NYSA Antik Kenti’nde bin 800 yıllık tarihi çeşme bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aydın’ın Sultanhisar ilçesindeki NYSA Antik Kenti’nde gerçekleştirilen hafriyat çalışmaları sırasında bulunan ve bin 800 yıllık olduğu anlaşılan Roma devrine ilişkin Stadyum Çeşmesi açığa çıkartıldı.

Ankara Üniversitesi Lisan ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner başkanlığındaki NYSA Antik Kenti’ndeki çalışmalar devam ediyor. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında bin 800 yıllık olduğu bedellendirilen Roma devrine ilişkin stadyum çeşmesi bulundu. 5 metre yüksekliğe ve 4 metre 80 santimetre genişliğe sahip olan tarihi yapıyı ve bölgedeki çalışmaları Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner eşliğinde inceledi.

Barındırdığı arkeolojik potansiyeli ile Menderes Havzası’nın kıymetli antik kentlerinden NYSA Antik Kenti’nin bölge turizmi için büyük ehemmiyet taşıyan ören yerlerinden biri olduğunu tabir eden Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, “NYSA Antik Kenti, yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak kullandığı ulaşım güzergahı üzerinde yer alıyor. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi ismine Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner’in başkanlığında yürütülmekte olan 2021 yılı hafriyat çalışmaları kapsamında kentin doğu yakasında, Sütunlu Cadde ve Stadion’da kazılara devam ediliyor. 2021 yılı hafriyat çalışmaları sırasında kentin iki yakasını birleştiren, 2 Roma Periyodu Köprüsü ortasında, Tekkecik Dere üzerine, inşa edilmiş yaklaşık 250 metre uzunluğundaki Stadion’un doğu yakasındaki oturma sıralarının en üst kısmında tonozlu bir çeşme yapısı açığa çıkarıldı. 4 metre 80 santimetre genişliğinde çeşmeye su, doğu duvardaki künk sınırıyla gelmekte olup, ön cephedeki, biri in situ olarak korunagelmiş parapetlerin gerisindeki havuza dolmaktadır. Roma Periyodundan Geç Antik Periyoda kadar kente hizmet etmiş olduğu düşünülmekte olan çeşmedeki hafriyat çalışmalarına hala devam ediliyor” dedi.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin