Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nda en yüksek tasarruf sahipliği oranına ulaşıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nda en yüksek tasarruf sahipliği oranına ulaşıldı

Her 4 bireyden biri tasarruf yapıyor 

ING Türkiye tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2023 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına nazaran, tasarruf sahipliği oranı ilk çeyrekteki yüzde 19’dan yüzde 25,3’e yükseldi. Böylece araştırmanın yapılmaya başlandığı 2011 yılından bu yana tasarruf sahipliğinde en yüksek orana ulaşıldı. Bu çeyrekte tasarruf yapma davranışı hem erkeklerde hem de bayanlarda arttı lakin tasarruf yapan erkeklerin oranındaki artış daha yüksek. Tasarruf sahipleri içinde sistemli tasarruf yapanların oranı geçen çeyrekle emsal seviyede yüzde 70 oranında gerçekleşti. 

ING Türkiye’nin, kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek maksadıyla 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2023 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına nazaran, tasarruf sahipliği 2023’ün ikinci çeyreğinde 6 puanın üzerinde artışla yüzde 25,3’e yükseldi. Böylece araştırmanın yapılmaya başlandığı 2011 yılından bu yana tasarruf sahipliğinde en yüksek orana ulaşıldı.

Erkeklerde tasarruf sahipliği, bayanlara nazaran daha çok artış gösterdi

Bu çeyrekte  tasarruf yapma davranışı hem erkeklerde hem de bayanlarda arttı lakin tasarruf yapan erkeklerin oranındaki artış daha yüksek. Bayanlarda tasarruf sahipliği oranı 3 puanla yüzde 17.6’ya yükselirken, erkeklerde  tasarruf sahipliği oranı 9 puan artışla yüzde 33 olarak gerçekleşti. Çocuklu bireylerde tasarruf sahipliği bu yılın ikinci çeyreğinde 5 puanlık artışla yüzde 21’e ulaşırken, çocuksuz bireylerde tasarruf sahipliği oranı yüzde 33 ile bir evvelki çeyrekten 9 puan fazla oldu. Tasarrufu olanların tasarruf yapma münasebetleri ortasında “geleceğe yatırım” ögesi geçen çeyrekte olduğu üzere tekrar yüzde 54 ile ilk sırada belirtilirken, “çocuklarım için” münasebeti ise 2 puan artışla yüzde 23’e yükseldi. 

Düzenli tasarruf yapanların oranı geçen çeyrekle misal seviyede

Araştırmaya nazaran, tasarruf sahipleri içinde sistemli tasarruf yapanların oranı bu çeyrekte bir puan artışla yüzde 70 olarak gerçekleşti. Tasarrufu olmayanlar için yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranı ise bu çeyrekte 5.6 puan yükselişle yüzde 42 oldu.

Tasarruf aracı tercihlerinde pay senetlerinin oranı yükseldi

Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerinde bakıldığında ise, ikinci çeyrekte yastık altı altın ve nakit, bir evvelki periyoda nazaran 3 puan azalarak yüzde 22 ile ilk sırada yer alırken,  onu yüzde 19 ile sistem içi altın ve yüzde 14 ile döviz vadeli hesap takip etti. Pay senetlerinin tercih edilme oranı 4 puan artışla yüzde 9 oldu. Kişisel emeklilik fonlarının tercih edilme oranı yüzde 12 iken, TL vadeli hesap oranı yüzde 9 olarak gerçekleşti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin