Seger, Sürdürülebilir Bir Gelecek için E-Mobilite’ye Ağırlık Veriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikle çalışan tüm araçları kapsayan E-mobiliteye olan yönelim ve dünya pazarındaki hissesi her geçen yıl büyük bir artış gösteriyor. Korna üretimi ve satışında dünyada ilk 10’da, Türkiye’de ise ilk sırada yer alan Seger ise gelecek vizyonunu yine şekillendirerek E-mobilite üzerine Ar-Ge projeleri geliştiriyor. Seger, vizyonu ve stratejik amaçları doğrultusunda 2017’den bu yana ana gündem konusu haline getirdiği E-mobiliteye öncelik vererek, Tasarım Merkezi bünyesinde çalışılan projelerin %80’ini bu alanda gerçekleştiriyor. 

 

Elektrik ile çalışan, fosil yakıt kullanımını sıfıra indirmiş etraf dostu ulaşım araçlarını tabir eden Elektromobilite yani kısaca E-mobilite, otomotiv kesiminde de her geçen gün yaygınlaşıyor.  Glasgow İklim Zirvesi’nin yayınladığı COP26 bildirgesine nazaran 2040 yılına kadar araba ve hafif ticari araç satışlarının tümünün sıfır emisyonlu araçlar olması hedefleniyor. Bu bahiste birçok ülke ve araç üreticisi olan OEM firmaları çalışmalarını hızlandırıyor. 

 

Dünya çapında satılan araçların yaklaşık %8 ila %10’u elektrikli araçlar

E-mobilite aygıtlarının dünya pazarındaki hissesi her geçen yıl büyük bir artış gösteriyor. Dünya çapında satılan araçların yaklaşık olarak %8 ila %10’luk kısmı artık elektrikli araçlardan oluştuğunu söyleyen Seger Tasarım Merkezi Müdürü Tolga Kumral, “Özellikle Çin, Avrupa ve ABD bu alanda başı çekiyor. Türkiye ise bu alanda şimdi başlangıç düzeylerinde. Lakin 2023 yılı itibariyle seri üretime geçen TOGG T10X modeli, bunun yanında Tesla’nın ve birtakım Çin menşeili elektrikli araç üreticilerinin Türkiye pazarına girişleriyle birlikte E-mobilite aygıtlarının Türkiye pazarındaki hisselerinin çok süratli bir halde yükselişe geçmesi bekleniyor.” formunda tabir etti.

 

Seger Tasarım Merkezi’nde çalışılan projelerin %80’i E-mobilite dalına yönelik 

E-mobilite bölümünde teknolojik eser geliştiren ve üreten bir firma vizyonuna sahip yerli üretici Seger’in 2017’den itibaren bu alana yöneldiğini belirten Seger Tasarım Merkezi Müdürü Tolga Kumral, “Dünya ve Türkiye üzerinde yapılan çalışmaları incelemeye alıp kendi gelecek vizyonumuzu tekrar şekillendirmeye gittik. Yapılan strateji toplantılarında E-mobilite üzerine Ar-Ge projeleri geliştirme amaçları koyduk ve hem insan kaynağını hem de laboratuvar ve yazılım alt yapımızı bu gayeler doğrultusunda her geçen gün geliştirmeye başladık. Bugün Tasarım Merkezi bünyesinde çalışılan projelerin %80’i E-mobilite kesimine yönelik projelerdir.” açıklamasında bulundu.

 

 E-mobilite bölümü birinci öncelik noktasında 

Bugüne kadar E-mobilite kesimine yönelik destekledikleri en değerli projenin ulusal aracımız TOGG’da kullanılan 12V AVAS sistemi olduğunu vurgulayan Kumral, “AVAS, E-mobilite araçlarındaki sessizliğin yayalara karşı tehlikesi kaynaklı yayınlanan ECE-R138 regülasyonuna ahenk için geliştirilen bir eser. İçerisinde bir elektronik denetim ünitesi olan ve bu ECU ile bir hoparlörü yöneterek araçların ses üretmesini sağlayan AVAS sistemi, Teydeb 1501 programı dahilinde geliştirildi ve TOGG T10X modeli ile bir arada de seri üretime başladı. Ayrıyeten şu an Tasarım Merkezi’mizde çalıştığımız en özel projelerden biri Etkin Ses Sönümleme Sistemi. Bu proje ile bilhassa E-mobilite kesiminde adaptif bir sistem geliştirerek araç kullanıcısının konforunu arttırmayı ve araçların hafifletilme maksatlarına katkı sunmayı amaçlıyoruz.” dedi. Seger’in vizyonu ve stratejik amaçları doğrultusunda E-mobilite kesiminin birinci öncelikleri noktasında olduğunun altını çizen Kumral, bu sebeple ilgili çalışmalarını sürdürmeye ve ayrıyeten E-mobilite aygıtları geliştiren ve üreten müşterilerine yönelik hassasiyetlerine devam edeceklerini söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin