın yönetmen Firouzeh Khosrovani ilk kez Türkiye’de

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın sinemacılara daha fazla alan açmayı hedefleyen Boşluğa Dikkat projesinin açıkhava sinema gösterimlerinde 19 Ağustos’ta Bir Ailenin Röntgeni izlenebilecek. Sinema sonrasında İranlı direktör Firouzeh Khosrovani ilk defa Türkiyeli sinemaseverlerle buluşacak

İstanbul Çağdaş Sinema’nın Türk Tuborg’un katkılarıyla hazırladığı ve ustalık sınıfı, söyleşiler, atölye çalışmaları üzere birçok aktifliğe yer verecek yeni milletlerarası projesi Boşluğa Dikkat’in ilk programı, 18-25 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek beş sinemalık açıkhava gösterimi. İran’dan Şili’ye bayan direktörlerin şahsî ve toplumsal tarihlerin kesiştiği sinemalarından oluşan program, konukların iştirakiyle gerçekleşecek.   

Amsterdam Milletlerarası Belgesel Sinema Festivali’nde ödül kazanan Bir Ailenin Röntgeni’nin direktörü Firouzeh Khosrovani, Türkiye’deki izleyicilerle ilk kere bir ortaya gelecek ve İran’daki bayan dayanışmasından haberler getirecek.

BİR AİLENİN RÖNTGENİ, 2020

Batı’da okumuş seküler bir baba ve dindar bir annenin kızı olan Khosrovani, Amsterdam Memleketler arası Belgesel Sinema Festivali’nde ödül kazanan bu sinemasında aile kıssasını anlatır. Birebir çatı altında nasıl bir ortada yaşadıklarını, ebeveynleri ortasındaki mektuplar, aile arşivinden fotoğraflar ve görüntüler ile gözler önüne serer. İhtilal öncesinden bugüne çağdaş İran tarihindeki temel çatışmalar üzerine düşündüren bu belgesel, batı medyasının insanlık dışı gösterdiği siyasi bir duruma dair son derece içten ve insani bir görüş sunuyor. 

Tarih: 19 Ağustos 2023, Cumartesi 

Film gösterimi: 21.00

Söyleşi: 22.30

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin