Otoyollarda yasak ve kısıtlamalar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1- Belirli yerler (Köprülü Kavşaklar, ücret toplama istasyonları v.b.) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan tel çitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

2- Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde, yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaktır.

3- Erişme Kontrollü Karayollarında (Otoyol) mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız 120 km/saat’tir.

4- Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaktır. Aracın mekanik arızası durumunda en sağdaki emniyet şeridinde (Bankette) kısa süreli durulabilir.

5- Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nden izin almaları gerekmektedir.

6- Otoyol ağımız içinde;  tünellerimizin bulunduğu (Abant Kavşağı-Kaynaşlı Kavşağı), (Düziçi Kavşağı-Nurdağı Kavşağı), (Cengizhan Kavşağı-Onur Kavşağı), (Belevi Kavşağı-Söke Kavşağı) ve (Eminlik kavşağı – Pozantı Kuzey kavşağı) arası otoyol kesimlerine tehlikeli madde taşıyan araçların girmeleri yasaktır.

7- Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçecek olan Özel Yük Taşıyan Araçlar ile Kimyasal ve Tehlikeli Madde Taşıyan araçlar için bazı kriterler doğrultusunda izinler verilmektedir.

8- İstanbuldaki Asma Köprülerden hangi tür araç sınıflarının geçiş yapabilecekleri, aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

                                                                  KÖPRÜLERİ KULLANABİLECEK ARAÇ SINIFLARI

 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü 
                 
                     
                      1. Sınıf Araçlar​
​ 1. Sınıf Araçlar​
                              
Tüm motorlu araç sınıfları
2. Sınıf Araçlar: Yolcu taşımasında kullanılan M1 ve M2 Sınıfı ile (N1 Sınıfı kategorisindeki Minibüs tipi olan ve yük taşımayan Panelvan Kamyonetler dahil)*2 Sınıf Araçlar (Tüm Kamyon ve Otobüsler hariç)        

     Tüm Servis Araçları
(Turizm, Personel, Okul vb.)
Tüm Servis Araçları;(Turizm, Personel, Okul vb.)Karavan, D4 Yetki Belgeli Araçlar***
 
   
    Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özel Halk          Otobüsü, Otobüs A.Ş. Taksi Dolmuş vb.) 

     Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özel Halk
     Otobüsü, Otobüs A.Ş. Taksi Dolmuş vb.)
 

  ** ​ N1 Sınıfı acil Yardım Ambulansı ve Acil      Sağlık Araçları

      KGM’den izinli Kamu kurum ve
      kuruluşlarının   resmi plakalı hizmet
      araçları

* Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen hafif römorklu araçlar hariç, sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik olan panelvan kamyonetlere (Minibüs tipi olan ve yük taşımayan kamyonetler) 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü kullanım izni verilmesi,

** Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden Güzergâh Kullanım İzin Belgesi aldıktan sonra Karayolları 1.Bölge Müdürlüğüne Güzergâh Kullanım İzin Belgeleri ile müracaat ederek 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü kullanım izni verilmesi

***
 Ticari olarak, 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz olarak yolcu taşımacılığı yapacak araçlara Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanım izni verilmesi,

Kaynak: Karayolları Genel Müdürlüğü

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin