Kartal Belediye Başkanı Yüksel: “Lozan, Cumhuriyetimizin kuruluş belgesidir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kartal Belediye Lideri Gökhan Yüksel, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 98. yılı münasebetiyle bir ileti yayınlayarak, “Lozan, Cumhuriyetimizin Kuruluş belgesidir” dedi.

Kartal Belediye Lideri Gökhan Yüksel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dokümanı olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 98. yıl devri münasebetiyle bir ileti yayınladı. Lider Yüksel iletisinde, “Yaşadığımız toprakları “vatan” yapmak için uğraş etmiş başta Büyük Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın ölümsüz kahramanı eski Başbakan ve Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ve başkanlığındaki heyet ile Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını hürmet ve minnetle anıyorum” tabirlerine yer verdi.

Kartal Belediye Lideri Gökhan Yüksel bildirisinin devamında;

“Değerli Komşularım, Lozan Antlaşması, Birinci Dünya Savaşı’nın akabinde emperyalist güçlerin boyunduruğu altına girmeyi reddeden bir Ulus’un kendi bahtını belirlemek için gerçekleştirmiş olduğu Kurtuluş Savaşı gayretinin siyasi ve diplomatik muvaffakiyetini milletlerarası alanda tescil edilmesidir.

Geleceği, Mondros ve Sevr muahedeleri ile zincire vurulmuş bir milletin “Özgürlük ve Bağımsızlık benim karakterimdir” iradesine sahip bir başkanın Samsun’da yaktığı meşaleye ateş olmaya karar vermesi ve kendisine bağlanan zincirleri kırmayı başarması ” Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti” ile taçlandırılan, milletimizin; inanç, cüret, azim ve fedakârlıklarla elde ettiği Zaferi’nin memleketler arası arenada türel manada tescil edilmesidir.

Büyük Kurtuluş Çabamızda ki askeri zaferlerin akabinde milletlerarası arenada alınan ülkemizi bağımsız ve hâkim bir devlet olarak kabul edilmesini sağlayan Lozan Antlaşması’nın 98. yılında üzerinde yaşadığımız toprakları “vatan” yapmak için fedakarca çaba etmiş başta Ulu Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın ölümsüz kahramanı eski Başbakan ve Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ve başkanlığındaki heyet ile ebediyete intikal etmiş tüm kahramanlarımızı hürmet ve minnetle anıyorum” dedi.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin