Prometeon için büyümenin temellerinden birini sürdürülebilirlik oluşturuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prometeon Tyre Group, Sustainalytics tarafından gerçekleştirilen ESG standartları değerlendirmesine nazaran 2022 yılında dalında global arenada üçüncü sırada yer aldı. Küme, tüm bedel zinciri üzerindeki çevresel tesirin azaltılması için üretim ve satış alanında yeni 2030 amaçlarını belirledi.

Dünyanın endüstriyel ve ticari lastik odaklı tek küresel şirketi Prometeon Tyre Group’un, global ölçekte ve kıymet zinciri genelinde -üretimden satışa- sürdürülebilirlik faaliyetlerinin aktarıldığı, 2022 Sürdürülebilirlik Raporu yayımlandı. Prometeon Tyre Group, 2030 yılına kadar çevresel tesirin azaltılmasına yönelik yeni ve argümanlı gayeler ortaya koydu. Kümenin 2022 yılındaki çalışmaları Sustainalytics tarafından ödüllendirildi. 

Nicolas Marchi – Prometeon Tyre Group İç Kontrol ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi: “İş dünyasında çok somut bir olgu haline gelen sürdürülebilirlik şirketimizin kimliğinin bir kesimini oluşturuyor. Müşteriler, tedarikçiler ve finans dünyasıyla bağları etkilemenin yanı sıra satın alma ve üretimi de kapsıyor. Sürdürülebilirliğin tüm hususlarına yoğun bir halde odaklanan Prometeon, her aksiyonunda ortaya çıkan çevresel tesirleri dikkate alıyor.” 

 

ESG DEĞERLENDİRMESİ

Bir ESG (Çevresel, Toplumsal ve Yönetişim) derecelendirme kuruluşu olan Morningstar Sustainalytics, Prometeon Tyre Group’un kurumsal toplumsal sorumluluk çalışmalarını ikinci sefer kıymetlendirdi. Bu değerlendirmeyle Kümenin kıymet zinciri boyunca sürdürülebilirlik unsurlarına ait aksiyonlarının anlaşılması ve geliştirilmesi hedeflendi. 

Değerlendirmede çeşitli olumlu sonuçlar elde edildi: ESG Risk Derecelendirme puanının 100 üzerinden 12,1 (puan sıfıra ne kadar yakınsa, şirketin performansının o kadar uygun olduğu manasına gelir) olması, ikinci yılda da riske maruz kalma seviyesinin düşük, idare seviyesinin ise yüksek olduğunu teyit ediyor. Şirket geçen yıl 14,9 olan puanını güzelleştirmenin yanı sıra lastik dünyasındaki 29 şirket ortasındaki yerini 5. sıradan 3. sıraya yükseltti. Promoteon otomotiv komponentleri bölümünde ise hala 236 şirket ortasında 15. sırada yer alıyor. Bu bilgiler şirketin eksiksiz performansını teyit ederken devam eden düzgünleştirme uğraşlarını da vurguluyor.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YÖNETİŞİMİ 

Prometeon’un üretim faaliyetinde bulunduğu tüm ülkelerdeki Sürdürülebilirlik Komitelerinin çalışmaları, sürdürülebilirlik idaresinin 2022 yılında daha da güçlenmesini sağladı. Bu çalışmalarla sürdürülebilirliğin çevresel, toplumsal ve yönetişim alanlarında bütünleşik bir ESG vizyonu oluşturulmasının yanında bilgi birikiminin artırılması ve somut kurumsal yönetişim standartlarının desteklenmesi amaçlanıyor. Böylelikle, Kümenin endüstriyel ayak izine yapılan yatırımları da içeren karar verme süreçlerine ESG ögeleri da entegre edilecek.

Grubun faaliyette bulunduğu tüm ülkeleri kapsayan ve global ölçekte çalışan Genel Merkez (HQ) Komitesi oluşan atıkları, su tüketimini, güç ihtiyacını ve CO2 emisyonlarını azaltmak için uzun vadeli 2030 maksatlarını belirledi. Prometeon Tyre Group, iklim değişikliğiyle çabada proaktif bir rol üstlenme kararlılığıyla eser ömür döngüsünde son olarak döngüyü tamamlama amacıyla kıymet zinciri boyunca yürüttüğü ticari faaliyetlerinde somut sonuçlara ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Küme bu gaye doğrultusunda yenilikçi gereçler üzerinde daima olarak Ar-Ge çalışmaları yürütürken kurumsal toplumsal sorumluluğunu ilerletmek için ESG değerlendirmeleri konusunda dış paydaşlarla iş birliği yapmaya da devam ediyor.

 

2030 HEDEFLERİ

Şirket, Birleşmiş Milletler Global Unsurlar Sözleşmesi’nin 2030 gündemi doğrultusunda 2030 çevresel tesir azaltma maksatlarını belirledi. Gayeler için Prometeon’un 2016’da Pirelli’den ayrıldıktan sonraki seyahatinin ilk yılı baz yıl olarak temel alındı. Devam eden yatırımların ve süreçlerin gözden geçirilmesi sayesinde mevcut endüstriyel faaliyetlerin gerektirdiği su tüketiminin en az %53, güç tüketiminin ve hasebiyle CO2 emisyonlarının ise en az %30 oranında azaltılması hedefleniyor.  

Grup, bu gayelere ulaşmak için yürüttüğü çalışmalar kapsamında yaklaşık %20 oranında su geri kazanımı sağlayan atık su arıtma tesisleri üzere yenilikçi süreçlere yapılan yatırımlar sayesinde 2022’de toplam su tüketimini bir evvelki yıla nazaran yaklaşık %10 oranında azaltmayı başardı. Kaynak tüketimini ve çevresel etkiyi azaltmak hedefiyle uygulamaya konan üretim proseslerinin verimliliğini artıracak süreçler sayesinde güç tüketimi ve CO2 emisyonları evvelki yıla nazaran yaklaşık %5, solvent tüketimi ise yaklaşık %15 düşürüldü. 

Komite çevresel bilgi toplama sürecini geliştirmek, uzun vadeli gayelerde ilerleme sürecini izlemek emeliyle bir yazılım yatırımı kararı aldı.

 

GLOBAL RAPORLAMA TEŞEBBÜSÜ (GRI) 

Prometeon Tyre Group, 2022 yılında Toplumsal Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu’nu Küresel Raporlama Teşebbüsü (Global Reporting Initiative – GRI) standartlarına nazaran hazırladı. GRI, kuruluşların faaliyetlerinin tabiatı gereği yarattığı temel çevresel, toplumsal ve ekonomik tesirleri belirlemek için bir çerçeve sağlıyor. Ayrıyeten kuruluşun faaliyetlerinin ve kararlarının ana paydaşlar üzerindeki tesirlerini de dikkate alıyor.

 

TEDARİKÇİ ÖDÜLÜ

Şirket, başlattığı Tedarikçi Ödül Programı’yla sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına tedarikçilerini de dahil etmeyi ve onlara rehberlik etmeyi amaçlıyor. Program, Prometeon Tyre Group Küresel Satınalma Yöneticisi Federica Tondini tarafından yönetilecek. Prometeon bu program aracılığıyla en üst seviye hizmet ve materyal sağlayan tedarikçileri ödüllendirecek ve iştiraklerini artıracak. Ayrıyeten yenilikçi ve sürdürülebilir projeleri ödüllendirerek işe ve ilgili paydaşlara bedel katan süreçlerin güzelleştirilmesini teşvik edecek. 

Aşağıdaki kategorilerde verilen mükafatları kazananlar 2024 başında açıklanacak:

  • En Uygun ESG Tedarikçisi
  • En Yeterli Ham Husus Tedarikçisi
  • En Âlâ Hizmet Tedarikçisi
  • En Uygun Lojistik Tedarikçi
  • En Yeterli Makine, Ekipman ve MRO (Tamir, Bakım, İşletme) Tedarikçisi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin