Toprak Havuzlarda Yetiştirilen Balıklar Dünyaya Açılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada eşi gibisi olmayan bir yetiştiricilik örneği olan toprak havuzlarda balık üretimi, her yıl maksatlarını daha da büyütüyor. Türkiye’de yalnızca Muğla’nın Milas ilçesinde yetişen en kaliteli olarak kayda geçen balıklar, iç pazarda yüksek talep görüyor. Son yıllarda büyük bir ivme kazanarak bölge ve ülke iktisadına değerli katkı sağlayan bölgede 86 adet toprak havuz işletmesi bulunuyor ve bu işletmelerde yılda 6 bin ton balık üretimi gerçekleşiyor. Yakın vakitte küresel pazarda da alıcı bulacak olan toprak havuzlarda üretilen balıkların üretiminin, 2024 yılında yüzde 50 artması hedefleniyor.

Milas İlçesi İç Su Eserleri Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muhammet Toğuç, toprak havuzlarda balık üretiminin ülke iktisadına önemli katkılar sağladığını vurguladı. Tarıma uygun olmayan topraklara kazdırılan toprak havuzlar sayesinde bölgede balık üretimi gerçekleştirilmektedir. Birçok işletme aile şirketlerinden oluşmaktadır ve şu anda 1000’i aşkın kişi istihdam edilmektedir. Gayemiz 2023 yılında bu istihdam oranını yüzde 30 artırmak diyen Toğuç sözlerine şöyle devam etti: “Toprak havuz balıkçılığı, dünyada örneği olmayan bir prosedürdür ve bölgede en kaliteli balıkların üretildiği bölgedir. Çipura, levrek, granyöz ve somon üzere çeşitlerin üretimi yapılmaktadır. Milas Toprak Havuzları bölgesi, ülkede üretilen çipura ve levrek yavrularının %60’ından fazlasını üretmesiyle öne çıkmaktadır. Son beş yılda üretim çeşitleri ortasında %10 çipura ve %30 granyöz balığı yer alırken, geri kalan kısımda levrek üretilmektedir. Ayrıyeten son iki yıldır, cüzi ölçüde yavru alabalık ve somon üretimi gerçekleşmektedir. Bölgede 86 adet bölge işletmesi bulunuyor ve yılda 6 bine yakın üretim gerçekleşiyor. Devlet siyasetlerinin su eserleri yetiştiriciliğini teşvik etmeye devam etmesi, gelecekteki besin güvenliği ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından büyük kıymet taşımaktadır. Bu çeşit alternatif üretim metotları, ülkenin balık üretimine katkıda bulunarak ekonomik çeşitliliği ve istihdamı artırabilir.”

Milas ilçesi Su Eserleri Üreticileri Birliği’ne ilişkin toprakta kuracakları soğuk hava paketleme tesisinin kurulacağını söyleyen Toğuç, böylelikle 2024 yılında ihracat çalışmalarına da başlayacaklarının muştusunu verdi. Toğuç, Kurulacak tesis ile üretimin de yüzde 50 artacağını söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin