Şoförler odası başkanı: Son günlerde yaşanan tek taraflı otobüs kazaları genellikle sürücü kaynaklı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de son günlerde her gün sabah yaşanan otobüs kazaları üzerine açıklama yapan Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, kazaların ekseriyetle şoför kusurlarından kaynaklandığını belirterek herkesin kurallara daha sıkı uymasını istedi. Seyahat esnasında vakitle müsabakanın bir manası olmadığını temel olanın sağ salim varış noktasına ulaşmak olduğunu kaydeden Başkan Özmeriç, “Direksiyona geçen herkesin 5 duyu organı da pek sağlıklı çalışmalı. Her ehliyeti olan otobüs direksiyonuna oturmamalı” dedi.

Türkiye’nin son günlerde her gün sabah yeni bir otobüs kazası haberiyle uyandığını ve bu durumun çok ıstırap verici olduğunu kaydeden Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Kazaları incelediğimizde hepsi de tek taraflı ve şoför yanlışından kaynaklı kazalar. Sürücülük yalnızca araç kullanmak değil, birebir vakitte kendisine emanet edilen can ve malları emin bir biçimde bir noktadan diğer bir noktaya ulaştırmaktır. Bu nedenle sürücünün yanılgısı yalnızca kendisini ilgilendiren bir durum değildir. Lütfen 5 duyu organı sağlıklı çalışmayan direksiyon başına oturmasın” dedi.

“İki saatte bir kısa da olsa mola verilmeli”

Seyrü seferlerde direksiyon koltuğuna oturan bir kişinin kesinlikle 2 saatte bir hatta daha erken müddetlerde kısa da olsa mola vermesi gerektiğini ve bu görüşün uzman görüşü olduğunu aktaran Aydın Şoförler Odası Başkanı Özmeriç, “Zamanla yarışın bir manası yok. Trafik kuralları pek açık ve net. Teknoloji gelişmesine ve kusursuz denilebilecek derecede yollarımız olmasına karşın hala bu tıp kazaların yaşanması çok ıstırap verici. Öncelikle yolcusundan sürücüsüne herkes erken gitmenin değil sağ salim gitmenin kıymetli olduğunu bilmeli. Gerek otobüs firmalı gerekse şoför ve araç sahipleri kesinlikle araçlarının bakımını vaktinde yaptırmalı. Katiyetle bir sürücü günlük 9 saatten, değişim yapmadan 5 saatten fazla araç kullanmamalı” diyerek kurallara uyulması halinde kazaların önüne geçileceğini kaydetti.

“Sıradan bir çalışan değil can teslim edilen kişi alınız”

Sürücülüğün sıradan bir meslek olmadığını ve bilhassa firmaların sürücü alımında bu hususa önemli ihtimam göstermesi gerektiğini de kaydeden Başkan Özmeriç, “İnsan hayatın ve sağlıktan değerli bir şey yok. Firmalar da sürücü seçerken olağan bir çalışan değil 50-60 kişinin canını emanet ettiği bireyleri seçtiğini göz önünde bulundurarak direksiyon başına geçirdikleri şahısları çok düzgün belirlemeli” diyerek hem firmaların hem de sürücülerin daha dikkatli olmasını istedi.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin