Kuveyt Türk’ün ilk yarıdaki dış ticaret işlem hacmi 10 milyar doları aştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin öncü iştirak finans kuruluşu Kuveyt Türk, 2023 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Kullandırdığı fon büyüklüğü yüzde 45 artışla 287 milyar TL’ye ulaşan Kuveyt Türk’ün faal büyüklüğü ise 557 milyar TL’ye yükseldi. Kuveyt Türk’ün dış ticaret finansmanı yüzde 50 artışla 44 milyar TL’ye ulaşırken, ilk altı aydaki dış ticaret süreç hacmi 10 milyar USD’yi geçti. 2023’nin ilk yarısında 10 milyar TL net kâr elde eden Kuveyt Türk’ün öz varlıkları da 35 milyar TL’ye ulaştı.

 

Katılım finans temelleri doğrultusunda geliştirdiği yenilikçi eser ve hizmetleriyle 34 yıldır müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, 2023 yılının ilk yarısına dair finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Kuveyt Türk’ün toplanan fon büyüklüğü yılbaşından bu yana yüzde 32 artışla 397 milyar TL olurken, kullandırılan fon büyüklüğü de yüzde 45 artış göstererek 287 milyar TL’ye yükseldi. Kuveyt Türk’ün dış ticaret finansmanı yüzde 50 artışla 44 milyar TL’yi aşarken, ilk altı aydaki dış ticaret süreç hacmi 10 milyar USD’yi geçti. Kuveyt Türk, yılın ilk yarısındaki net kârını ise geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 73 artırarak 10 milyar TL’ye çıkardı. Öz varlıklarını 35 milyar TL’ye, faal büyüklüğünü ise 557 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, aktif büyüklük açısından bankacılık kesiminde 10. sıradaki yerini korurken, iştirak finans kuruluşları ortasında ilk sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

 

“Reel ekonomiyi desteklemeye ve sürdürülebilir kârlı büyümeye devam ediyoruz”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, yaptığı değerlendirmede, “Katılım finans temelleri doğrultusunda geliştirdiğimiz eser ve hizmetlerimizle 34 yıldır müşterilerimize muvaffakiyetle hizmet veriyoruz. Üretime, ihracata ve yatırıma öncelik vererek gerçek ekonomiyi destekliyor, ivmesi artan biçimde sürdürülebilir kârlı büyümemize devam ediyoruz. En kıymetli stratejik odaklarımızdan biri olan dış ticaretin finansmanında bölüm ortalamasının üzerinde performans göstererek yüzde 50 oranında bir büyüme sergiledik. İlk altı ayda 10 milyar USD dış ticaret süreç hacmine ulaşmamızı değerli buluyoruz. Yılbaşından bu yana yüzde 60’ın üzerinde büyüyen ihracat finansmanımızla hem ülkemizin kalkınmasına ve büyümesine katkıda bulunuyor hem de yabancı para kaynağımızı faal biçimde kıymetlendirerek bilanço risklerimizi azaltıyoruz. Etkin kalitesi ve likidite açısından ihtiyatlı yaklaşımımızı yeni yılda da sürdürerek bu alanda daldan olumlu istikamette ayrışıyoruz. Temel stratejimizi, müşterilerimizi odağa alarak geliştiriyoruz. Müşterilerimizin beklenti ve gereksinimlerini karşılamak için yenilikçi eser ve hizmetler geliştiriyor, süreçlerimizi bu istikamette güzelleştiriyoruz. 2025 yılına ulaştığımızda en güzel müşteri tecrübesini 10 milyon müşterimize sunmayı hedefliyoruz. İşinde uzman, özverili, genç ve dinamik çalışanlarımızın tüm gayret ve çalışmaları başarılarımızın taşıyıcı gücü olup finansal sonuçlarımıza yansımıştır. 2023 yılının geri kalan periyodunda de dalımız için örnek ve öncü adımlar atmayı sürdüreceğiz” tabirlerini kullandı.

 

2023 ikinci çeyrek prestijiyle sayılarla Kuveyt Türk

  • Reel iktisada nakdi ve gayrinakdi fon kullandırımlar aracılığıyla 335 milyar TL takviye sağladı.
  • 2023’nin ilk 6 ayında kullandırılan fon büyümesi %45,5 seviyesinde gerçekleşti.
  • Dış ticaret finansmanı yılın ilk 6 ayında %50,6 oranında büyüme performansı göstererek 44 milyar TL hacme ulaştı.
  • İlk altı aydaki dış ticaret süreç hacmi 10 milyar USD’yi aştı. 
  • Yüksek faal kalitesi odağıyla donuk alacaklar oranı %1,29 seviyesinde gerçekleşti.
  • 6 aylık toplanan fon büyümesi %31,8 oranında gerçekleşerek toplamda 397 milyar TL toplanan fon hacmine ulaşıldı.
  • Yılbaşından bu yana %37,7 Türk Lirası toplanan fon büyümesiyle fonlama tabanı içerisindeki TP’nin hissesi artırıldı.
  • Cari hesabın toplanan fonlar içerisindeki hissesi %50,4 olarak gerçekleşti.
  • Yıllıklandırılmış ortalama öz kaynak kârlılığı ise %63 seviyesinde gerçekleşti.
  • Yasal limiti yüzde 12 olan sermaye yeterlilik oranı %23,85 düzeyine ulaştı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin