İslam Kalkınma Bankası Grubu’ndan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na 200 milyon Dolarlık Finansman

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslam Kalkınma Bankası Grubu’ndan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na 200 milyon Dolarlık Finansman

İslam Kalkınma Bankası Kümesi ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ortasında afet bölgelerinin desteklenmesi ve ziraî besin kesiminin uygunlaştırılması için 200 Milyon Dolarlık muahede imzalandı.

 Türkiye’nin zelzele sonrası toparlanma gayretleri için değerli bir gelişme olarak, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Kümesi ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) afet bölgesinin desteklenmesi ve besin dalının uygunlaştırılması için 200 milyon dolarlık bir finansman muahedesi imzaladı. IsDB Kümesinin Besin Güvenliği Müdahale Programının (FSRP) bir modülü olan bu kıymetli mutabakat, Türkiye’deki Sarsıntı Sonrası Toparlanma ve Ziraî Besin Dayanak Projesi (PERAS)’ni desteklemeyi amaçlıyor. PERAS projesi, Şubat 2023 sarsıntılarından en çok etkilenen 17 il başta olmak üzere Türkiye’de ziraî üretimi yine canlandırmak üzere tasarlandı ve kapsamında besin güvenliğinin artırılması, dirençli ziraî kıymet zincirlerinin desteklenmesi ve sürdürülebilir tarım ve besin üretim sistemlerinin teşvik edilmesi yer alıyor. IsDB ve Memleketler arası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu’ndan (ITFC) sağlanan finansmana ek olarak, OPEC Fonu’ndan sağlanacak fonlar bu projeyi destekleyecek.  

TKYB’nin İstanbul’daki merkezinde düzenlenen imza merasimine IsDB Kümesi Başkanı Dr. Muhammad Al Jasser ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik katıldı. Mutabakat, IsDB Küme Bölgesel Merkezi Türkiye Yöneticisi Dr. Walid Abdelwahab, TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop ve TKYB Genel Müdür Yardımcısı Hasret Cinemre tarafından imzalandı. Eş anlı olarak Dr. Walid Abdelwahab ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik Alakalar Genel Müdürü Kerem Dönmez tarafından garanti mutabakatı imzalandı. Merasimde ayrıyeten ITFC’nin Başkanı Hani Salem Sonbol ve TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop tarafından bir ticaret finansmanı protokolü de imzalandı.  

Yapılan iş birliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan IsDB Küme Başkanı Dr. Muhammad Al Jasser, “Bugün, Türkiye ile hali hazırda devam eden paydaşlığımız için değerli bir dönüm noktası. 200 milyon ABD Doları fiyatındaki bu mutabakat sırf bir proje değil, birebir vakitte Türkiye’nin yaralarını sarması için oluşturulmuş bir takviye programı.  Bu teşebbüs, başta ziraî üretim olmak üzere zelzeleden etkilenen bölgelerin tekrar inşası ve canlandırılması açısından büyük değer taşıyor. Bu zorlukları daima birlikte sürdürülebilir kalkınma ve dayanıklılık için fırsata dönüştürürken, Türkiye ile dayanışmamızı güçlendiriyoruz. Bu projeyi desteklemek üzere IsDB’nin stratejik ortağı olan OPEC Fonu’nu ortamıza katabilmekten memnunluk duyuyorum” dedi. 

İmza merasiminde görüşlerini aktaran Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Osman Çelik, “IsDB, kalkınma gündemimiz çerçevesinde değerli bir ortak durumunda bulunuyor. Verimli iş birliğimizden ötürü çok mutluyuz. Sarsıntı Sonrası Toparlanma ve Ziraî Besin Dayanak Projesi, ziraî üretimin ekonomik toparlanmasını destekleyerek zelzeleden etkilenen bölgeye hizmet edecek” diyerek, mutabakattan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. 

ITFC Başkanı Hani Salem Sonbol ise, “Türkiye’nin yıkıcı sarsıntıların akabinde toparlanma uğraşlarını destekleme konusunda son derece kararlıyız. Besin güvenliği, tarım ve zelzeleden etkilenen işletmeler de dahil olmak üzere kritik bölümlerdeki Türk şirketlerinin ithalat ve ihracat öncesi muhtaçlıklarını finanse etmeyi amaçlayan 100 milyon ABD Doları fiyatındaki katkımız, ITFC’nin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve besin güvenliğini teşvik etmeye yönelik süregelen kararlılığını yansıtıyor. Bu ortak finansman, gereksinim anında memleketler arası iş birliği ve dayanışma kültürümüzün bir ispatı niteliğinde” sözlerini kullandı.

TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop ise iş birliğinin kıymetine değinerek, “IsDB ve ITFC ile iş birliği içinde sağlanan bu kapsamlı finansman paketi, sarsıntıların yarattığı zorlukları aşabilmek için ve devam eden besin güvenliği muhtaçlığına yönelik gayretlerimizde bir kilometre taşı. Ülkemizin toparlanmasına ve büyümesine katkıda bulunacak bu iş birliğine imza attığımız için son derece gururluyuz” formunda konuştu.

Anlaşma kapsamındaki fonlar, PERAS projesindeki bir dizi teşebbüsü desteklemek için stratejik olarak kullanılacak. Bu teşebbüsler ortasında kritik ziraî altyapının yine inşası, ziraî besin sürece ve dağıtım kabiliyetlerinin artırılması, üretkenliği ve sürdürülebilirliği artırmak için yenilikçi tarım teknolojilerinin uygulanması yer alıyor. Yatırım ayrıyeten, Türkiye’deki ziraî üretimin sürdürülebilirliği ve büyümesini sağlamak için emniyetli ve aktif pazar irtibatları geliştirmeyi, böylelikle sarsıntıdan etkilenen bölgelerin genel ekonomik güzelleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin