Tureks Turunç Madencilik’ten İlk Yarıda %60 Kar Artışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Tureks Turunç Madencilik İlk 6 ay cirosu yaklaşık 675 Milyon TL (35,5 Milyon USD).
  • 2022 yılının tıpkı devrine nazaran 2023 yılının ilk yarısında yaşanan satış büyümesi %34.
  • İlk yarı FAVÖK fiyatı ise 122,3 Milyon TL.
  • Tureks Turunç Madencilik’in 2023 yılının ilk 6 ayında 2022 yılının tıpkı periyoduna oranla net kâr değişimi olumlu istikamette %60,11 oldu.

Tureks Turunç Madencilik 41 yıllık deneyimiyle; mermer, traverten ve doğal taş alanında dünya çapında değerli bir yere sahip. Yakın vakitte Marble Systems markasıyla halka arz olmayı planlayan Tureks Turunç Madencilik, güçlü yarı yıl sayılarını açıkladı. İlk 6 ay cirosunu 675 Milyon TL (35,5 Milyon USD) olarak açıklayan Şirket, 2022 yılının tıpkı periyoduna nazaran 2023 yılının ilk yarısında %34’lük bir satış büyümesi yaşadı. İlk yarı FAVÖK meblağı ise 122,3 Milyon TL.

2022 yılının birebir devrine oranla net kar değişimi olumlu yönde %60 olan Tureks Turunç Madencilik, halka arz ile sağlanacak kaynağın %40’ını işletme sermayesi gereksinimi için kullanmayı hedefliyor. Afyonkarahisar, Burdur, Balıkesir, Sivas, Konya, Bursa’da maden ocakları bulunan Tureks Turunç Madencilik, üretiminin %95’ini ihraç ederken, %5’ini de iç piyasada işlenmiş olarak satıyor.

Tureks Turunç Madencilik İdare Şurası Başkan Yardımcısı Osman Turunç: “Marble Systems’ın halka arzı sonrası elde edeceğimiz kaynağın %40’ını işletme sermayesi gereksinimine ayıracağız.”

Marble Systems’ın halka arz çalışmalarına son sürat devam eden ve SPK onayı bekleyen        Tureks Turunç Madencilik İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Osman Turunç, bahisle ilgili verdiği demeçte: “Yarı yıl sayılarımız memnuniyet verici. Çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz.  Halka arz gelirimizin %40’ını işletme sermayesi ihtiyacında, %30’luk kısmını kapasite artırıcı makine yatırımı ve teknolojik yatırımlar ile güç maliyetini düşürücü yatırımlarda,  %30’luk kısmını da finansal masrafların azaltılmasında kullanacağız. Kurumsal yapımızı güçlendirirken, tıpkı vakitte kurduğumuz sistemin sürdürülebilirliğini korumak ve sağlamak çok bedelli.” halinde konuştu. Dala katma kıymet katan Ar-Ge projeleriyle de öne çıkan Tureks Turunç Madencilik, 2023 yılında hayata geçirdiği “Doğal Kurallarda Mermer Plaka Resinleme Verimliliğinin Sağlanabilmesi” projesiyle, Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri kapsamında çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasına da katkıda bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin