Takograf Kurallarına Uyulmasının Trafik Kazalarını Önlenmesindeki Rolü

featured
Takograf Kurallarına Uyulmasının Trafik Kazalarını Önlenmesindeki Rolü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal ve uluslararası uzun yol sürücülerinin trafik kazaları sonucu yaşanan can kayıplarının kök nedeni incelendiğinde karşımıza çıkan ilk neden sürücü dikkatsizliğidir. Peki, sürücü dikkatsizliğindeki en önemli faktörün yorgunluk olduğunu biliyor muydunuz? Sizlere bu yazımda dikkatsizlik ve yorgunlukla mücadele sonucu kazaların önlenebileceğini anlatacağım.

Takograf Nedir?

Ticari olarak yük ve insan taşımacılığında kullanılan taşıtlarda, aracın hız ve gittiği mesafeyi, sürücünün günlük sürüş, sürekli sürüş, ara dinlenme ve sürekli dinlenme gibi aksiyonları kaydettiği aygıta takograf adı verilmektedir.

Takografın Kullanımının Amacı nedir?

Takograf; sürücü, araç, yol ve trafik güvenliğini sağlama amacı taşımaktadır. Aynı zamanda taşımacılık sektöründeki firmalar arasındaki adil rekabeti sağlayarak sürücülerin, firmalara karşı haklarını koruyup, sosyal standartlarını iyileştirmeyi de amaçlamaktadır.

Uzun Yol Sürücülerinin Maruz Kaldığı Trafik Kazalarının Başlıca Nedenleri

Trafik kazalarının büyük bir kısmını meydana getiren nedenlerin başında dikkatsizlik, yorgunluğa bağlı uykusuzluk ve hız gelmektedir. 2020 yılına ait karayolu trafik kazası istatistik verilerine göre kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları %88.3 ile ilk sırada yer almaktadır. Sürücü yorgunluğuna bağlı uykusuz araç kullanımı uzun yol şoförlerinin ölümlü trafik kazaların en başında gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere sürücü kusurları bertaraf edilirse kazalarında önüne geçilmiş olunacaktır.

Virginia Teknoloji Transport Enstitüsü tarafından yapılan araştırma sonucu sürüş saatine bağlı yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan kazalar da paralel olarak artmaktadır.

Sürüş Süresi (saat)  Kaza Oranı  (%)
9     4
10 5
11 10
17 25

11 saatlik sürüşlerde kaza oranı 10 saatlik sürüşlerde ki kaza oranının 2 katına çıktığını ve 17.saatteki sürüşlerde ise bu oran 5 katını çıktığı tespit edilmiştir.

İşte tam da burada takograf devreye girerek sürücünün tüm etkinliklerini kaydetmesinden dolayı ve yine sürücünün yasal olarak yeterli süre dinlenip dinlenmediği kolaylıkla tespit edilecektir. Sürücü yeteri kadar dinlendiğinde, yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanan kazaların çoğu önlenebilir olacaktır.

Önce Emniyet Sonra Hareket…

Kazasız Günler Dilerim

Hasan KILINÇ

35
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

2 Yorum

  1. Yararlı bir makale olmuş.. tebrikler..

  2. 12 Eylül 2021, 14:37

    Emeğinize Sağlık hocam, faydalı içeriklerinizi dikkatle takip ediyoruz

Bizi Takip Edin