Lojistik sürücüsü sözlüğü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lojistik sektörü ve lojistik sürücüsü terimleri ile sektörü yakından tanıyım, lojistik sektöründe şoförlük yapıyorsanız tüm bunlara hakim olmalısınız. İşte lojistik sektöründe bulunan şoför, yönetici ve personellerin hakim olması gereken konu ve terimler;

Dozvola nedir?

İkili anlaşmalar gereği yabancı ülkelerden temin edilen ve uluslararası taşımalarda kullanılan ikili transit üçüncü ülke ve dönüş ülke olmak üzere ayrılmış izin belgesidir. Bu izin belgesi yabancı ülkenin taşıma yapan diğer ülkeye bulunulan ilgili yıl içersinde geçerli olmak şartıyla tanımış olduğu kota sayısı ile sınırlıdır. Kısaca dozvola uluslararası karayolu geçiş belgesidir. Avrupa ülkelerine taşımacılık yapan tüm sürücülerin bilmesi ve doğru bir şekilde doldurması gereken önemli,resmî bir evraktır.

Silobas nedir?

Toz çimento, toz kireç, kömür tozu, silisli kum, üre, yem, un, tahıl ürünleri, şeker, mermer tozu, deterjan ve seramik hammaddesi gibi “kuru akıcılar” olarak adlandırılan toz veya ince tanecik halindeki ürünleri taşıma amaçlı kullanılan treylere silobas denilmektedir.
Silobas taşıyıcı araç üzerindeki hava kompresörünün ürettiği basınçlı hava silonun alt yüzeyine döşenmiş hortumların içine uygulanarak silonun içeresinde bulunan toz halindeki malzemenin hızlı bir şekilde boşaltılması sağlanır. Piyasada V tipi, W tipi ve damperli olmak üzere farklı seçeneklerde silobaslar bulunmaktadır.

Lowbed nedir?

Lowbed; Ulusal ve uluslararası karayolu taşıma standartlarının dışındaki büyüklükte, uzunlukta, genişlikte veya tonajda olan yüklerin taşınmasını sağlayan treylerdir. Lowbedler düşük gövdeye sahip olmaları ağır yük taşımacılığında kolay kullanımı, hızlı manevra kabiliyeti, yük kapasitesi ve yükseklik sınırı gibi sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Tonaj arttıkça dingil sayısı da artar. Lowbed taşımacılığı kısaca ölçü dışı taşımacılık anlamına gelmektedir.
Açılır ve sabit olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik 2 dingilden başlayarak 10 dingile kadar farklılık gösterebilir. Yol durumunda katar uzunluğu 16.50 x2.55 x 4.00 m (boy-en-yükseklik) geçtiği zaman, katar ağırlıkları da 40 tonu geçtiği zaman yine karayolları özel izin yol belgesi almak ve eskort araç kullanma zorundadır, bu kural tüm ülkelerde geçerlidir.
Açılır Lowbed; Yapılış ölçüsüne göre uzayabilir ve yana doğru genişleyebilirler.
Sabit Lowbed; Uzayabilmeleri, genişleyebilmeleri gibi özellikleri yoktur.

Lowbedler ile genellikle iş makinesi, rüzgar tribünleri, köprü kirişleri, tekerlekli vinçler, çelik konstrüksiyonlar, tank ve obüs gibi ağır kütleye sahip araçlar taşınabilmektedir.

Gümrükleme nedir?

Gümrük, eşya ve malların ülke sınırlarından giriş ve çıkışlarında denetimlerinin yapıldığı ve vergilerin ödendiği kamu kurumudur.

Gümrüklemesi yapılan bir treylerde dikkat edilmesi gereken hususlar; öncelikle gümrük halatı, gümrük mührü ve treylerin brandasının gözle kontrolü yapılır.

Frigo treyler nedir?

Soğutulmuş yük taşımak için dizayn edilmiş, soğutma özelliği olan izolasyonlu treylere frigo treyler denilmektedir. Taşımacılık sektöründe frigo treyler veya frigo dorse adı verilir. Sektörde farklı kullanım adları ise şöyledir: Termoking dorse, frigo dorse, frigorifik ve frigofirik treyler olarak anılır.

Termoking soğutma ünitesinin markası olmasından dolayı nakliye sektöründe bu şekilde ismi kullanılmaktadır. Bu yüzden Frigo treylere termoking dorse demek yanlış tabir olmakla beraber, frigo treyler kullanan şoförlere de termoking şoförü demekte yanlıştır.

Körük seviye kumandası nedir?

Körük kumandası; Körüklü araçlarda çekicinin ön ve arka körük seviyelerini ayarlamak için kullanılan kumanda panelidir.
Araç modellerine göre körük olmayabilir, körük olanlarda ise ön körük bulunmayabilir. Körük seviye kumandası sürücü koltuğunun sol yanında bulunur.
Treyler güvenli ayırma ve bağlama işlemi bittikten sonra hareket etmeden önce araç yol seviyesine alınmalıdır.

Kayar Perdeli, Tenteli treyler nedir?

Branda sistemi ile kuru yük, paket yük ve paletli yük taşımacılığında kullanılan treyler tipine kayar perde (tenteli) dorse denilir. Kayar perde denmesinin sebebi kasa üzerine metal çatı yapılarak üzerine branda yerleştirilmesi ile brandalı hale getirilmiş olmasıdır. Uluslararası lojistik taşımalarda en çok tercih edilen araçlardır. Bunun nedeni ise uluslararası taşımacılıkta açık kasa gümrüksüz taşıma yapılması yasak olmasından dolayı, branda ile yük korunaklı hale getirilerek gümrük kontrolü sonrası mühürleme yapılmasıdır.

Kayar perde treylerin; mega, maksima, normal, pilot dorse gibi çeşitleri vardır bunlar arasındaki fark ise ölçü ve hacim farklarıdır. Yapısal olarak teknik açıdan bir farkları yoktur.

Kingpin nedir?

King Pimi: Pleyte oturarak treylerin çekiciye sabitlenmesini sağlayan aparattır.

Treyler, çekici araca “King Pimi” (Kingpin) denilen flanşlı bir yapıya sahip 2 inç ve 3,5 inç ölçülerinde iki farklı tipte bağlantı aparatı ile bağlanmaktadır. King Pimi treylerin alt kısmında bulunmaktadır.

Yük emniyeti ekipmanları nelerdir?

Yük emniyetini almak için kullanılan ekipmanlar yükün şekil boyut ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.
Yükün güvenliğini ve emniyetini sağlamak için kullanılan başlıca ekipmanlar ; Spanzet, spanbaret, ştanga borusu, kauçuk kaydırmaz, köşebent,hava yastığı, file v.b gibidir.

Üç nokta kuralı nedir?

Üç nokta kuralı araca binerken ya da araçtan inerken sırt dışa dönük bir şekilde her zaman kollardan ve bacaklardan üçünün (iki el ve bir ayak veya iki ayak ve bir el) senkronize halde araçla temas olması durumudur.

Sürücülerin bu kuralı göz ardı ettiği düşünüldüğünde; denge kaybı, takılma, kayma ve bunların neticesinde yüksekten düşme riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Sürücüler bu kuralı uygularken mutlaka araç tutamaklarından tutunup ve merdiven basamaklarını da kullanmaları gerekir.

Takoz nedir?

Takoz; aracın öne ya da arkaya doğru istemsiz hareketini engellemek için treyler ya da çekici tekerine yerleştirilen kama şeklindeki emniyet tertibatıdır.
En güvenli takozlama treyler sol tarafındaki orta dingillerin çift yönlü (önlü ve arkalı) takozlanmasıdır.

İmdat freni nedir?

Treyler İmdat Freni; Hava sistemiyle treylerin sabitlenmesini sağlayan kırmızı butondur.
İmdat freninin yeri treylerin modeline göre değişiklik gösterebilir. İmdat freni genellikle treylerin sol mekanik ayak, sol arka dingil kısmında ya da treylerin ön alın duvarının sol alt kısmında bulunmaktadır.

Pleyt – 5.teker nedir?

Pleyt (5. teker); Çekici arkasında bulunan,treylerin çekiciye king pimi ile sabitlendiği tabladır.

Takograf nedir?

Takograf; motorlu araçların karayolunda seyri sırasında hız ve kat edilen mesafe, sürücülerin etkinlikleri, olaylar ve arızalar gibi bilgileri otomatik olarak kaydeden cihazlar ve aksamlarıdır.

Maut nedir?

Maut; Yurt dışında araçlardan alınan otoyol kullanım ücretidir. Ülkemizdeki OGS ya da HGS gibi para ödeme gişelerinde işlemlere büyük hız kazandıran sistemdir.

İntermodal taşımacılık nedir?

İntermodal taşımacılık, aynı taşıma aracıyla, iki veya daha fazla taşımacılık modu (Karayolu, demiryolu, deniz yolu, havayolu) kullanılarak yapılan ve mod değişimlerinde araç içindeki yüklerin herhangi bir elleçlemeye tâbi tutulmadığı taşıma şeklidir.

SRC Belgesi nedir?

SRC belgesi, yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin alması zorunlu olan bir belgedir. Başka bir anlatımla karayolu taşımacılığı kapsamında faaliyet gösteren ve gösterecek olan tüm sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC1 uluslararası yolcu taşımacılığı
SRC2 yurtiçi yolcu taşımacılığı
SRC3 uluslararası eşya-kargo taşımacılığı
SRC4 yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı
SRC5 tehlikeli madde taşımacılığı

SRC1 türü belge sahibi olanlar, SRC2 belge türünü,
SRC3 türü belge sahibi olanlar, SRC4 belge türünü, almış kabul edilir.

Yarı römork nedir?

Yarı römork: Bir kısmı motorlu taşıt üzerine oturan, taşıdığı eşyanın/yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu taşıt tarafından taşınan römorku ifade eder.

Treylerin resmi kullanım adı “Yarı römork” tur. Treyler, çekici araca “King Pimi” (Kingpin) denilen flanşlı bir yapıya sahip bağlantı aparatı ile bağlanmaktadır.

Römork nedir?

Römork: Motorlu taşıtla çekilen, insan veya eşya/yük taşımak için imal edilmiş motorsuz araçtır.

Treyler nedir?

Treylerler; taşımacılık sektöründe yaygın olarak dorse adı ile tanımlanır. Dorse aslında, Amerika’da üretilmiş “Dorsey Trailers” adı verilen treylerlerin marka adıdır. Ülkemizde dorse kelimesi literatüre kullanım kolaylığından dolayı geçmiştir.

Treyler veya Dorse; motorlu bir taşıt tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine has bir şekilde tasarlanıp imal edilen en az bir dingili ve çekildiği taşıta çeki oku, döner tabla, kanca v.b bağlantı aygıtı ile bağlanan yük taşıma araçlarıdır.

Treyler tamamen ihtiyaca yönelik çözümler sunan çeşitleri vardır.

TIR nedir?

Biz TIR’ı şehirlerarası veya uluslararası yük taşımacılığında, karayolu üzerinde taşıma yapan uzun ve geniş araçlar olarak biliyor ve kullanıyoruz. Fakat aslında TIR, kamyon, otobüs, tren gibi bir araç ismi değildir. Fransızca “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı” anlamına gelen Transports Internationaux Routiers’in baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır.

Zamanla TIR plakası taşıyan bütün araçlar için ortak bir isim olarak da kullanılmaya başlanan TIR, bugün artık treyleri olan uzun nakliye araçlarının tek ismi gibi kullanılmaktadır.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin