Kasım’da yapılan alışverişlerde her 3 işlemden biri E-Ticaret üzerinden yapıldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Garanti BBVA “alışveriş ayı” Kasım’a ait kredi kartı harcama datalarını açıkladı: 

Kasım’da yapılan alışverişlerde her 3 süreçten biri E-Ticaret üzerinden yapıldı!

 

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), e-ticaret platformlarının yoğun kampanyalarıyla geçen Kasım ayına ilişkin, Garanti BBVA kartları ile Garanti BBVA POS’larından yapılan süreçler üzerinden gerçekleştirdiği araştırma datalarını açıkladı. “Şahane Kasım” “Efsane Kasım – Efsane Cuma” “Muhteşem Cuma” “Siber Pazartesi” üzere farklı indirim kampanyalarıyla online alışverişlerin tavan yaptığı dönemde e-ticaret harcamalarını inceleyen araştırma,  tüketicilerin en fazla hangi kesimlerde harcama yaptığını, bir evvelki yıl birebir periyoda nazaran kıyaslayarak sektörel harcama değişimlerine ışık tutuyor. GÖSAŞ’ın datalarına nazaran bu yıl Kasım ayında e-ticaret harcamaları bir evvelki yıla göre %135 artış gösterdi. 

 

Kasım alışverişlerinin öne çıkan dalı Yemek oldu

Kampanyalar ayı Kasım’da bu yıl tüketiciler online alışverişlerde en fazla harcamayı geçen yıla oranla %312 gibi çok büyük bir artışla Yemek sektöründe gerçekleştirdi. Bu sektörü %192 artışla Giyim&Aksesuar ve %187 artışla Araç Kiralama & Satış-Servis-Yedek Parça sektöründeki harcamalar takip etti. 

 

E-ticaret alışverişlerinde yaklaşık her iki süreçten biri peşin biri taksitli yapıldı

Araştırmaya nazaran Kasım ayında peşin e-ticaret alışveriş cirosu %145 artış gösterirken, taksitli alışverişlerin cirosu da yıllık bazda %124 arttı. E-ticaret alışverişlerinin %55’i peşin %45’i taksitli yapıldı, öbür bir sözle Kasım ayında yaklaşık her iki süreçten biri taksitli biri peşin olarak gerçekleşti.

 

Taksitli alışverişlerde de en fazla Kuyumculuk bölümüne yoğunlaştık

Cazip kampanyalarla birlikte muhtaçlıklarını taksitle karşılayıp Kasım ayı fırsatlarından yararlananlar, taksitli e-ticaret alışverişlerinde de en fazla Kuyumcu – Mücevherat sektörünü tercih etti. Bu devirde kuyumcularda yapılan taksitli alışverişler evvelki yıla göre %245 arttı. Taksitli e-ticaret alışverişlerinde Giyim&Aksesuar %228, Mobilya&Dekorasyon ise %181 artışla Kuyumculuk bölümünü takip etti. 

 

Kampanyaların takviyesiyle e-ticaret alışveriş hacminin tepeye çıktığı Kasım’da bayan tüketiciler harcamalarını %146 arttırırken, en çok ilgiyi sırasıyla Yemek, Kuyumculuk ve Araç Kiralama & Satış-Servis-Yedek Kesim bölümlerine gösterdi. Erkeklerin harcamaları da %129 oranında arttırırken tercihlerini sırasıyla Kuyumculuk, Mobilya&Dekorasyon ve Giyim&Aksesuar tarafında kullandılar. 

 

Alışverişlerini en fazla arttıran vilayetler Gaziantep ve Kayseri…

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri’nin bilgilerine göre alışveriş ayı Kasım’da e-ticaret harcamalarının geçen yıla nazaran en fazla arttığı vilayetler Gaziantep (%314) ve Kayseri (%224) oldu. Bu vilayetleri sırasıyla Bursa (%217), Konya (%186), Antalya (%182), Adana (%177), Ankara (%172) ve İzmir (%129) takip etti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin