Lojistik sektöründe çift sürücü daha mı ekonomik?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lojistik sektöründe yaygın olarak araç başına tek şoför çalıştırılıyor. Bunun en büyük sebebi çalışan maliyetleri ve lojistik sektöründe sürücü açığı olması. Ancak bu yöntemin çok da ekonomik olmadığı, çift sürücü ile çalışmanın daha ekonomik olduğu ortaya atıldı!

Almanya Kühne Lojistik Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre; lojistik firmaları tek sürücü yerine çift sürücü tercih ettiklerinde ve karma sistemi kullandıklarında maliyetlerden tasarruf edebilirken daha verimli bir taşıma gerçekleştirebiliyorlar.

Üstelik Almanya’nın baz alındığı bu çalışmada Almanya’da maaşların en yüksek olduğu eyaletler de dahil edilmiş. Kühne Lojistik Üniversitesi ile Tedarik Zinciri Yönetimi Profesörü Arvin Goel, konuyla ilgili çalışmalarını şu şekilde açıkladı:

“Bir çok firma, araçlarına tek sürücü tahsis etmektedir. Güvenlik nedeni ile nadiren düzenli olarak çift sürücü çalışma uygulanıyor. Montreal EPM Mühendislik yüksek okulundan Thibaut Vidal, Hollandalı yazılım firması Orctec’den Adrianus Leendert KOK ile birlikte yapılan çalışmada, çift sürücülü çalışmanın tek sürücülü çalışmaya göre daha etkin olup olmadığı ve etkili ise hangi şartlar altında etkili olduğu araştırılmıştır. Goel, çift sürücülü çalışmanın özellikle uzun mesafelerde daha etkin olduğunu açıklamıştır. Araçlar , tek sürücülü çalışmadaki uyulmak zorunda kalınan mola sürelerine uymak zorunda olmadığından, hedefe daha kısa sürede ulaşmaktadır.”

Goel’e göre yapılan bu çalışma neticesinde, operasyonlar doğru optimize edilerek daha düşük maliyetlere çift sürücüyle taşımalar gerçekleşebilir. Örneğin çift sürücülü çalışma şeklinde, sürücü değişimleri daha sık olduğundan mola ve dinlenme süreleri daha kısa olacak ve bunun operasyon verimliliğine olumlu yansımaları olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin