Krediye inovatif açılım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda merkezli fintech şirketi AdviceRobo ile iş birliğine başlayan Faal Bank, kredilendirmede alternatif ve yenilikçi bir skorlama metodu uygulayacak. Bu çalışma çerçevesinde, gereğince kredi değerleme verisi bulunmayan müşteriler, Etkin Bank’ın dijital bankası N Kolay üzerinden, yeni kuşak skorlama yoluyla kredi alabilecek.

Teknolojiyi işinin kalbine koyan Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Faal Bank, kredide yeni kuşak bir skorlama yolunu kullanmaya başlıyor. Hollanda merkezli fintech şirketi AdviceRobo ile iş birliğine giden Faal Bank, alternatif skorlama metotlarından biri olan psikometrik skorlama usulüyle gereğince kredi kıymetlendirme verisi bulunmayan müşterilere de N Kolay dijital bankası ile kredi sağlayabilecek.

 

Pınar Yılmaz: Yeni jenerasyon skorlama ile finansal kapsayıcılığı desteklemeyi hedefliyoruz

Aktif Bank Perakende ve Dijital Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Pınar Yılmaz, “Yenilikçi finans analitiği şirketi AdviceRobo ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde, kâfi derinlikte kredi geçmişi olmayan müşterilerimizin şahsileştirilmiş testleri tamamlamalarını isteyeceğiz. Testler sonucunda psikometrik skorlama sistemiyle kredi kullandırımı yapmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin en kapsayıcı, en sevilen, en fazla müşteri tabanına sahip dijital bankası olma gayesiyle daima geliştirdiğimiz N Kolay üzerinden yürüteceğimiz bu projeyle finansal kapsayıcılığı daha fazla destekleyeceğimize inanıyoruz. Bankamızın yeni tecrübelere olan iştahını temsil eden bu üzere inovatif çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

 

Diederick van Thiel: Etkin Bank ile iş birliğimiz bizi heyecanlandırıyor

AdviceRobo CEO’su Diederick van Thiel ise “Aktif Bank ile yaptığımız bu iş birliğinden ötürü heyecan duyuyoruz. Faal Bank, güçlü teşebbüsçü ruhu ve dijital dönüşümdeki öncülüğü ile Türkiye’nin en yenilikçi finansal hizmet şirketlerinden biri. Öncü global finansal risk uzmanlarından biri olarak AdviceRobo ile çalışmanın sunduğu potansiyelin Faal Bank için yararlı olacağına inanıyoruz. Tüketicilerin kredilere ve öbür finansal hizmetlere meselesiz erişim beklediği dijital çağda, bu yenilikçi iş birliği sayesinde Faal Bank’ın güçlü büyümesini ve Türkiye’de finansal kapsayıcılığın artmasını destekleyeceğiz” dedi.

 

Sosyallik, finansal maharetler üzere özellikler puanlanıyor

Kredi kıymetlendirme süreçlerinde kullanılan testlerde, öteki çalışmalardan farklı olarak kişinin finansal marifetleri, borç tavrı, memnuniyet, itimat ve toplumsallık üzere özelliklerine odaklanılıyor. Bu özelliklere yönelik tavır ve davranışlar, müşterinin ödeme alışkanlıklarını kestirim etmekte kullanılıyor.

 

AdviceRobo hakkında

Hollanda merkezli AdviceRobo, gerçek vakitli ve ‘yaşam merkezli’ bilgi tabanlı analitik tahlilleriyle işletmelerin büyümelerini hızlandırmalarını sağlayan tam hizmetli yenilikçi bir finans analitiği şirketidir. Misyonu, tüm dünyada tüketicilerin yanı sıra küçük işletmeler için finansal iştiraki teşvik etmek olan Advicerobo’nun müşterileri; dünya çapında 13 ülkede yerleşik bankalardan platform kreditörlerine, neo-bankalara ve sigorta şirketlerine kadar uzanmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin