Tarım ürünleri ihracatının lideri EİB sürdürülebilir gıda sistemi için çalışıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürdürülebilirlikte öncü Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 7 Tarım Birliği, sürdürülebilir besin sistemi oluşturmak ismine yaptığı çalışmalarını daha ileri taşıyabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı ile masaya oturdu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Ege İhracatçı Birlikleri İdare Şurası Liderleri ve İdare Şurası üyelerinin iştirakiyle bir toplantı gerçekleştirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Türkiye’nin besin ve organik eser ihracatının öncüsü olan yıllık 7,3 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç eden Ege İhracatçı Birlikleri olarak 10 milyar dolar amacımıza ulaşmak ve besin sistemimizin uygunlaştırılması için bütün paydaşlarımızla sıkı temas halindeyiz. Bu kapsamda ulusal bir yol haritası belirlemek için pestisitler, biyoteknik gayret, kontratlı tarım üzere sürdürülebilir besin sistemini baz alan net maksatlar içeren tekliflerimizi Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı ile istişare ettik. Tarım ve Orman Bakanımız da kontratlı tarım modeline geçiş için son hazırlıkların yapıldığını, bu uygulama başladığında üretimin denetimli bir halde gerçekleşeceğini, kalıntı konusunda da değerli adımlar atılacağını lisana getirdi.” dedi.  

Başkan Uçak, “Kalıntısız ve kaliteli üretimle ihracat pazarlarımızı korumak, yeni pazar imkanları yaratmak için üreticiler, ihracatçılar, üniversitelerimiz, Bakanlıklarımız olarak daima birlikte çaba etmemiz gerekiyor. Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Uğraşın Yaygınlaştırılması Projesi ve Yeterli Tarım Uygulamaları Projemiz Ege İhracatçı Birlikleri olarak üreticilerimize kimyasal çaba yerine biyoteknik gayret için tuzaklar dağıtıyoruz. Bahçelerden numuneler alıp tahlil ettiriyoruz, üreticilerimizle devamlı temas halindeyiz.” diye konuştu.   

EİB Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, AB Yeşil Mutabakatı’nın sorumluluklarına bölümlerimizi daha âlâ hazırlayabilmek açısından kıymetli bir gündemi oluşturan sürdürülebilirlik üzerine 2019 yılından itibaren yoğun bir çalışma süreci başlattıklarını hatırlattı.

Başkan Işık, “EİB olarak başka kurumlarla, üniversitelerle, araştırma enstitüleriyle, Tarım İl ve İlçe teşkilatları, borsalar, ziraat odaları, ticaret odaları üzere kurumlarla yaptığımız ortak çalışmalarla çiftçiden başlayıp rafa kadar uzanan tedarik zincirinde sürdürülebilirliği sağlamak için çalışıyoruz. Aflatoksin ve okratoksin oluşumunu önlemek için birçok proje yürütüyoruz. Kuru meyve kesimindeki muvaffakiyetin ardında 35-40 yıldır devam eden sürdürülebilirlik eksenli çalışmalar yatıyor. Organikte de dünyada öncüsüz, organik üzere güç bir eseri yapan ülkemiz pestisitte de kıymetli bir yol kat etti. Türkiye’nin Ege sayesinde organik kesiminde 35 yıllık büyük bir tecrübesi var. Ege’nin tarıma ve besine bakışı büsbütün sürdürülebilirlik üzerine şurası. Türkiye 2022 yılında yüzde 15 artışla 34, 2 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç ederken, Ege İhracatçı Birlikleri yüzde 17 artışla 6 milyar 727 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 19’unu tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu oldu. Hem uygun tarım uygulamaları, hem organik tarım teşvikleri gerekiyor. Devlet tarafından verilmiş ve verilecek olan dayanakların bu dinamiklere nazaran kurgulanması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya ihracatımızın devamlılığı için dayanaklara yönelik beklentilerimizi lisana getirdik. Tarım eserlerinin üretiminin devamlılığı, kalıntı meselesinin çözülmesi, tarım eserleri rekoltesinin istikrarlı bir formda artması ve Uzakdoğu pazarlarına açılmamız için takviyeler konusunda taleplerimizi istişare ettik.” dedi.     

Toplantıya Ege İhracatçı Birlikleri ismine, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, EİB Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Başkanı Muhammet Öztürk, Ege Su Eserleri Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Başkanı Bedri Girit, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Başkanı Davut Er, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Şurası Başkan Yardımcısı Emre Uygun, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Üyesi Güngör Şarman, EİB Genel Sekreteri İ.Cumhur İşbırakmaz iştirak sağlamıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin